joi, 12 septembrie 2019

La scor de neprezentare: Acvila Sânpaul - AMEFA 3-0 (1-0)

La cererea echipei din Sânpaul, și cu acordul AMEFA, meciul s-a disputat pe terenul propriu al celor de la AMEFA, respectiv terenul 2 din Parcul Sportiv Universitar ”Prof. Dr. Iuliu Hațieganu”, în Cluj-Napoca, duminică, 8 septembrie, de la ora 19 (pe nocturnă de la sfârșitul primei reprize). Cu toate acestea, oficial tot echipa din Sânpaul (fosta Viitorul, actuala Acvila) a fost gazdă. Pe o vreme frumoasă, Acvila Sânpaul și AMEFA au jucat foarte bine, cu un plus pentru cei din Sânpaul, care s-au impus în cele din urmă pe merit.

Echipele la startul partidei, AMEFA în albastru.

Pentru AMEFA au evoluat: Paul Șofron - Ionuț Șanta (67 Andrei Nemeș), Mircea Eugen Ciobanu, Emil Trifan, Robert Rus - Alex Chertes (79 Marius Vlad Ciortea), Marius Someșan (67 Mirel Mureșan), Rareș Ciprian Câmpan (59 Andrei Lakatos), Cosmin Hetea (79 Antonio Sălăjan) - Rareș Suciaghi - Giuseppe Perelli (59 Vlad Miron). Antrenor-jucător: Emil Trifan. Rezerve neutilizate: Tudor Herlea, Victor Iovănescu. Se observă că AMEFA a folosit exact același 11 de start ca și în meciul precedent cu AS Chinteni, cu excepția portarului.
A arbitrat o brigadă clujeană, cu Dan Dreve la centru, Iulian Szekely și Tasnady Janos-Gyorgy - asistenți. Observator din partea AJF a fost domnul Mircea Ciglenean (Cluj-Napoca).
Cartonașe galbene: Emil Trifan și Robert Rus (pentru AMEFA).

Arbitrul se pregătește să fluiere startul meciului, Giuseppe Perelli duce mingea la centru

Echipa din Sânpaul s-a instalat încă de la începutul meciului în jumătatea adversă de teren, încercând să deschidă apărarea celor de la AMEFA prin pase repetate. Posesia prelungită nu a dat însă roadele așteptate, ocaziile fiind destul de puține la poarta lui Paul Șofron, care a apărat foarte bine. AMEFA a ajuns rar la poarta adversă, fiind de notat doar un șut din afara careului al lui Rareș Ciprian Câmpan, destul de puternic și plasat, dar care a fost reținut de portarul de la Acvila. Cei din Sânpaul au mărit presiunea spre finalul primei reprize, și după un șut care a lovit bara transversală (min. 44), a venit și primul gol, la ultima fază a primei reprize: după o suită de greșeli în lanț a mai multor jucători de la AMEFA, care nu au reușit să degajeze, Sebastian Cucuruzan a șutat spre poartă, mingea l-a lovit pe Emil Trifan și apoi a intrat în poartă, Paul Șofron fiind derutat de deviere: 1-0 (min. 45).
În repriza a doua, AMEFA a fost nevoită să iasă mai mult la joc, iar cei de la Acvila, la adăpostul unui avantaj totuși fragil, au preferat să se apere și să joace mai mult pe contraatac. Cu toate insistențele celor de la AMEFA, ocaziile la poarta adversă au fost destul de puține. Cea mai mare șansă de gol s-a consumat în min. 64, când Rareș Suciaghi a destabilizat întreaga apărare adversă, pătrunzând prin dribling pe partea stângă, și apoi pasându-i lui Vlad Miron, singur cu portarul advers în mijlocul careului, dar acesta nu a reușit să-l învingă pe portar. Peste doar două minute s-a petrecut o fază similară, cu Arman singur cu Paul Șofron, care a reușit să-l oprească.
Acesta avea însă să fie preambulul celor două goluri care au încheiat practic ”socotelile”. De fiecare dată, același Arman a scăpat din nou singur cu portarul, și nu a mai ratat, urcând scorul la 2-0 (min. 69) și apoi aproape imediat la 3-0 (min. 71), pe fondul unor schimbări în efectivul celor de la AMEFA, care au bulversat pe moment defensiva.
Până la finalul partidei nu au mai fost multe șanse de gol, Acvila Sânpaul jucând mai degrabă la conservarea rezultatului de pe tabelă, în vreme ce jucătorii de la AMEFA au părut incapabili să înscrie măcar golul de onoare, în ciuda unor eforturi consistente pe final. Să notăm, totuși, debutul la AMEFA, pe post de atacant, al lui Antonio Sălăjan, jucător de doar 15 ani.
Pentru AMEFA urmează o perioadă cu trei meciuri în șapte zile, primul fiind duminică, 15 septembrie, în deplasare la Jucu, de la ora 17, și apoi două pe teren propriu, miercuri, 18 septembrie, cu Inter Dezmir, în Cupa României, de la ora 19.30, și duminica cealaltă, de la ora 17, cu o echipă nou înscrisă, ACS Academia de Fotbal Florești.