luni, 2 februarie 2015

Dezastru: Ajax - AMEFA 16-3 (8-2)

Probabil cea mai neagră filă din istoria scurtă a echipei AMEFA 1911 s-a scris joi, 29 ianuarie, când, de la ora 19, pe terenul CMC 1, a suferit cea mai grea înfrângere de până acum, în fața unei formații de la mijlocul clasamentului, Ajax, pe care o învinsesem în tur. De data aceasta, circumstanțele au fost nefavorabile pentru AMEFA, căreia i-a lipsit un portar... și nu numai. Au evoluat: Sergiu Ripaș (portar, dacă n-a fost cine trebuie) - Andrei Kökeinyesdi, Cosmin Olosutean, Gabriel Maxim, Călin Pop ”Casper”, Raul Tat.
La un asemenea scor, nici nu prea are rost să scrii ceva. E de ajuns să subliniem că meciul a început foarte prost, cu trei goluri încasate în primele minute, care au demoralizat echipa. Când AMEFA a început să joace ceva, a și înscris, prin Raul Tat și Andrei Kökeinyesdi. Din păcate, doar aceste două goluri, și cel din a doua repriză a lui Cosmin Olosutean, nu au fost suficiente decât pentru a mai reduce din rușinea unui asemenea rezultat.
Demoralizarea a fost atât de mare încât jucătorii au început să plece în a doua repriză, lăsând echipa în inferioritate numerică, ceea ce a facilitat și mai mult misiunea celor de la Ajax. Cu câteva minute înainte de final, arbitrul a constatat că AMEFA a rămas în doar 3 jucători (numărul minim acceptat de regulament fiind patru) și a oprit jocul la scorul de 16-3, care a și rămas înregistrat oficial.