joi, 26 noiembrie 2015

Final dezamăgitor de tur: Avântul Bradu Luna de Sus - AMEFA 3-2 (2-1)

Ultima etapă din acest tur de campionat s-a disputat duminică, 22 noiembrie 2015. AMEFA a evoluat în deplasare și a întâlnit o echipă din a doua jumătate a clasamentului, Avântul Bradu Luna de Sus. După cele două rezultate de egalitate cu primele două clasate, nici nu se punea problema unui alt rezultat decât victoria dar, așa cum se întâmplă deseori în sport, în general, și în fotbal, în special, condițiile în care s-a disputat partida, starea terenului, vremea nefavorabilă, absența unor jucători, incapacitatea altora de a se adapta sau de a juca potențialul maxim, au făcut ca gazdele să învingă, în mod absolut meritat, deoarece au crezut până la final în șansa de a obține cele trei puncte.
AMEFA s-a prezentat cu un lot restrâns de jucători, doar 13: Tudor Herlea - George Deac, Eugen Ciobanu, Andrei Kökeinyesdi, Vlad Pop - Horea Ionuț Meleg (53 Lucian Macri), Cosmin Gorga, Rareș Ciprian Câmpan, Robert Rus (53 Daniel Șinca) - Radu Neag, Rareș Suciaghi.
În schimb, pe margine au asistat numeroși membri ai staff-ului tehnic: Radu Mureșan (antrenor), Raularian Rusu, Răzvan Bătinaș, Mircea Alexe, Adrian Macavei, precum și mai mulți suporteri.
Meciul trebuia să se joace inițial la Florești, unde Avântul Bradu Luna de Sus evoluează în mod obișnuit pe teren propriu dar, din cauza vremii nefavorabile, autoritățile locale din Florești au transmis conducerii clubului că terenul nu mai este disponibil, astfel că, pe ultima sută de metri, meciul a fost mutat pe terenul din Săvădisla, de la ora 14. Ne cerem scuze tuturor fanilor care s-au prezentat la această oră pe terenul din Florești! De altfel, pe site-ul oficial al AJF Cluj a rămas neschimbat anunțul că partida se joacă pe baza sportivă ”Unirea” din Florești.
Partida a fost arbitrată de Rareș Moca (la centru), Anghel Todea și Ambra Silaghi (asistenți) - toți din Cluj-Napoca, iar observator a fost domnul Iuliu Maja (Cluj-Napoca). Cartonaș galben la AMEFA: Tudor Herlea (minutul 38). De la gazde au primit cartonașe galbene Laurian Iepure (minutul 53) și Alexandru Laszlo (minutul 55).
AMEFA a dominat cu destulă autoritate prima repriză, gazdele apropiindu-se rareori de poarta apărată de Tudor Herlea. Din păcate, terenul denivelat a pus numeroase probleme jucătorilor de creație din ofensiva AMEFA, astfel că ocaziile au apărut destul de rar și la poarta gazdelor. Am notat doar o cădere suspectă în careu a lui Radu Neag, aflat în poziție de finalizare (arbitrul n-a acordat penalty) și o lovitură liberă de la 25 de metri, bine executată de Andrei Kökeinyesdi, portarul respingând în față, dar Rareș Suciaghi n-a fost deloc inspirat și n-a ”împins” balonul în plasă. Abia în minutul 25 Cosmin Gorga a deschis scorul cu un șut puternic din afara careului,  plasat în vinclu: 0-1.
Lucrurile curgeau normal, cu AMEFA în avantaj pe tabelă și superioară pe teren, dar în minutul 37 un atacant al gazdelor a scăpat spre poartă, Tudor Herlea a intervenit în careu, atingând și mingea și adversarul, iar arbitrul a hotărât că e penalty! A transformat Florin Vasile Bordea: 1-1 (minutul 38). Defensiva oaspeților încă nu se trezise din șoc când, în minutul 41, după o acțiune pe partea dreaptă care nu anunța nimic, mingea a fost centrată spre careul mic, la colțul scurt, de unde Cristian Andrei Petrus a reușit să o strecoare pe lângă Tudor Herlea, în ciuda faptului că era tatonat de George Deac: 2-1.
Gazdele, destul de euforice, au început repriza secundă cu mai multă atenție în apărare, în speranța că vor putea conserva rezultatul. A durat doar până în minutul 55, când Cosmin Gorga a pătruns în careu și a fost faultat clar de un fundaș advers, penalty-ul fiind transformat (în minutul 56) de Rareș Ciprian Câmpan.
Din acest moment, ambele echipe au căutat să dea lovitura și să câștige meciul. Din păcate, jucătorii de la AMEFA nu au avut luciditatea necesară pentru acest lucru, în condițiile în care, pe lângă terenul denivelat, a început să și plouă abundent, disputa transformându-se de multe ori în una mai degrabă fizică iar gazdele s-au arătat a fi mai demni ”luptători”, câștigând majoritatea duelurilor pentru minge. Am mai notat câteva ocazii pentru AMEFA - o lovitură liberă de la 25 de metri, executată bine de Andrei Kökeinyesdi, dar apărată de portarul advers, alte șanse ale lui Cosmin Gorga, Rareș Suciaghi, Radu Neag.
Cei care au punctat însă decisiv au fost cei de la Avântul. Golul fusese oarecum anunțat de oportunitățile tot mai mari pe care aceștia și le-au creat spre finalul partidei, când o parte din fundașii de la AMEFA și-au părăsit tot mai des posturile pentru a ajuta faza ofensiva și a forța victoria. După o bară și alte câteva șanse importante, în prelungirile partidei, mingea a ajuns la noul intrat Gheorghe Prigoană, care, deși singur cu Tudor Herlea în careu, a trimis un șut anemic spre poartă. Mingea udă și terenul denivelat i-au jucat însă o festă portarului nostru și astfel scorul a devenit 3-2 (minutul 90+1)!
N-a mai fost timp pentru ca AMEFA, cu jucători obosiți și demoralizați, să mai dea vreo replică și astfel turul de campionat se încheie cu o înfrângere neprevăzută.
AMEFA încheie pe locul 5 turul de campionat iar duminică, 29 noiembrie, se va disputa ultimul meci oficial din anul 2015, turul 2 din Cupa României, faza județeană. AMEFA va juca cu Progresul Vlaha, în deplasare (manșă unică). Surpriza (nu tocmai plăcută) este că meciul se va juca tot la Săvădisla! Măcar acum cunoaștem terenul și știm la ce să ne așteptăm...