duminică, 6 octombrie 2019

Punctele s-au împărțit, în campionat și cupă: Avântul Bradu Luna de Sus - AMEFA 4-2 (3-0)

La doar câteva zile după meciul din cupă, câștigat de AMEFA cu 2-1, Avântul Bradu Luna de Sus și AMEFA s-au întâlnit din nou, de data asta în campionat. Duminică, 29 septembrie, de la ora 13, meciul s-a disputat pe o vreme bună pentru fotbal pe terenul din Florești. De la AMEFA au lipsit mai mulți jucători importanți, în vreme ce gazdele au avut un efectiv complet și s-au impus fără prea multe emoții. La fel ca și în meciul de la sfârșitul sezonului precedent, Avântul Bradu Luna de Sus a condus la un moment dat la scor (atunci a fost la un moment dat 5-0, acum doar... 4-0), AMEFA reducând din handicap spre finalul partidei.

Echipele la start. AMEFA, în roșu-negru, de la stânga la dreapta: Cosmin Hetea, Victor Iovănescu, Emanuel Petraș-Ardelean, Sebastian Chiș, Andrei Lakatos, Giuseppe Perelli, Robert Rus, Marius Someșan, Andrei Nemeș, Tudor Herlea și Rareș-Ciprian Câmpan.

Pentru AMEFA au evoluat: Tudor Herlea - Sebastian Chiș (46 Vlad Pop), Andrei Lakatos, Marius Someșan (56 Ionuț Pintilie), Robert Rus - Cosmin Hetea (60 Antonio Sălăjan), Victor Iovănescu, Andrei Nemeș, Rareș Ciprian Câmpan (cpt.), Emanuel Petraș-Ardelean (46 Aurel Moisa) - Giuseppe Perelli (56 Marius Vlad Ciortea). În lipsa lui Emil Trifan, echipa a fost coordonată de Marius Someșan și Rareș Ciprian Câmpan. Pe bancă a mai fost și Raularian Rusu.
Meciul a fost arbitrat de o brigadă clujeană, cu Florin Câmpeanu la centru, Marius Bălan și Remus Pop Moldovan - asistenți. Observator din partea AJF: Ioan Arion (Turda).
Cartonașe galbene: Nandor Norbert Albert (min. 55), Ionuț Florin Gabrian (min. 86), respectiv Andrei Nemeș (min. 34) și Giuseppe Perelli (min. 55) - ambii pentru proteste la adresa arbitrului care, credem noi, a acordat mai mult decât tradiționalul 5% gazdelor, deși evident nu era nevoie!

Echipele pregătite să înceapă partida.

Tudor Herlea a repetat meciul bun făcut miercuri, în meciul de cupă, dar chiar și așa a înacasat patru goluri. De altfel, tactica celor de la AMEFA de a se apăra sus și a juca la offside a fost și de această dată dejucată de adversari, care au scăpat de multe ori în situații clare de gol, singuri cu portarul, trimițând de două ori mingea în bară, pe lângă intervențiile lui Tudor Herlea și o situație în care Andrei Lakatos a salvat aproape de pe linia porții, în condițiile în care portarul fusese depășit.
Era clar că reduta oaspeților nu putea rezista la infinit, astfel că în min. 19 Ionuț Florin Gabrian a reușit în cele din urmă să finalizeze, după ce a scăpat singur pe partea dreaptă, având și soluție de pasă în centru, la un coechipier demarcat: 1-0.
După alte numeroase ocazii, gazdele și-au dublat avantajul după o fază asemănătoare: minge aruncată din defensivă peste linia de apărare a AMEFA, ieșită greșit la offside, doi jucători de la gazde scapă singuri cu Tudor Herlea, unul îi pasează lui Ionuț Florin Gabrian, care intră efectiv la pas cu mingea în poartă: 2-0 (min. 39). Pentru ca lucrurile să fie clare încă de la pauză, același Ionuț Florin Gabrian a realizat hat-trick-ul cu un șut splendid la vinclu de la 20 de metri: 3-0 (min. 44).
După pauză, lucrurile au părut să continue în aceeași manieră, deoarece încă din primul minut cei de la Luna de Sus au punctat: o minge pierdută în partea dreaptă de jucătorii de la AMEFA, o pasă în centrul careului la Dan Vidrean-Căpușan, demarcat, care înscrie: 4-0 (min. 46).
Cam din acest moment au mai redus din ”turația motoarelor” și gazdele, care au efectuat și unele modificări, nu tocmai cu un aport pozitiv, în vreme ce la AMEFA lucrurile s-au petrecut oarecum invers, noii intrați părând foarte hotărâți să schimbe soarta meciului. Din păcate, cel mai trist eveniment al meciului a fost accidentarea lui Cosmin Hetea, survenită în min. 59, care s-a dovedit ulterior a fi o ruptură de menisc și ruptură de ligamente încrucișate, ceea ce presupune operație și o perioadă destul de lungă de recuperare. Îi dorim multă sănătate lui Cosmin Hetea, pe această cale!
Dacă în prima repriză AMEFA a trecut rareori de centrul careului și a avut o singură ocazie, la o pătrundere a lui Andrei Nemeș, oprită mai mult sau mai puțin regulamentar (Andrei Nemeș a primit cartonaș galben pentru proteste), în a doua repriză, cu un nou cuplu de atacanți, Andrei Nemeș - Antonio Sălăjan, susținuți foarte bine din benzi de Marius Vlad Ciortea (dreapta) și Aurel Moisa (stânga), AMEFA a început să aibă atacuri tot mai consistente, care în cele din urmă au avut rezultat și pe tabela de marcaj.
Astfel, după o acțiune în centru purtată de Antonio Sălăjan și Andrei Nemeș, acesta din urmă i-a pasat în careu, tot în zonă centrală, lui Marius Vlad Ciortea, care a șutat pe lângă portar, la colțul din dreapta: 4-1 (min. 70). Puțin mai târziu, Aurel Moisa l-a lansat în careu pe Antonio Sălăjan, șutul acestui a fost respins în față de portar, mingea ajungând la Rareș Ciprian Câmpan, care a reluat în poartă: 4-2 (min. 81).
Ambele echipe au mai avut ocazii până la final, dar nu s-a mai înscris. Scorul este unul care reflectă, în bună măsură, realitatea de pe teren: gazdele au dominat categoric prima repriză, ar fi putut să înscrie mult mai multe goluri, iar oaspeții și-au revenit spre final, îndeosebi în ultimele 20-25 de minute, când au redus meritat din diferență.
Pentru AMEFA urmează un nou meci dificil, acasă, cu Someșul II Gilău, duminică, 6 octombrie 2019, de la ora 15.