marți, 27 ianuarie 2015

Mai ușor decât arată scorul: AMEFA 1911 - OPUS CLUJ 3-2 (2-0)

Joi, 22 ianuarie, de la ora 21, pe terenul CMC 2, AMEFA 1911 a obținut prima victorie din anul 2015 în fața celor de la OPUS CLUJ, echipă clasată la mijlocul clasamentului dar care, la fel ca și în primul meci, nu s-a dovedit a fi un adversar suficient de puternic pentru AMEFA. Dacă la primul meci, egalul a fost rezultatul unei întâmplări, nu mult a lipsit ca și de data aceasta o victorie care părea clară la un moment dat să se transforme într-un rezultat de egalitate. Pentru AMEFA 1911 s-au prezentat: Paul Șofron - Sergiu Ripaș, Andrei Kökeinyesdi - Florin Mureșan, Lucian Dodea, Cosmin Olosutean - Raul Tat. Portarul Paul Șofron a plecat cu vreo 10 minute mai repede la un alt meci, scorul fiind atunci 2-0. Locul său în poartă a fost luat de Sergiu Ripaș, AMEFA evoluând cu un om mai puțin. Egalitatea numerică s-a restabilit puțin mai târziu, când portarul de la OPUS CLUJ  a primit cartonaș roșu pentru că a oprit cu mâna, în afara careului, o minge care se îndrepta spre poarta goală. Ca de obicei, Andrei Șișoe a asistat de pe margine.
Partida a fost la discreția celor de la AMEFA 1911, care au dominat tehnic, tactic și teritorial, în special în prima repriză și cea mai mare parte dintr-a doua. Florin Mureșan a deschis scorul cu un șut de la distanță iar Raul Tat a majorat diferența înainte de pauză după o fază de atac colectivă. În afara golurilor, s-au ratat o mulțime de ocazii la poarta celor de la OPUS CLUJ, în vreme ce Paul Șofron nu a prea avut mingi grele.
În a doua repriză, nu s-a întâmplat nimic deosebit până în ultimele 10 minute, când a plecat Paul Șofron. Cei de la AMEFA au mai obosit, Lucian Dodea și Cosmin Olosutean fiind la al doilea meci al zilei, după ce evoluaseră și mai devreme. OPUS CLUJ a profitat de conjunctură și de omul în plus pentru a reduce din handicap și a forța egalarea. AMEFA 1911 ar fi putut înscrie la faza la care portarul advers a primit cartonașul roșu, dar oricum a înscris câteva minute mai târziu, dintr-o fază similară, Cosmin Olosutean lobând portarul (un fost jucător de câmp), ieșit în afara careului. La 3-1 totul părea rezolvat, însă cei de la OPUS CLUJ au mai punctat odată în minutele de prelungire ale jocului.
Este până la urmă o victorie meritată și sperăm să nu fie un rezultat singular în această perioadă, așteptăm și alte succese!