miercuri, 25 februarie 2015

Acelaşi scor, aceeaşi înfrângere: AMEFA 1911 - INTER CLUJ 4-5 (0-3)

Vineri, 20 februarie, de la ora 21, AMEFA 1911 a suferit o nouă înfrângere la limită, la acelaşi scor, 4-5, ca şi precedentele două. De data aceasta, victorioşi au fost prietenii noştri (foşti colegi de echipă, mulţi dintre ei) de la INTER CLUJ. Pe o vreme rece, au evoluat pentru AMEFA: Mihai Tătar - Sergiu Ripaş, Alex Mureşan "Kinder" - Lucian Dodea, Luca Moldovan - Ionuţ Truţă, Călin Pop "Casper".
Prima repriză a fost una de coşmar pentru AMEFA, care a dominat teritorial şi a ratat foarte multe ocazii, unele clare, dar cei de la INTER CLUJ au făcut diferenţa pe contraatac, punctând de trei ori şi distanţându-se decisiv.
Imediat după pauză, scorul a devenit 4-0 tot după un contraatac şi se părea că vom asista la o victorie la o diferenţă mare a celor de la INTER CLUJ. La fel însă ca şi în meciul cu FC OCNA MUREŞ, AMEFA a avut o revenire spectaculoasă, reducând din diferenţă prin Lucian Dodea (din penalty) şi Călin Pop "Casper" şi ratând numeroase alte oportunităţi. Cu câteva minute înainte de final, INTER CLUJ a marcat din nou pe contraatac: 5-2.
În ultimele minute şi în prelungiri, aceiaşi doi marcatori, Lucian Dodea (încă odată din lovitură de pedeapsă) şi Călin Pop "Casper" au înscris pentru AMEFA, stabilind scorul final: 5-4. Era prea târziu pentru a mai forţa egalarea - fluierul de final s-a auzit aproape imediat după ultimul gol.
AMEFA 1911 plăteşte din nou tribut lipsei de concentrare la finalizare. S-a ratat extraordinar de mult din situaţii foarte clare de gol, s-a şutat de multe ori în bară... La o singură fază, Luca Moldovan, Ionuţ Truţă şi Călin Pop au trimis, pe rând, mingea în bară, situaţie emblematică pentru întreaga partidă. INTER CLUJ au fost mai pragmatici, au materializat situaţiile pe care le-au avut pe contraatac şi au învins meritat.