duminică, 29 septembrie 2019

Cupa României, turul 2: Avântul Bradu Luna de Sus - AMEFA 1-2 (0-2)

La fel ca și anul trecut, AMEFA a luat foarte în serios faza județeană a Cupei României și a egalat performanța precedentă, calificându-se în turul 3 al competiției, după ce a depășit două formații puternice din Liga a 5-a (zona Cluj), Inter Dezmir și Avântul Bradu Luna de Sus.
Meciul cu Avântul Bradu Luna de Sus s-a jucat, la cererea lor, pe terenul 2 din Parcul Sportiv Universitar ”Iuliu Hațieganu”, deci practic acasă la AMEFA, deși oficial cei de la Luna de Sus au fost gazde. Cei de la AJF au programat bineînțeles acest meci în timpul săptămânii, miercuri, 25 septembrie 2019, la doar o săptămână după ce s-au jucat meciurile din turul 1. Tipic.
Partida a început la ora 19, s-a jucat pe nocturnă și pe ploaie în cea mai mare parte. A fost totuși o partidă deosebit de frumoasă și spectaculoasă, în care a ieșit în evidență Tudor Herlea, portarul de la AMEFA, care a făcut, poate, meciul vieții, apărând un penalty și alte câteva mingi care păreau imposibil de scos.
AMEFA a jucat cu: Tudor Herlea - Andrei Lakatos, Mircea Eugen Ciobanu, Emil Trifan, Robert Rus - Cosmin Hetea (82 Aurel Moisa), Marius Someșan, Rareș Ciprian Câmpan (71 Andrei Nemeș), Alex Chertes (76 Vlad Miron) - Rareș Suciaghi, Andrei Țucudean (90+1 Marius Vlad Ciortea). Antrenor-jucător: Emil Trifan. Rezerve neutilizate: Sebastian Chiș, Antonio Sălăjan.
A arbitrat o brigadă clujeană, cu Victor Hurducaș la centru, Iulian-Nicolae Szekely și Tudor-Horea Punteaș - asistenți. Observator din partea AJF a fost domnul Petre Rus.
Cartonașe galbene: Rareș-Ciprian Câmpan (de la AMEFA), două cartonașe au primit cei de la Luna de Sus.

Cele două echipe la startul partidei, AMEFA în albastru.

Meciul a început tare, cu ocazii la ambele porți. În min. 8, Tudor Herlea a comis fault la un atacant advers, după ce reușise în primă fază să-i blocheze șutul în poziție de unu contra unu. Penalty-ul a fost însă ratat de cei de la Luna de Sus, sau, mai exact, Tudor Herlea a respins cu piciorul. Au urmat minute de fotbal bun, în care Avântul Bradu Luna de Sus a dominat teritorial, a avut mai multe ocazii, inclusiv o bară, și am notat câteva intervenții bune ale lui Tudor Herlea. AMEFA a replicat mai mult pe contraatac, unde a ieșit în special în evidență Rareș Suciaghi, care a hărțuit permanent defensiva adversă, având și câteva șanse de gol. În min. 27, Rareș Suciaghi a fost faultat de un fundaș în careul advers, iar Emil Trifan a transformat penalty-ul acordat: 0-1. Deși în general echipa din Luna de Sus și-a continuat jocul eminamente ofensiv, AMEFA s-a dovedit echipa mai eficientă, punctând din nou pe contraatac pe finalul reprizei: cu o pasă lungă Emil Trifan l-a lansat pe Alex Chertes, care a scăpat spre poartă, a trecut în viteză de portar și a punctat în poarta goală: 0-2 (min. 43).
În repriza secundă, Rareș Suciaghi și Alex Chertes au avut câteva șuturi și ocazii bune de a duce scorul la 3-0. Repriza însă, în ansamblu, și mai ales spre final, a fost clar dominată de jucătorii de la Avântul Bradu Luna de Sus. Defensiva de la AMEFA a făcut cu greu față, iar intervențiile lui Tudor Herlea au fost de-a dreptul miraculoase. La toate acestea s-a mai adăugat și hazardul, mingea lovind de două ori bara. În cele din urmă, ”gazdele” au reușit să marcheze golul de onoare în min. 78, la o minge aruncată peste apărare, în careu, de unde un atacant a reușit să trimită pe lângă Tudor Herlea: 1-2.
În ciuda atacurilor furibunde din ultimele minute, plus prelungirile arătate de arbitru, cei de la Avântul Bradu Luna de Sus nu au mai concretizat dominarea teritorială, iar AMEFA se califică în turul 3 al Cupei României în urma unui joc foarte bun, pentru care merită felicitată întreaga echipă.
Urmează duminică, 29 septembrie, de la ora 13, la Florești, un nou joc între aceste două echipe, de data aceasta în campionat.