vineri, 2 octombrie 2015

Prima înfrângere pe teren propriu: AMEFA - AS Borșa 3-4 (0-2)

Pe stadionul CMC, duminică, 27 septembrie, de la ora 16.30, pe o ploaie slabă, AMEFA a primit vizita echipei AS Borșa, una dintre codașele clasamentului. În ciuda așteptărilor mari și a calculelor hârtiei care sugerau o victorie facilă a gazdelor, AS Borșa a câștigat surprinzător dar meritat un meci în care jucătorii de la AMEFA au dezamăgit (iarăși).
Antrenorul Radu Mureșan i-a trimis în teren pe următorii: Tudor Herlea - Marius Someșan (46 Daniel Șinca, 76 Lucian Macri), Eugen Ciobanu, Andrei Kökeinyesdi, Emil Trifan - Raul Tat, Rareș Ciprian Câmpan, Lucian Dodea, Horea Ionuț Meleg (65 Radu Neag) - Cosmin Gorga (78 Robert Rus), Rareș Suciaghi.
Rezerve neutilizate: Vlad Pop și Alexandru Solomon.
Pe banca tehnică au mai stat: Raularian Rusu, Răzvan Bătinaș, Sabin Nicula și Ionuț Rus.
Cartonașe galbene: Lucian Dodea (77), Eugen Ciobanu (90+3) -  Cosmin Andrei Costa (67).
La meci au asistat circa 50 de spectatori, dintre care jumătate au fost suporteri ai gazdelor iar jumătate ai oaspeților, ambele tabere manifestându-se destul de gălăgios.

Încă din prima repriză a fost destul de clar că socoteala de acasă nu se potrivește cu cea din târg, AS Borșa dând o replică foarte viguroasă și evoluând, în ansamblu, mai bine decât AMEFA. Gazdele au avut relativ puține acțiuni de poartă și doar două ocazii mai mari, prin Rareș Suciaghi (min. 19), cînd a driblat și portarul dar a intrat în unghi închis și nu a mai putut finaliza, și prin Lucian Dodea (min. 21), care a șutat senzațional de la 25 de metri la vinclu, mingea lovind ambele bare, refuzând însă să intre în poartă.
De cealaltă parte, AS Borșa și-a arătat ”colții” în special în a doua parte a primei reprize, defensiva gazdelor folosind eficient (până la un punct) tactica ieșirii la offside. În minutul 32, Tudor Herlea a avut o intervenție salutară la lovitura liberă executată de Marian Silaghi iar în minutul 37 arbitrul nu a acordat penalty pentru oaspeți la intervenția aceluiași Tudor Herlea. Peste un singur minut însă, după o bâlbâială în defensiva celor de la AMEFA, Roberto Varga a recuperat mingea și a șutat cu sete de la marginea careului: 0-1. În minutul 43, tactica ieșirii la offside a fost dejucată de cei de la AS Borșa, iar Vasile Teglaș a scăpat singur cu portarul pentru a majora diferența: 0-2.

Repriza secundă a fost mult mai animată. AMEFA a renăscut și a egalat în doar câteva minute. În minutul 53, Cosmin Gorga l-a lansat perfect pe Rareș Suciaghi în careu și acesta a redus din handicap: 1-2. În minutul 55, același Cosmin Gorga a șutat din lateral stânga, portarul a respins în față, iar Rareș Suciaghi, pe fază, a punctat: 2-2.
Cu AMEFA ”pe val”, toată lumea a așteptat golul trei dar acesta n-a mai venit (din partea gazdelor). În minutul 63, după un corner, Raul Tat a trimis cu capul imprecis, deși era singur în centrul careului. În minutul 64, Rareș Ciprian Câmpan l-a deschis în careu pe Horea Ionuț Meleg dar acesta, singur cu portarul, a trimis în afara cadrului porții. Peste cinci minute a avut loc o fază aproape identică, doar că Raul Tat era în postura de a finaliza, dar a trimis în bară. În minutul 73, Rareș Suciaghi i-a pasat lui Cosmin Gorga în careu, acesta a lobat portarul, dar mingea a trecut peste poartă. După această fază, AS Borșa a făcut o schimbare interesantă de jucători, portarul Tudor Negreanu, accidentat, fiind trimis pe teren, ca jucător de câmp, locul său în poartă fiind luat de mijlocașul Andrei Sebesi.
Cum ocaziile se răzbună, în minutul 75, noul intrat la oaspeți, Cosmin Andrei Costa, a reușit o incursiune solitară pe partea stângă, încheiată cu un șut norocos, lângă bară: 2-3.
AMEFA s-a străduit iarăși să egaleze și a reușit acest lucru în minutul 86, când Rareș Suciaghi a reușit hat-trick-ul, finalizând din careu după ce a primit o pasă ideală de la Rareș Ciprian Câmpan.
Culmea e că cei care au părut mai nemulțumiți de rezultatul de egalitate au fost oaspeții, care au forțat victoria în minutele de prelungire. După o primă intervenție discutabilă a lui Eugen Ciobanu la Marian Silaghi în minutul 90, o a doua intervenție a aceluiași Eugen Ciobanu asupra fostului portar Tudor Negreanu, în careu, s-a soldat cu penalty pentru oaspeți, transformat de Marian Silaghi. Era al treilea minut de prelungire și nu mai era timp pentru încă o revenire.

AMEFA a făcut un meci slab, evidențiindu-se încă odată problemele pe care echipa le are, în special pe flancuri, dar și neînțelegerile dintre jucători, care au atins o culme a penibilului în minutul 72, când doi fundași s-au certat între ei în așa hal încât a trebuit să intervină arbitrul. AS Borșa a avut și noroc, în special între minutele 60 și 75, când AMEFA a avut o suită de ocazii mari, pe care nu le-a fructificat, în schimb adversarii au punctat dintr-o fază care nu anunța nimic. Totuși, jocul mai bun din prima repriză și ambiția demonstrată la final face ca această victorie să fie una meritată.
A arbitrat o brigadă din Câmpia Turzii, aceeași ca și la meciul precedent de pe teren propriu, avându-l la centru pe Sergiu Cosmin Jucan, iar asistenți au fost Florin Rișcău și Simion Marius Covaci. Observatorul partidei a fost domnul Gabriel Mocean (Câmpia Turzii).
Pentru AMEFA, următoarea partidă va fi  duminică, 4 octombrie, de la ora 16, cu ACS Aghireșu, în deplasare.