luni, 5 octombrie 2015

Victorie pe terenul ultimei clasate: ACS Aghireșu - AMEFA 2-5 (2-2)

Vreme excelentă pentru fotbal, duminică, 4 octombrie, când, de la ora 16, AMEFA a întâlnit în deplasare o echipă foarte tânără, ACS Aghireșu, momentan ultima clasată în Campionatul Județean Cluj, Zona Cluj, dar care dispune de toate premisele pentru a evolua tot mai bine în viitor. Spunem aceasta nu doar datorită tinereții lotului (cu mulți jucători care promit), ci și din cauza impresiei deosebite pe care ne-a lăsat-o baza sportivă din Aghireșu, cu dotări demne de o divizie superioară și un gazon ca o masă de biliard.
Circa 60 de spectatori (dintre care 10 suporteri ai AMEFA) au luat loc în tribuna stadionului și au avut ocazia să vadă un meci cu multe goluri.
AMEFA a evoluat cu: Paul Șofron (84 Tudor Herlea) - Horea Ionuț Meleg (70 Vlad Pop), Eugen Ciobanu, Marius Someșan (77 Lucian Macri), Robert Rus (61 Bogdan Puskas) - George Deac (66 Daniel Șinca), Rareș Ciprian Câmpan, Lucian Dodea, Emil Trifan - Radu Neag, Rareș Suciaghi. Antrenorul Radu Mureșan a efectuat așadar toate cele cinci schimbări permise de regulament la acest nivel, utilizând toți jucătorii care au făcut deplasarea.
Gazdele au început destul de entuziast partida, cu multe lansări spre careul advers, mizând în special pe viteza jucătorilor din atac. AMEFA a deschis însă scorul, în minutul 10, prin Radu Neag, excelent servit în careu de Ciprian Câmpan, cu un șut la colțul lung, la vinclu: 0-1. ACS Aghireșu avea să egaleze în minutul 33, când Lucian Goia, lansat printre fundașii oaspeților, a reușit să strecoare mingea pe lângă Paul Șofron, ieșit în întâmpinare. Peste doar două minute, arbitrul a acordat penalty la un duel pentru minge în careu între Horea Ionuț Meleg și un jucător al gazdelor. După unele tergiversări, Robert Pașcalău avea să transforme lovitura de pedeapsă: 2-1 (minutul 36). Avantajul amfitrionilor nu avea însă să țină prea mult. AMEFA a pus stăpânire pe joc în finalul reprizei. După o combinație reușită între Rareș Suciaghi și George Deac, acesta din urmă a centrat perfect în fața porții pentru Radu Neag, care a ratat incredibil din 6 metri (minutul 41). În minutul 44 a venit și egalarea: Rareș Suciaghi a avut o incursiune tipică spre poarta adversă, șutul său a fost respins de portar la Radu Neag, care nu a mai ratat cu poarta goală: 2-2.
În repriza secundă, cu mici excepții, o singură echipă a mai existat pe teren: AMEFA. Gazdele au mai avut câteva ocazii și șuturi sporadice (rareori pe poartă), dar li s-a terminat și ”benzina” și entuziasmul din prima parte. Nu este de mirare, așadar, că AMEFA a obținut o victorie clară, în cele din urmă, deși în primele zece minute arbitrul a refuzat în trei rânduri să acorde penalty, la niște intervenții dubioase în careul gazdelor asupra lui Radu Neag, Ciprian Câmpan și Lucian Dodea (care a făcut o fază extraordinară, în dribling din propria jumătate a terenului, până în fața porții adverse, dar n-a mai apucat să finalizeze). Golul a venit oricum în minutul 56: Ciprian Câmpan a executat un corner de pe partea stângă, a trimis mingea la colțul lung, de unde Eugen Ciobanu a reluat cu capul peste portarul gazdelor: 2-3. În minutul 60, AMEFA avea să se desprindă: portarul advers s-a opus la șutul din careu a lui Rareș Suciaghi, mingea a sărit la Radu Neag, care a trimis din întoarcere, cu boltă, din 16 metri, sub transversală: 2-4. Scorul final a fost stabilit în minutul 76 de Rareș Suciaghi, lansat de Rareș Ciprian Câmpan, după ce a driblat toată defensiva adversă, inclusiv portarul.
S-au mai ratat și alte ocazii mari, important este însă că echipa a reușit să iasă din pasa proastă și să câștige, pe merit. Toți jucătorii merită felicitați.
Partida a fost arbitrată de o brigadă clujeană, cu Mircea Marcel Salomir (la centru), Mihai Robert Mereș și Christina Mureșan (asistenți). Observatorul partidei a fost domnul Grigore Szabo (Cluj-Napoca).
Cartonașe galbene (la AMEFA): Rareș Suciaghi (5), Horea Ionuț Meleg (35).
Următorul meci pentru AMEFA va fi duminică, 11 octombrie, ”acasă”, pe stadionul CMC, cu Viitorul Dezmir, de la ora 15.