luni, 26 octombrie 2015

Meci slab, rezultat bun: AMEFA - Iris Cluj-Napoca 2-0 (1-0)

Vreme frumoasă de toamnă, soare, senin, și totuși doar 20 de spectatori s-au încumetat să vină duminică, 25 octombrie, de la ora 12.30, pe stadionul CMC, pentru a urmări un derby clujean al Campionatului Județean (Liga a V-a), între AMEFA și Iris. Nu este mai puțin adevărat că meciul a fost de o slabă factură tehnică, fapt la care au contribuit ambele formații.
AMEFA a evoluat cu: Tudor Herlea (64 Paul Șofron) - Marius Someșan (32 Lucian Macri), Eugen Ciobanu, Andrei Kökeinyesdi, Emil Trifan (48 Bogdan Puskas) - Raul Tat (54 Daniel Șinca), George Deac, Rareș Ciprian Câmpan, Robert Rus (46 Radu Neag) - Cosmin Gorga, Rareș Suciaghi. Antrenorul Radu Mureșan a efectuat așadar toate schimbările posibile și nu au mai fost alți jucători de rezervă. Pe bancă au mai luat loc Raularian Rusu, Răzvan-Horațiu Bătinaș și Mircea Alexe, iar la buna desfășurare a jocului au contribuit și Adrian Macavei și Mihnea Mihăiescu. Cartonașe galbene (la AMEFA): Rareș Ciprian Câmpan (minutul 36) și George Deac (minutul 59), ambii aflați la primul avertisment.
Au arbitrat bine, fără probleme deosebite, Bogdan Iuliu Popa (Cluj-Napoca) la centru, Claudiu Georgiu (Dej) și Ambra Maria Silaghi (Cluj-Napoca) la cele două margini. Observatorul partidei a fost domnul Ovidiu Fărăgău (Cluj-Napoca).
În ciuda faptului că AMEFA este echipa mai bine clasată și a jucat și pe teren propriu, oaspeții au fost cei care s-au aflat mai mult la cârma partidei. Ei au construit frumos, cu multă migală, dar au fost lipsiți total de inspirație la finalizare, în majoritatea cazurilor șuturile trimise de ei fiind inspirate de Cupa Mondială la rugby (încă în desfășurare). Au fost destul de rare situațiile când portarul a fost pus la încercare, cum s-a întâmplat în minutul 17, când Tudor Herlea a scos o minge care se îndrepta spre vinclu, dintr-o lovitură liberă de la marginea careului.
AMEFA a jucat slab, a pierdut multe mingi în încercarea de a ieși din apărare prin pase succesive, n-au mers nici lansările lungi pe atacanți, de multe ori izolați în avanposturi. Totuși, eficiența a fost una deosebită, dacă putem spune că acesta este un plus. Astfel, la primul atac mai legat, în minutul 20, Raul Tat l-a deschis printre fundașii adverși pe Robert Rus și acesta a finalizat cu piciorul drept (!) din interiorul careului, sub bară: 1-0.
Acesta a fost scorul de care AMEFA a reușit cumva să țină tot meciul, meritul fiind în primul rând al apărării, care a rezistat, dar să fim corecți și să atribuim un anumit rol și hazardului, norocului, care a fost în acest joc de partea gazdelor!
Cei de la Iris au mai avut câteva oportunități importante. În minutul 43, Tudor Herlea a respins un șut periculos de la 16 metri. După pauză, în minutul 52, în urma unui corner, un jucător al oaspeților a trimis mingea cu capul în bara transversală. Ratarea secolului s-a produs în minutul 63: deși portarul Herlea a fost depășit, jucătorul de la Iris, aflat singur, central, în fața porții goale, a trimis în bara laterală! Mingea a revenit la un alt jucător de la Iris dar Eugen Ciobanu a intervenit prin alunecare și a îndepărtat pericolul. În minutul 76 a fost rândul lui Paul Șofron (intrat în locul lui Tudor Herlea) să se evidențieze la o fază periculoasă în careul gazdelor.
Cum ocaziile se răzbună, AMEFA a închis meciul în minutul 87. Rareș Suciaghi și Rareș Ciprian Câmpan au jucat mingea între ei la un corner de pe partea stângă, apoi i-au pasat inspirat lui Bogdan Puskas, aflat la marginea careului, acesta și-a potrivit mingea pe piciorul de bază (cel stâng), a șutat iar mingea, ușor deviată, a intrat în plasă: 2-0!
Rezultatul este bun, nimic de zis, dar jocul a lăsat mult de dorit. E adevărat că unii spun că doar echipele mari pot să joace prost și totuși să câștige. E bine însă să nu ne îmbătăm cu apă rece, să analizăm cu atenție ce anume a mers și ce nu a mers în jocul echipei, dincolo de absența numărului 10, Lucian Dodea, care s-a văzut (prea mult).
Următorul meci al AMEFA se va disputa duminică, 1 noiembrie, de la ora 14, la Gârbău, cu echipa locală Viitorul.