miercuri, 14 octombrie 2015

Fără probleme: AMEFA - Viitorul Dezmir 5-1 (2-0)

Duminică, 11 octombrie, de la ora 15, pe o vreme rece însoțită de o ploaie mocănească, AMEFA a obținut un nou succes categoric, de data aceasta în fața unei echipe din prima jumătate a clasamentului, Viitorul Dezmir, care însă s-a prezentat destul de slab. Tribunele au fost goale, doar 10 spectatori ambiționându-se să asiste la meci, dar n-au avut ce regreta!
AMEFA a jucat cu: Tudor Herlea - George Deac (76 Lucian Macri), Eugen Ciobanu, Andrei Kökeinyesdi, Emil Trifan (78 Bogdan Puskas) - Raul Tat (70 Daniel Șinca), Rareș Ciprian Câmpan, Lucian Dodea, Horea Ionuț Meleg (72 Robert Rus) - Cosmin Gorga, Rareș Suciaghi.
Au arbitrat: Dragoș Nicolae Lunca din Cluj-Napoca (la centru), Iosif Adrian Nașc din Câmpia Turzii și Csaba Antal din Cluj-Napoca (asistenți). Observator a fost domnul Claudiu Rusu (Cluj-Napoca). Niciun jucător de la AMEFA nu a fost avertizat în acest meci. De la oaspeți au primit cartonaș galben Mihai Ștefan Redeș (minutul 43) și Ioan Prunean (minutul 73).
Încă din primul minut, AMEFA putea deschide scorul dar Rareș Suciaghi, scăpat singur, a șutat în portar, fază care s-a repetat aproape identic în minutul 10. În minutul 16, Raul Tat a șutat de la marginea careului în bara transversală. Atacurile tot mai susținute ale gazdelor au fost în sfârșit materializate în minutul 24, când Cosmin Gorga a profitat de faptul că portarul advers n-a reușit să rețină mingea după o centrare de pe partea stângă, și a înscris din careul mic: 1-0. În minutul 29, Andrei Kökeinyesdi a marcat golul meciului și probabil al campionatului, cu o execuție din cercul de la centrul terenului, la vinclu: 2-0. Așa ceva probabil nu se va mai vedea curând! AMEFA a continuat să domine și a mai ratat câteva ocazii bune până la pauză, cea mai mare aparținându-i lui Horea Meleg care, servit de Rareș Suciaghi și rămas singur-singurel, a șutat în portar din centrul careului (minutul 34).
Repriza a doua a debutat surprinzător, cu oaspeții dând semne nesperate de viață, concretizate și pe tabelă în minutul 47, când, după o lovitură liberă de pe partea stângă, Florin Adrian Pavel a reluat din careul mic la colțul scurt: 2-1. Emoțiile au ținut până în minutul 53, când Cosmin Gorga l-a deschis pe Rareș Suciaghi printre fundașii adverși și acesta nu a mai ratat: 3-1. Partida s-a desfășurat cam în aceleași coordonate din prima repriză, cu numeroase ratări, îndeosebi la poarta oaspeților, remarcându-se cele ale lui Horea Ionuț Meleg (minutul 63 - bară) și Rareș Ciprian Câmpan (minutul 67). În minutul 68, după o altă oportunitate ratată de Raul Tat, mingea a ajuns la Cosmin Gorga, care a finalizat din 16 metri la colțul lung: 4-1. Ultimul gol s-a marcat în minutul 84 și a fost în mare măsură meritul lui Bogdan Puskas, care a alergat în banda stângă după o minge care părea pierdută și i-a pasat decisiv în centrul careului lui Rareș Suciaghi pentru 5-1.
Scorul putea fi și mai mare, să remarcăm totuși faptul că AMEFA a înscris câte 5 goluri în ultimele două meciuri... ceea ce nu e rău, iar în total, până acum, 26 de goluri în 7 meciuri, o medie de aproape de 4 goluri/meci! Sigur, contează mai mult numărul de puncte și poziția în clasament. Deocamdată, AMEFA este pe locul 5 și are 13 puncte, fiind la egalitate de puncte cu Voința Pata, dar cu golaveraj superior.
Urmează o deplasare dificilă la Sânpaul, comună a cărei echipă, Viitorul, este pe locul 4, exact înaintea echipei noastre, și având 2 puncte în plus. Așa cum, câștigând cu Viitorul Dezmir, AMEFA i-a devansat pe aceștia, tot așa, și la Sânpaul, în cazul unei victorii, AMEFA este sigură de faptul că va urca cel puțin o poziție în clasament.