joi, 12 februarie 2015

Revenire în final, dar tot învinși: FC OCNA MUREȘ - AMEFA 5-4 (4-0)

Scor identic pentru AMEFA 1911 ca și cel din urmă cu două zile: 4-5, de data aceasta cu liderul diviziei B, FC OCNA MUREȘ, ceea ce conferă un oarecare prestigiu rezultatului, dar nu ne încălzește cu nimic, AMEFA coborând în premieră pe poziția a 12-a în clasament, prima retrogradabilă. Marți, 10 februarie, de la ora 21, au jucat, pe frig și pe un teren înghețat pe alocuri, dar mai bun decât duminică, următorii: Paul Șofron - Eugen Ciobanu, Raul Tat - Cosmin Gorga, Cosmin Olosutean - Dan Zaharia. Pe margine: Raularian Rusu.
FC OCNA MUREȘ a început meciul în forță și a deschis scorul cu un șut din lateral, care l-a surprins pe Paul Șofron. Defensiva de la AMEFA nu s-a descurcat prea bine în prima repriză, FC OCNA MUREȘ desprinzându-se surprinzător: 4-0 la pauză. AMEFA a avut la rândul său destule ocazii, dar adversarii s-au grupat foarte bine în defensivă.
În a doua parte, meciul a părut să curgă în aceeași direcție. FC OCNA MUREȘ a marcat golul de 5-0 cu un șut din afara careului, iar certurile dintre jucătorii de la AMEFA nu păreau să ducă la nimic bun. În cele din urmă, Cosmin Gorga a înscris cu un lob peste portarul advers (execuție pe care au reușit-o și adversarii în prima repriză) și cei de la AMEFA s-au descătușat, înscriind de două ori prin Dan Zaharia și o dată prin Cosmin Olosutean (după o lovitură liberă). Abia la 5-4 s-au ”trezit” și cei de la FC OCNA MUREȘ, care o lăsaseră mai moale, ultimele minute fiind pe contre. Cei doi portari au scos însă câteva mingi pe care scria ”gol” și astfel AMEFA 1911 pleacă din nou învinsă, la limită.
Sunt însă semne bune, echipa jucând mai bine de la meci la meci.