joi, 26 februarie 2015

În sfârşit, trei puncte: AMEFA 1911 - BG SOFT 3-2 (1-1)

AMEFA 1911 n-a mai câştigat de multă vreme un meci şi victoria a venit, în cele din urmă, marţi, 24 februarie, de la ora 20, pe terenul CMC 2, în meciul (restanţă) disputat cu ultima clasată, BG SOFT. A fost mai greu decât anticipam, mai ales din cauza numeroaselor absenţe. În aceste condiţii, AMEFA s-a prezentat cu: Paul Şofron - Sandu Mic, Andrei Kokeinyesdi, Gheorghe Boca, Lucian Dodea, Raularian Rusu, Cosmin Olosutean. S-a jucat 5+1, deci AMEFA a avut mereu o rezervă.
Partida a fost destul de echilibrată în prima repriză. Ambele echipe au arătat numeroase carenţe în joc, apropiindu-se rar şi mai degrabă întâmplător de poarta adversă. La AMEFA s-a văzut foarte clar lipsa unui atacant "de meserie", acest rol fiind îndeplinit de Cosmin Olosutean sau Raularian Rusu. BG SOFT a deschis scorul după una din puţinele acţiuni colective de atac, iar AMEFA a egalat chiar înainte de pauză prin Cosmin Olosutean, cu un şut la colţul lung din partea dreaptă.
Meciul s-a decis în primele minute ale reprizei secunde. Lucian Dodea a reuşit o fază individuală de excepţie, driblând tot ce i-a ieşit în cale şi finalizând după ce a driblat şi portarul. Imediat, Cosmin Olosutean a majorat scorul la 3-1 cu un şut din partea dreaptă, "specialitatea casei". Din acest moment, cei de la BG SOFT au atacat mai mult şi au redus din handicap cu un şut spectaculos la vinclu, dar nu au mai reuşit să egaleze. Şi AMEFA ar fi putut să se desprindă mai clar, dar a lipsit concentrarea în faza ofensivă.
Rezultatul final, 3-2, este unul mulţumitor în contextul jocului slab prestat de echipă. Urmează partide mult mai dificile în care, cu un astfel de joc, nu putem spera decât la a limita proporţiile scorului.