miercuri, 25 septembrie 2019

S-a jucat doar prima repriză: AMEFA - Academia de Fotbal Florești 5-1 (5-1)

Duminică, 22 septembrie, de la ora 17, AMEFA a întâlnit pe teren propriu o echipă nou înscrisă în campionat, Academia de Fotbal Florești, formată predominant (sau chiar exclusiv) din juniori. Oaspeții au avut ceva probleme cu vizele medicale din carnete, astfel că la startul partidei s-au prezentat în doar opt jucători (un portar și șapte jucători de câmp), ceilalți fiind nevoiți să rămână pe margine.

Echipele pregătite de start. AMEFA, în albastru, de la stânga la dreapta: Emil Trifan, Tudor Herlea, Mircea Eugen Ciobanu, Cosmin Hetea, Marius Someșan, Andrei Țucudean, Robert Rus, Rareș Suciaghi, Alex Chertes, Andrei Nemeș, Lucian Baciu. În dreapta lor, fără echipament, Lucian Macri.

AMEFA a avut mai mulți jucători ca niciodată, și a jucat cu: Tudor Herlea - Marius Someșan, Mircea Eugen Ciobanu, Emil Trifan, Robert Rus - Cosmin Hetea, Rareș Suciaghi, Andrei Țucudean, Alex Chertes - Andrei Nemeș, Lucian Baciu (34 Rareș Ciprian Câmpan). Rezerve neutilizate (mulți dintre aceștia ar fi intrat după pauză): Ionuț Pintilie, Andrei Lakatos, Sebastian Chiș, Giuseppe Perelli, Marius Vlad Ciortea, Antonio Sălăjan, Vlad Pop, Lucian Macri.

Echipele la mijlocul terenului. AMEFA, în albastru, de la stânga la dreapta: Emil Trifan, Tudor Herlea, Mircea Eugen Ciobanu, Cosmin Hetea, Marius Someșan, Andrei Țucudean, Robert Rus, Rareș Suciaghi, Alex Chertes, Andrei Nemeș, Lucian Baciu.

Atmosfera a fost foarte relaxată în rândul gazdelor la începutul partidei, având în vedere că oaspeții jucau în opt. Dar probabil că tocmai asta i-a motivat suplimentar pe floreșteni, și la capătul unui contraatac purtat în trei și cu mingea schimbată de pe stânga pe dreapta și apoi în centrul careului, Academia de Fotbal Florești a deschis scorul prin Mario Lucas Iancu, spre stupefacția tuturor: 0-1 (min. 3). AMEFA n-a reacționat și a trecut destul de mult timp până când jucătorii gazdelor și-au mai revenit din șoc și au început să își organizeze mai bine jocul, în fața unor copii foarte ambițioși, deciși să nu lase nimic să treacă. Andrei Nemeș a ratat două bune ocazii, s-au mai încercat și niște șuturi de la distanță, dar portarul oaspeților a fost la post.
În cele din urmă, s-a ”spart gheața” și, după o acțiune bună pe partea stângă, Alex Chertes a reușit să-l învingă pe portarul oaspeților cu un șut puternic la colțul scurt, mingea fugindu-i de sub brațe portarului: 1-1 (min. 27). A fost momentul decisiv, în care oaspeții, care luptaseră exemplar până atunci, au căzut fizic și psihic, iar gazdele au ”defilat” până la sfârșitul reprizei. AMEFA a preluat conducerea după un șut al lui Emil Trifan, din interiorul careului, după o pasă a lui Andrei Țucudean: 2-1 (min. 30). Peste doar un minut, Andrei Țucudean a fost la finalizare din centrul careului, după o acțiune colectivă, în care mingea a trecut pe la Lucian Baciu și Alex Chertes: 3-1 (min. 31). Același Emil Trifan, trecut vârf de atac în locul lui Andrei Nemeș, a mărit avantajul gazdelor peste câteva minute, după o acțiune pe partea stângă: 4-1 (min. 34). Și, după o pasă a lui Rareș Ciprian Câmpan, tot pe partea stângă a acționat și Alex Chertes, a cărui șut la colțul lung a stabilit scorul final: 5-1 (min. 44). Nu mai amintim aici numeroasele ratări în care au fost implicați aproape toți jucătorii de la AMEFA din compartimentele ofensive.
La pauză, oaspeții s-au retras la vestiare și apoi au comunicat că doi jucători s-au accidentat și că nu mai pot continua jocul. Astfel, ei au rămas în doar șase jucători, iar arbitrul a pus capăt întâlnirii, cu scorul de la pauză, 5-1. Până în acest moment, nu cunoaștem decizia Comisiei de Disciplină, respectiv dacă scorul de 5-1 va rămâne definitiv sau dacă se va hotărî o victorie cu 3-0 pentru AMEFA.
Urmează, pentru AMEFA, două întîlniri consecutive în deplasare cu Avântul Bradu Luna de Sus. Prima, în Cupa României, turul 2, miercuri, 25 septembrie, de la ora 19, pe terenul 2 din Parcul Sportiv Universitar ”Iuliu Hațieganu”. Cei de la Luna de Sus vor fi oficial gazde, chiar dacă se va juca pe terenul celor de la AMEFA, la cererea adversarilor, terenul din Florești fiind ocupat la ora 17, cea la care ar fi trebuit să se dispute inițial partida. A doua întâlnire dintre cele două echipe va conta pentru etapa a 5-a din Campionatul Județean (Liga a 5-a), zona Cluj, și se va juca duminică, 29 septembrie, de la ora 13, la Florești.