sâmbătă, 7 septembrie 2019

Debut cu dreptul în noul sezon: AMEFA - AS Chinteni 6-2 (3-0)

Ediția de campionat 2019-2020 a început duminică, 1 septembrie 2019, după unele amânări generate de numărul relativ mic de echipe înscrise în Campionatul Județean Cluj (Liga a 5-a), zona Cluj. În cele din urmă, s-a dat startul unui campionat cu 14 echipe. În prima etapă, AMEFA a evoluat pe teren propriu, în Parcul Sportiv Universitar ”Prof. Dr. Iuliu Hațieganu”, de la ora 17, pe o vreme deosebit de caldă, în compania unei echipe nou înființate, AS Chinteni 2019, pe care a reușit să o învingă destul de categoric.

Primul 11 al AMEFA (în albastru) înainte de meci. În picioare, de la stânga la dreapta: Emil Trifan (căpitanul echipei), Victor Iovănescu (portar), Alex Chertes, Rareș Suciaghi, Cosmin Hetea, Marius Someșan, Ionuț Șanta, Robert Rus, Giuseppe Perelli, Rareș Ciprian Câmpan și Eugen Ciobanu. În dreapta lor, stând jos, Lucian Macri, și în picioare (în alb), domnul Gabriel Suciaghi.

Pentru AMEFA au jucat: Victor Iovănescu - Ionuț Șanta (54 Vlad Pop), Mircea Eugen Ciobanu (65 Lucian Macri), Emil Trifan, Robert Rus - Alex Chertes (62 Marius Vlad Ciortea), Marius Someșan (46 Andrei Țucudean), Rareș Ciprian Câmpan, Cosmin Hetea (46 Vlad Miron) - Rareș Suciaghi, Giuseppe Perelli (59 Ionuț Pintilie). Antrenor-jucător: Emil Trifan.
A arbitrat o brigadă clujeană, cu Ciprian Boanță la centru, Antal Csaba și Bazso-Magyar Tamas - asistenți. Observator din partea AJF a fost domnul Mircea Ciglenean (Cluj-Napoca).
Cartonașe galbene: Cosmin Hetea și Ionuț Șanta de la gazde, mai mulți jucători ai oaspeților.

Meciul este pe cale să înceapă.

Partida a fost mai echilibrată decât arată scorul. În special în prima repriză oaspeții au pus destule probleme apărării AMEFA, dar s-au pierdut cu firea la finalizare. Gazdele au deschis scorul în urma unei lovituri libere, contestată de cei din Chinteni, după un fault la marginea careului asupra lui Giuseppe Perelli. Emil Trifan a executat în zid, mingea i-a revenit, și a doua oară a trimis printre jucătorii din zid, lângă bară: 1-0 (min. 20). AMEFA s-a desprins în câștigătoare spre finalul primei reprize. Mai întăi, după o frumoasă acțiune pe partea dreaptă, Alex Chertes i-a pasat în centrul careului lui Giuseppe Perelli, care a reluat cu latul, plasat: 2-0 (min. 41). Câteva minute mai târziu, Rareș Ciprian Câmpan a recuperat o minge, a pătruns prin defensiva adversă și i-a pasat decisiv lui Rareș Suciaghi care, aflat în poziție ideală, a punctat: 3-0 (min. 44). Din păcate pentru ei, oaspeții au preferat să se ia la harță cu arbitrul în loc să-și vadă de joc. Scorul de la pauză, 3-0, era într-adevăr demoralizant și frustrant, având în vedere echilibrul relativ care a părut să existe pe teren.
După pauză, scorul a luat proporții și mai mari. La o minge lungă aruncată mai degrabă la întâmplare de defensiva gazdelor, un fundaș al oaspeților a trimis cu capul spre propriul portar, care era însă ieșit din poartă, înscriind un gol de cascadorii râsului: 4-0 (min. 48). Acest gol a turnat și mai mult plumb în picioarele jucătorilor de la AS Chinteni, astfel că nu a fost tocmai de mirare că AMEFA a continuat să-și mărească avansul pe tabelă: după o fază prelungită de atac, Andrei Țucudean a șutat puternic și precis din careu: 5-0 (min. 58).
La acest scor, gazdele au mai redus turația motoarelor, s-au făcut și multe schimbări, astfel că oaspeții au avut ocazia să revină pe tabelă. Mai întâi, Ballok Marton a scăpat singur cu Victor Iovănescu și a trimis precis la colțul lung: 5-1 (min. 64). Peste zece minute, oaspeții au mai punctat odată, prin Ioan Gabriel Stoian: 5-2 (min. 74). Ultimul ”cuvânt” (a se citi: gol) a aparținut însă celor de la AMEFA. După mai multe ratări, o centrare foarte bună a lui Marius Vlad Ciortea de pe partea dreaptă l-a găsit pe Vlad Miron în centrul careului, iar acesta a reluat din drop, pe lângă portarul ieșit în întâmpinare, stabilind scorul final: 6-2 (min. 87).
Este un început bun, care ne dă speranțe într-un sezon mai bun decât cel precedent. Să nu uităm totuși că și în ediția trecută de campionat AMEFA a început cu o victorie, și încă în deplasare. Urmează un meci dificil cu AS Acvila (fostă Viitorul) Sânpaul, care va fi teoretic în deplasare, dar care, din motive organizatorice care țin de echipa din Sânpaul, se va desfășura tot pe terenul 2 din Parcul Sportiv Universitar ”Prof. Dr. Iuliu Hațieganu”, duminică, 8 septembrie, de la ora 19.