luni, 31 octombrie 2011

Repriza a doua, decisivă: AMEFA 1911 - BISTRIŢA 4-3 (0-2)

După două înfrângeri, era mare nevoie de o victorie, care a fost obţinută duminică, 30 octombrie, de la orele 19, pe terenul CMC 1, de următorii: Paul Şofron - Flaviu Marc, Andrei Braşovan, Raularian Rusu, Horea Ionuţ Meleg, Andrei Şişoe, Florin Mureşan, Horaţiu Mureşan, Tudor Boier şi Cătălin Schuller.
Nici nu am intrat bine pe teren, şi adversarii au înscris două goluri, dând senzaţia că vor câştiga la scor întâlnirea. AMEFA a echilibrat însă jocul, iar apoi a dominat destul de clar teritorial, dar Cătălin Schuller, Horea Meleg, Horaţiu Mureşan sau Tudor Boier nu au reuşit golul în prima parte.
În repriza a doua, Andrei Şişoe a trecut vârf de atac şi rezultatele nu au întârziat să apară. Mai întâi, el a aruncat mingea din aut la colţul lung, de unde Raularian Rusu a trimis în centru lui Tudor Boier, care a înscris: 1-2. În următoarele minute, Andrei Şişoe şi-a făcut datoria de vârf şi a marcat de două ori din careu, prima dată din pasa lui Flaviu Marc, apoi din cea a lui Tudor Boier, cu un şut din întoarcere. Abia începuse repriza şi BISTRIŢA era groggy! Pentru ca lucrurile să fie "liniştite", Horaţiu Mureşan a finalizat o fază la care mingea a "curs" pe banda dreaptă pe traseul Paul Şofron - Horea Meleg - Florin Mureşan: 4-2. În prelungiri, la ultima fază a partidei, adversarii au redus din handicap cu un şut puternic la colţul scurt.
Victoria, deşi obţinută la o diferenţă minimă, a fost una pe deplin meritată şi mai clară decât o arată scorul.