luni, 2 noiembrie 2015

Scor de maidan și revenire pe podium: Viitorul Gârbău Sat - AMEFA 0-14 (0-7)

De 1 noiembrie, când gândurile se îndreaptă mai degrabă spre cei plecați dintre noi, și este oricum zi de doliu național după tragedia din clubul ”Colectiv” din București, AMEFA a avut o deplasare mult mai ușoară decât ne-am fi imaginat, la Gârbău. De la ora 14, pe un teren bun și vreme însorită, în fața a vreo 20 de spectatori, gazdele, cu 11 oameni strânși în ultimele minute, nu au făcut față, deși și AMEFA a avut câteva absențe, jucând cu: Tudor Herlea - Lucian Macri, Daniel Șinca (46 Vlad Pop), Andrei Kökeinyesdi, Robert Rus - Radu Neag, Lucian Dodea, Rareș Ciprian Câmpan (72 Marius Someșan), Bogdan Puskas - Cosmin Gorga (72 Alexandru Solomon), Rareș Suciaghi.
Au arbitrat fără probleme Cătălin Aurelian Flonta - Tudor Horea Punteaș și Petru Pop, toți din Cluj-Napoca. Observator a fost domnul Florin Câmpeanu (Cluj-Napoca). Nu s-au acordat niciun fel de cartonașe.
La un asemenea scor, nici n-ar mai trebui să facem vreun comentariu. Descriem totuși golurile.
Minutul 1: Bogdan Puskas șutează de pe partea stângă, portarul gazdelor respinge în lateral, la Radu Neag, care reia nestingherit: 0-1 (secunda 40 a jocului).
Minutul 7: Bogdan Puskas îi pasează pe culoar lui Rareș Ciprian Câmpan, care înscrie cu un șut la colț: 0-2.
Minutul 25: Cosmin Gorga recuperează balonul și marchează după un aut de poartă executat neatent de portarul gazdelor la marginea careului mare: 0-3.
Minutul 32: Lucian Dodea trimite o pasă printre fundașii adverși lui Rareș Suciaghi, care scapă singur cu portarul: 0-4.
Minutul 34: Radu Neag centrează perfect de pe partea dreaptă lui Rareș Suciaghi, care reia din 7 metri sub transversală: 0-5.
Minutul 39: Rareș Ciprian Câmpan scapă singur cu portarul, îl driblează, dar șutează în transversală, de unde mingea sare la Bogdan Puskas, care îndeplinește o formalitate: 0-6.
Minutul 41: la o lovitură de colț de pe partea dreaptă, Lucian Dodea îi pasează în careu lui Radu Neag și acesta șutează fără speranțe pentru portarul gazdelor: 0-7.
Minutul 46: atac cu pase succesive, Cosmin Gorga îl deschide în dreapta pe Radu Neag, care șutează la colțul lung: 0-8 (secunda 35 a reprizei secunde).
Minutul 54: Radu Neag centrează de pe partea dreaptă, apărarea gazdelor nu reușește să respingă, Bogdan Puskas se ”infiltrează” și împinge mingea în plasă: 0-9.
Minutul 57: Radu Neag centrează de pe dreapta, Bogdan Puskas reia nestingherit din 6 metri: 0-10.
Minutul 69: Cosmin Gorga îi pasează în careul mic lui Rareș Suciaghi, care punctează: 0-11.
Minutul 73: Bogdan Puskas recuperează o minge în marginea careului advers, scapă singur cu portarul și marchează: 0-12.
Minutul 76: Rareș Suciaghi execută un corner de pe partea dreaptă, Radu Neag, nemarcat, înscrie din careu: 0-13.
Minutul 90: acțiune individuală a lui Lucian Dodea, care driblează toată defensiva adversă dar este blocat de portar; mingea ajunge la Marius Someșan, care înscrie din 6 metri: 0-14.
Pe lângă goluri, au mai fost încă cel puțin atâtea ocazii clare. Gazdele au avut două ocazii, câte una în fiecare repriză, și un gol anulat în minutul 72 pentru un offside semnalizat corect.
Pentru AMEFA, de abia de acum începe greul: două meciuri consecutive pe teren propriu cu ocupantele primelor două locuri, Unirea II Jucu (locul 2) și Viitorul Răscruci (locul 1). Cu victoria de la Gârbău, a cincea consecutivă, AMEFA revine pe locul 3 și poate privi cu încredere în forțele proprii la confruntările care urmează.