miercuri, 18 noiembrie 2015

Defensive "beton": AMEFA - Viitorul Răscruci 0-0

Duminică, 15 noiembrie 2015, de la ora 14, AMEFA a întâlnit pe stadionul CMC liderul ”la zi” al campionatului, Viitorul Răscruci. Vremea destul de rece, asezonată cu câțiva stropi de ploaie și un pic de vânt, a făcut ca doar aproximativ 25 de spectatori să se încumete să vină să vadă acest derby. Spectacolul n-a fost însă atât de reușit, în condițiile în care a lipsit tocmai sarea și piperul fotbalului: golul. Ambele echipe au jucat foarte pragmatic și s-au asigurat în primul rând că nu primesc gol, fazele de poartă putând fi numărate pe degete, comparativ cu alte jocuri de la acest nivel.
AMEFA (în premieră în echipament albastru) a evoluat cu: Paul Șofron - George Deac, Eugen Ciobanu, Andrei Kökeinyesdi, Emil Trifan - Raul Tat, Lucian Dodea, Rareș Ciprian Câmpan, Horea Ionuț Meleg (56 Robert Rus) - Cosmin Gorga, Rareș Suciaghi. Pe bancă au stat: Radu Mureșan (antrenor), Sabin Nicula (director tehnic), Raularian Rusu (președinte), Răzvan Bătinaș (vicepreședinte) și rezervele neutilizate: Tudor Herlea, Lucian Macri, Vlad Pop și Alexandru Solomon.

Partida a fost arbitrată (fără probleme) de Bogdan Iuliu Popa (Cluj-Napoca) la centru, Alexandru Cerei (Cluj-Napoca) și Iosif Adrian Nașc (Câmpia Turzii) - asistenți. Observatorul partidei a fost domnul Alexandru Pop (Cluj-Napoca). S-a acordat un singur cartonaș galben, pentru Constantin Lucian Pușcaș (Viitorul Răscruci) în minutul 57. Altfel, meciul, deși unul de luptă, s-a desfășurat în limitele sportivității.
Partida s-a jucat în special la mijlocul terenului, ambele echipe căutând (fără succes) cheița care să desfacă apărarea adversă. Chiar și în rarele situații în care au fost găsite breșe, fie au intervenit cei doi portari, fie finalizarea a lăsat de dorit.
AMEFA a avut parcă mai multe ocazii și mai clare. Totuși, după aspectul general al jocului, rezultatul este unul echitabil.
Încă din minutul 4, Rareș Ciprian Câmpan a trimis primul șut pe poarta adversă, din marginea careului, dar portarul advers a reținut. Oaspeții au dat o replică mai viguroasă între minutele 16 și 20, când au beneficiat de o serie de faze fixe (lovituri libere și câteva cornere consecutive) în preajma porții dar Paul Șofron sau fundașii de la AMEFA au îndepărtat de fiecare dată pericolul. În minutul 22, Rareș Suciaghi a reușit să se desprindă de adversar și a intrat în careu cu mingea la picior, pe partea stângă, dar a șutat în portarul de la Răscruci, ieșit în întâmpinare. Cea mai mare ocazie a AMEFA în prima repriză i-a aparținut lui Cosmin Gorga care, de două ori, a fost blocat în careu (minutul 29). Cea mai mare șansă de gol a oaspeților s-a consumat în minutul 34, când un jucător al oaspeților, nemarcat, a șutat din centrul careului, dar pe traiectoria mingii s-a aflat Eugen Ciobanu! Repriza s-a încheiat cu două șuturi periculoase, unul al lui Horea Ionuț Meleg, scos de portar (minutul 41), și unul similar, al unui adversar, reținut de Paul Șofron (minutul 45).
Repriza secundă a avut cam aceeași desfășurare. În minutul 55, Cosmin Gorga a scăpat pe partea dreaptă, a intrat în careu dar și-a prelungit prea mult mingea și a ratat finalizarea. În minutul 58, Andrei Kökeinyesdi a executat foarte bine o lovitură liberă de la 25 de metri lateral dreapta dar portarul advers a reușit să respingă mingea în corner, de lângă bară. Peste 10 minute, Rareș Suciaghi i-a pasat lui Raul Tat în careu, dar șutul acestuia a fost din nou respins de portar (cel mai bun jucător al Viitorului în acest meci).
Cea mai mare oportunitate a oaspeților în această repriză s-a consemnat în minutul 71, când Paul Șofron a ieșit inspirat și a blocat șutul unui atacant advers care scăpase pe partea stângă. În replică, în minutul 76, Emil Trifan a centrat în fața porții de pe stânga, Cosmin Gorga și Rareș Suciaghi nu au reușit să intercepteze balonul, care a ajuns la Raul Tat iar acesta, nemarcat, a șutat mult peste poartă din 10 metri.
Finalul a fost pe contre. Viitorul Răscruci a mai avut o ocazie în minutul 85, când George Deac a intervenit de două ori prin alunecare (riscant), în careu, pentru a bloca șuturile adversarilor, iar în minutul 89, o acțiune prelungită de atac a AMEFA nu a putut fi finalizată de Robert Rus, care a șutat din apropiere în blocajul fundașilor adverși.
Meciul s-a încheiat cu scorul de 0-0 și toată lumea a părut mulțumită de rezultat. Pentru AMEFA, cele două egaluri pe teren propriu, cu primele două clasate, pot fi considerate și ca o performanță, din perspectiva faptului că echipa este nou înființată, și încă mai sunt multe lucruri de pus la punct, și ca o contraperformanță, în condițiile în care poziția de pe podium s-a pierdut și echipa va ”ierna” mai mult ca sigur pe poziția a cincea.
Până la vacanța de iarnă mai sunt însă două meciuri, ambele în deplasare. Primul, duminică, 22 noiembrie, de la ora 14, pe terenul din Florești, în ultima etapă de campionat, cu Avântul Bradu Luna de Sus, iar al doilea, în următoarea duminică, 29 noiembrie, de la ora 13, la Vlaha, cu Progresul, în turul 2 al Cupei României (faza județeană).