joi, 5 septembrie 2019

Sezonul s-a încheiat cu o înfrângere: Avântul Bradu Luna de Sus - AMEFA 7-5 (6-1)

Ultima etapă a Campionatului Județean Cluj (Liga a 5-a), zona Cluj, sezonul 2018-2019, s-a desfășurat duminică, 26 mai 2019. Pe o vreme călduroasă, AMEFA a jucat în deplasare, pe terenul din Florești, cu Avântul Bradu Luna de Sus. Pentru AMEFA, miza meciului era locul 11, cel pe care echipa terminase și anul trecut, și pentru care era necesară o victorie, coroborată cu un rezultat negativ (înfrângere sau egal) al învinșilor din meciul precedent, ACS Aghireșu, care evoluau de la aceeași oră pe teren propriu, cu Inter Dezmir. Chiar dacă această condiție s-a îndeplinit, AMEFA nu a reușit să obțină un succes, ba mai mult, a fost foarte aproape de o înfrângere usturătoare, care s-a mai ”îndulcit” spre final. În orice caz, în minutul 30, tabela arăta 6-0 pentru gazdele de la Luna de Sus, și se întrevedea un nou record negativ.
Din fericire, oaspeții și-au revenit la timp, gazdele au mai redus din turația motoarelor, și scorul a fost în cele din urmă unul mai echilibrat (deși 7-5 nu pare a fi scor de fotbal).
Pentru AMEFA au evoluat: Paul Șofron (74 Tudor Herlea) - Andrei Lakatos, Vlad Pop (46 Ionuț Pintilie), Emil Trifan, Robert Rus (59 Lucian Macri) - Marius Someșan, Rareș Ciprian Câmpan (46 Lucian Baciu), Andrei Nemeș (71 Victor Iovănescu), Vlad Miron - Rareș Suciaghi, Giuseppe Perelli. Antrenor-jucător: Emil Trifan.
Partida a fost arbitrată de o brigadă clujeană, cu Dan Dreve la centru, Iulian Nicolae Szekely și Tasnady Janos-Gyorgy - asistenți. Observator din partea AJF a fost domnul Dorin Barbu (Cluj-Napoca).
Cartonaș galben: Dan Vidrean-Căpușan de la gazde (min. 55).
Avântul Bradu Luna de Sus a deschis repede scorul, în min. 8, prin Jakab Andras, care a șutat surprinzător din voleu de la peste 40 de metri lateral stânga în vinclu, traiectoria mingii fiind greșit apreciată de Paul Șofron: 1-0. În min. 14, defensiva oaspeților a fost făcută șah-mat după un triunghi de pase, care l-a lăsat pe Muza Arpad Daniel în centrul careului, singur cu poarta goală: 2-0. Peste doar două minute, după o fază similară, Kallos Adrian Vasile a scăpat singur spre poartă și a finalizat: 3-0 (min. 16). Practic, la acest scor, se putea afirma că meciul era jucat.
A urmat o perioadă mai liniștită, dar în decursul a doar câteva minute, între minutul 27 și minutul 30, scorul a ajuns la un neverosimil 6-0. O nouă minge peste apărarea AMEFA a făcut ca gazdele să scape din nou spre poartă, și Jakab Andras a finalizat fără probleme din fața porții: 4-0 (min. 27). Peste doar două minute, pe contraatac, și în urma unei ieșiri greșite la offside a defensivei oaspeților, Muza Arpad Daniel a ajuns iar singur cu Paul Șofron, l-a driblat chiar de două ori, și apoi a trimis în poartă: 5-0 (min. 29). Nici nu s-a reluat bine mingea de la centru, că gazdele au punctat din nou, după o acțiune pe partea stângă, încheiată cu o pasă în centrul careului, de unde Kallos Adrian Vasile a reluat nestingherit, ca la antrenament: 6-0 (min. 30). Astfel, cei trei marcatori ai primelor trei goluri au mai marcat fiecare câte un gol, în exact aceeași ordine, realizând ”dubla”!
Din fericire pentru AMEFA, coșmarul s-a oprit aici. Gazdele au lăsat-o mai moale, iar oaspeții au continuat atacurile în speranța unui gol, care în cele din urmă a venit: la o centrare de pe partea dreaptă a lui Andrei Lakatos, mingea a fost reluată cu capul de Giuseppe Perelli din careu, fiind plasată lângă bară, portarul Ondreykovics Grațian fiind învins: 6-1 (min. 41).
Repriza a doua a fost mai echilibrată. Cei de la Avântul Bradu Luna de Sus au părut mulțumiți de rezultat, nu au mai forțat, și, deși au mai avut numeroase ocazii (inclusiv vreo două mingi în bară), nu au mai înscris decât spre final. Inițiativa a aparținut mai mult oaspeților, dornici să mai reducă din diferență și să mai spele rușinea celor întâmplate în prima repriză. Introducerea lui Lucian Baciu la pauză a vitalizat atacul celor de la AMEFA.
În min. 61, o acțiune a lui Rareș Suciaghi pe partea stângă s-a încheiat cu o centrare în careu, un fundaș al gazdelor deviind balonul cu mâna. Arbitrul a indicat penalty, transformat de Emil Trifan, deși portarul Tudor Bogdan Jula (introdus după pauză) ghicise colțul: 6-2 (min. 62).
Intrarea pe teren a lui Victor Iovănescu a adus un plus de claritate jocului oaspeților în ultimele 20 de minute, în vreme ce schimbările efectuate în tabăra gazdelor au avut un efect aproape contrar, cei introduși jucând la un nivel mai scăzut decât titularii. În aceste condiții, nu este de mirare că AMEFA a reușit să mai reducă din handicap.
Astfel, o ieșire în atac a căpitanului Emil Trifan a surprins apărarea gazdelor, acesta trimițând o pasă decisivă lui Rareș Suciaghi, care, ajuns în careu, i-a pasat lui Vlad Miron în fața porții, iar acesta nu a greșit ținta: 6-3 (min. 80).
În urma unui corner, Lucian Baciu a dorit să degajeze, dar a nimerit piciorul adversarului în loc de minge și arbitrul a indicat penalty, transformat de gazde: 7-3 (min. 88). Abia ce s-a reluat mingea de la centru, că Lucian Baciu și-a răscumpărat greșeala și, după o acțiune impetuoasă pe partea stângă, a centrat pe jos la colțul lung, de unde Vlad Miron a reluat în plasă: 7-4 (min. 89). Scorul final a fost stabilit în minutele de prelungire: după un corner executat de pe partea dreaptă de Emil Trifan, Vlad Miron a reluat cu capul la prima bară, spre colțul lung, mingea lovind bara laterală și intrând în plasă: 7-5 (min. 90+2). Să remarcăm că Vlad Miron, care până la acest meci nu a marcat nici măcar un gol pentru AMEFA, a reușit de data aceasta un hat-trick!
A fost un meci frumos, cu 12 goluri, un adevărat ”festival”, desfășurat într-o atmosferă previzibilă de vacanță pentru ambele echipe. După meci, jucătorii și staff-ul de la AMEFA au sărbătorit, conform uzanțelor, finalul de sezon, ”La Șes”. A fost poate, un sezon mai puțin reușit, deși, la fel ca în anul precedent, echipa a reușit să se mai redreseze în retur, încheind în cele din urmă pe locul 12 (din 17 echipe).