miercuri, 21 octombrie 2015

Trei puncte muncite și circ la final: Viitorul Sânpaul - AMEFA 3-4 (1-1)

AMEFA a avut o deplasare dificilă duminică, 18 octombrie. Pe o vreme mohorâtă, cu câțiva picuri de ploaie, de la ora 15 s-a disputat pe terenul din Sânpaul partida dintre echipa locală, Viitorul, ocupanta locului 4, și AMEFA, pe locul 5. La meci au asistat doar vreo 10 spectatori, taberele fiind împărțite echitabil.
AMEFA a evoluat cu: Paul Șofron - George Deac, Eugen Ciobanu, Andrei Kökeinyesdi, Emil Trifan - Horea Ionuț Meleg (58 Robert Rus), Rareș Ciprian Câmpan, Lucian Dodea, Bogdan Puskas (46 Radu Neag) - Cosmin Gorga, Rareș Suciaghi. Pe bancă, alături de antrenorul Radu Mureșan și de Raularian Rusu, au fost următorii jucători (rezerve neutilizate): Tudor Herlea, Vlad Pop, Marius Someșan, Lucian Macri și Daniel Șinca.
Cartonaș galben (la AMEFA): Lucian Dodea (minutul 50). Acesta a primit al patrulea cartonaș galben în acest campionat și este suspendat pentru etapa viitoare.
Cei de la Sânpaul au avut probleme disciplinare la finalul meciului. A primit două cartonașe galbene Alexandru Ionuț Broscoi (min. 72 și 78), fiind eliminat, în vreme ce Marius Lingurar și Mihai Eugen Mîrza au primit direct cartonaș roșu în minutul 89.
Partida a început foarte bine pentru AMEFA, care a deschis scorul încă din minutul 4. Andrei Kökeinyesdi a trimis o minge lungă în atac, Rareș Suciaghi a profitat de ezitarea unui fundaș advers, a trecut de el și l-a învins pe portarul advers: 0-1. Bucuria n-avea să țină prea mult. În minutul 13, gazdele au egalat după o eroare a lui Andrei Kökeinyesdi, care și-a prelungit prea mult mingea, Cucuruzan Sebastian a recuperat, l-a depășit și a șutat din 16 m la colțul lung: 1-1. Viitorul Sânpaul a fost echipa mai bună și în restul primei reprize, impunându-și jocul axat pe lansări lungi spre mijlocași, cu devieri spre vârfuri. La două astfel de faze, Paul Șofron a intervenit miraculos, prima dată la picioarele lui Cucuruzan Sebastian, scăpat singur spre poartă, și a doua oară la un șut sub transversală al lui Cucuruzan Daniel.
După pauză, tot gazdele au fost mai insistente și au reușit iarăși să puncteze. Este adevărat că au profitat de faptul că, la un corner de pe partea dreaptă a celor de la AMEFA, apărarea a rămas descoperită și pe un contraatac foarte rapid, Cucuruzan Sebastian l-a lansat pe verișorul său Cucuruzan Daniel printre cei doi fundași rămași la centru, Andrei Kökeinyesdi și Emil Trifan, acesta a trecut în viteză și de Paul Șofron și a marcat în poarta goală (minutul 49). Din păcate, la acea fază, Cucuruzan Daniel, unul dintre cei mai buni jucători de pe teren, s-a accidentat și a fost înlocuit.
Practic, din acel moment, AMEFA a trecut la conducerea partidei, dominând tot mai accentuat, oportunitățile apărând tot mai des la poarta gazdelor și tot mai rar la cea a oaspeților. În minutul 63 s-a produs egalarea: mingea a circulat foarte bine pe partea dreapta a atacului, a ajuns în cele din urmă la Rareș Suciaghi, care l-a lobat pe portar și, cu toată intervenția fundașului Marius Gabriel Ielciu, balonul a intrat în poartă: 2-2.
Pe tot parcursul meciului, o parte a jucătorilor de la Sânpaul i-au reproșat diverse decizii arbitrului Vlad Alexandru Oltean (Cluj-Napoca), fără ca acesta să reacționeze. Abia în minutul 72 a acordat primul cartonaș galben unui jucător gazdă, Alexandru Broscoi, pentru un fault de la spate, iar în minutul 78 l-a eliminat pe acesta, după ce i-a acordat al doilea cartonaș galben pentru proteste. Nervii gazdelor erau întinși la maximum, mai ales că AMEFA domina, și aceștia au explodat în minutul 85, când arbitrul a acordat, pe bună dreptate, penalty la intervenția în careu a unui jucător al gazdelor asupra lui Cosmin Gorga, aflat în poziție iminentă de a marca. Nu atât penalty-ul i-a deranjat, cât mai ales cartonașul roșu (la rândul său justificat) acordat celui care a comis faultul. Parlamentările (inclusiv injuriile și amenințările) au făcut ca și un alt jucător al gazdelor să fie eliminat. Penalty-ul a fost transformat abia în minutul 89 de Rareș Ciprian Câmpan, în condițiile în care portarul gazdelor, în semn de protest, n-a dorit să participe la fază.
Rămași în opt, cei de la Sânpaul erau să nu termine partida, întrucât doi jucători s-au retras de pe teren, iar numărul minim de jucători cerut de regulament este de șapte. Până la urmă, cei doi au revenit, la insistențele colegilor și partida a reînceput, arbitrul arătând 5 minute de prelungire. În minutul 90+3, Rareș Ciprian Câmpan a executat precis un corner de pe partea dreaptă iar Lucian Dodea a reluat cu latul, din careul mic: 2-4. La ultima fază a meciului, în minutul 90+5, Sebastian Cucuruzan a trecut de defensiva relaxată a celor de la AMEFA și l-a învins pe Paul Șofron cu un șut din unghi, stabilind scorul final: 3-4.
După partidă, cei de la Sânpaul au fost cu greu liniștiți, brigada de arbitri formată din Vlad Alexandru Oltean (la centru) - Alin Cristian Mureșan și Ambra Maria Silaghi (asistenți, toți din Cluj-Napoca), rămânând multă vreme pe teren. Abia într-un târziu au venit la vestiare, chemați fiind de observatorul partidei, domnul Ovidiu Fărăgău (din Cluj-Napoca).
AMEFA va juca următorul meci pe teren propriu, duminică, 25 octombrie, de la ora 12.30, cu Iris Cluj-Napoca.