sâmbătă, 7 februarie 2015

Rușinea continuă: AMEFA 1911 - Roata Făget 1-8 (0-3)

Marți, 3 februarie, de la ora 19, AMEFA 1911 a întâlnit pe Roata Făget, echipă din jumătatea superioară a clasamentului diviziei B. Din nefericire, degringolada continuă la echipă, chiar dacă rezultatul nu este la fel de slab ca și cel din etapa precedentă. AMEFA se află în proces de restructurare, prezentându-se la acest meci cu o echipă minimală, formată din: Paul Șofron - Alexandru Solomon, Flaviu Bercheșan, Lucian Dodea, Cosmin Olosutean, Raul Tat.
De fapt, AMEFA a început partida cu un om în minus, Lucian Dodea întârziind câteva minute iar arbitrul nu a dorit să amâne startul partidei. Până a venit el, Roata Făget a și deschis scorul, cu mult noroc, mingea lovind bara și apoi ricoșând nefericit într-un jucător înainte de a intra în poartă. Când s-a jucat de la egal la egal din punct de vedere numeric, AMEFA ar fi putut să revină, dar Lucian Dodea a ratat un penalty. Nu același lucru s-a întâmplat însă la poarta cealaltă, unde Roata Făget a transformat un penalty și a mai înscris odată înainte de pauză.
În a doua repriză adversarii s-au distanțat și mai mult, în condițiile în care doar Alexandru Solomon s-a achitat de sarcinile defensive, toți ceilalți jucători încercând, mai degrabă în mod individualist, să înscrie. De spațiile largi lăsate în defensivă au profitat cei de la Roata Făget, care au mai înscris de cinci ori. Pentru AMEFA, Raul Tat a marcat golul de onoare.
Pe de altă parte, nu este de fapt nici o onoare să pierzi cu 8-1, nu mai punem la socoteală numeroasele intervenții ale lui Paul Șofron care au făcut ca diferența să nu fie și mai mare. Până la urmă, singurul lucru onorabil pe care putem să-l admitem este acela că echipa s-a prezentat la meci și a jucat întreaga partidă, indiferent de modul în care a evoluat scorul. Roata Făget a fost net superioară în acest joc. Sperăm doar ca în meciurile următoare AMEFA să-și revină încetul cu încetul.