miercuri, 11 noiembrie 2015

Echitabil: AMEFA - Unirea II Jucu 2-2 (1-2)

Duminică, 8 noiembrie, de la o oră neobișnuită, 10.30, pe stadionul CMC, AMEFA a întâlnit una dintre echipele puternice din Campionatul Județean Cluj, zona Cluj (Liga a V-a), Unirea II Jucu, ocupanta poziției secunde în clasament. A fost un adevărat test pentru băieții antrenați de Radu Mureșan, pe care l-au trecut cu bine, în ciuda numeroaselor absențe. Astfel, AMEFA a evoluat cu: Paul Șofron - Vlad Pop, Eugen Ciobanu, Andrei Kökeinyesdi, George Deac - Horea Ionuț Meleg, Cosmin Gorga, Raul Tat, Bogdan Puskas (75 Andrei Șinca) - Radu Neag, Rareș Suciaghi. Pe banca de rezerve, alături de Radu Mureșan, au mai stat rezervele neutilizate Tudor Herlea, Lucian Macri și Alexandru Solomon, iar din conducerea clubului, Raularian Rusu, Mircea Alexe și Sabin Nicula.
Partida a fost arbitrată de clujenii Rareș Gheorghe Moca - Marius Bălan și Ion Cristian Medrea. Observator a fost domnul Iuliu Maja (Cluj-Napoca). Cartonașe galbene: George Deac (12), Rareș Suciaghi (83) și Raul Tat (89).
Partida a început prost pentru AMEFA, echipa din Jucu dominând prima parte a jocului. În minutul 12, la un corner de pe partea stângă, George Deac a comis (neintenționat) henț în careu iar arbitrul a indicat penalty, transformat de Vlad Pojar: 0-1. Gazdele încă nu s-au trezit din șoc când a căzut al doilea gol al oaspeților, în urma unei acțiuni pe centru, finalizată cu succes de Adrian Anca: 0-2 (minutul 15).
Abia de la acest scor a început și AMEFA să joace fotbal și să echilibreze partida. La una din primele acțiuni mai sănătoase de atac, Cosmin Gorga i-a centrat pe jos în careu lui Radu Neag, iar acesta a reluat spectaculos, cu un lob peste portar, în vinclu: 1-2 (minutul 21).
Până la pauză, ambele formații au avut situații bune de a înscrie, cu un plus de partea oaspeților, care s-au lovit însă de un portar în formă mare: Paul Șofron.
A doua repriză a fost dominată însă destul de clar de AMEFA, oaspeții ajungând mai rar la poartă. Presiunea a crescut, ocaziile s-au tot risipit dar în cele din urmă, în minutul 77, Cosmin Gorga a reușit o execuție de senzație de la 30 de metri, mingea poposind tot la vinclu: 2-2.
În finalul meciului, ambele echipe ar fi putut ”da lovitura” și să câștige partida, dar s-au opus cei doi portari, uneori fundașii, sau au fost situații în care atacanții nu au găsit soluțiile cele mai bune.
Cert este că rezultatul este unul echitabil. AMEFA a revenit de la 0-2 și a obținut un punct în condițiile în care au lipsit câțiva titulari. Unirea II Jucu a demonstrat că nu degeaba ocupă locul 2 în clasament, a evoluat cel mai bine din toate echipele pe care le-am văzut până acum. Meciul a fost unul de un ridicat nivel tehnic și spectacular, raportat la Liga a V-a. Pentru AMEFA urmează meciul cu liderul Viitorul Răscruci, tot pe teren propriu.