duminică, 13 decembrie 2015

Sezonul de toamnă se încheie cu eliminarea din Cupa României: Progresul Vlaha - AMEFA 3-1 (1-1)

Pentru AMEFA, ultima partidă oficială din anul 2015 s-a disputat duminică, 29 noiembrie, de la 12.30, pe terenul din Săvădisla, care se pare că nu ne poartă noroc, în compania echipei Progresul Vlaha, care a dorit să-și menajeze propriul teren. În joc era calificarea în turul 3 al Cupei României, faza județeană. Din nou, vremea a fost rece, a și nins puțin, a bătut și vântul, și ținând cont de terenul denivelat, fotbalul a avut mult de suferit. AMEFA s-a prezentat fără mai mulți oameni de bază, între care perechea obișnuită de fundași centrali, Eugen Ciobanu - Andrei Kökeinyesdi. În poartă, însă, Paul Șofron a făcut minuni și nu a lipsit mult ca meciul să se termine egal, caz în care s-ar fi disputat prelungiri.
AMEFA a evoluat cu: Paul Șofron - Vlad Pop, George Deac, Emil Trifan, Robert Rus - Daniel Șinca (55 Marius Someșan), Cosmin Gorga, Rareș Ciprian Câmpan, Bogdan Puskas - Alexandru Solomon (71 Lucian Macri), Rareș Suciaghi. Rezervă neutilizată: Tudor Herlea. De pe margine au asistat: Radu Mureșan (antrenor), Raularian Rusu (președinte), Adrian Macavei, iar în a doua repriză a venit și domnul decan al Facultății de Geografie, prof. Dănuț Petrea.
Cartonașe galbene (la AMEFA): Alexandru Solomon (minutul 70) și George Deac (minutul 90).
Partida a fost arbitrată de Vlad Alexandru Oltean (la centru), Tudor Horea Punteaș și Sorin Andrei Căprar (la cele două margini), toți din Cluj-Napoca. Observatorul partidei a fost domnul Ovidiu Fărăgău (Cluj-Napoca).
Progresul Vlaha a dominat meciul de la un capăt la altul și a obținut o victorie meritată. Nu e mai puțin adevărat că gazdele au ratat numeroase ocazii, remarcându-l în mod deosebit pe portarul Paul Șofron, care s-a opus golului în minutele 4, 5, 21, 42, ca să menționăm, deocamdată, doar paradele din prima repriză. Când portarul a fost învins, s-a opus bara (minutul 11). Totuși, Progresul avea să deschidă scorul în minutul 15, după o incursiune pe partea dreaptă, încheiată cu o pasă ideală în centrul careului, de unde un jucător a reluat nestingherit: 1-0. AMEFA avea însă să egaleze destul de repede, în minutul 22: Rareș Suciaghi l-a deschis pe Cosmin Gorga iar acesta a șutat din marginea careului, la colțul lung: 1-1. Acesta avea să fie, surprinzător, scorul pauzei, în ciuda forcing-ului susținut al gazdelor, care au reclamat și trei posibile situații de penalty (în minutele 7, 33 și 42) dar arbitrul nu s-a lăsat impresionat, ba chiar a acordat un cartonaș galben pentru simulare unui jucător al gazdelor la prima dintre situații.
Repriza secundă s-a desfășurat în aceeași manieră, cu gazdele la timona jocului, dar AMEFA a avut de asemenea ocazia de a prelua conducerea. Astfel, după o ratare uriașă a gazdelor în minutul 52, AMEFA a replicat prin Cosmin Gorga, care, lansat de același Rareș Suciaghi, a scăpat singur cu portarul advers, dar a șutat în plasa laterală (minutul 54)! Mai mult, în minutul 57, Emil Trifan l-a întins bine pe portarul gazdelor cu un șut de la 30 de metri, la colț.
Bara a fost din nou de partea oaspeților în minutul 59, când Paul Șofron s-a opus de mai multe ori șuturilor adverse, iar în minutul 63, la poarta opusă, Cosmin Gorga a trimis cu capul spre vinclu, dar a respins portarul Progresului! În fine, cea mai controversată fază s-a produs în minutul 67, când gazdele au reclamat din nou penalty la o intrare a lui Paul Șofron asupra unui atacant, nesancționată de arbitru.
Spre final, ambele echipe au mai obosit, dar Progresul a atacat mai mult iar Paul Șofron, ajutat și de o defensivă tot mai numeroasă, s-a întrebuințat serios pentru a menține scorul egal. AMEFA ar fi putut da lovitura în minutul 88, la o nouă combinație de efect dintre Rareș Suciaghi și Cosmin Gorga, dar acesta din urmă l-a luat la țintă pe portar dintr-o poziție ideală.
Cum ocaziile se răzbună, Progresul a reușit să marcheze la faza următoare (minutul 89). Oaspeții, deja căzuți fizic, au căzut și psihic și au mai primit un gol și în prelungirile partidei, în minutul 90+3, consemnându-se așadar scorul final de 3-1.
În ciuda înfrângerii (prima la mai mult de un gol diferență) și a eliminării din cupă, după meci jucătorii de la AMEFA, alături de antrenor, președinte și alți membri ai staff-ului, au sărbătorit la restaurantul din Săvădisla încheierea sezonului de toamnă pe un onorant loc 5 în campionat. Mulțumim pe această cale domnului decan a Facultății de Geografie, prof. Dănuț Petrea, pentru acest eveniment, și sperăm ca la finalul campionatului să sărbătorim de pe o poziție și mai favorabilă!