sâmbătă, 30 martie 2024

Prima victorie din retur: AMEFA - ACS Pădureni Chinteni 4-2 (2-0)

Duminică, 17 martie, de la ora 15.30, pe terenul 2 (sintetic) din Parcul Sportiv Universitar ”Prof. Dr. Iuliu Hațieganu”, AMEFA a disputat al doilea meci consecutiv pe teren propriu, având de data asta drept adversar echipa ACS Pădureni Chinteni, pe care o învinsese și în tur, la Vultureni (unde aceștia joacă meciurile considerate ”acasă”). Meciul nu a fost neapărat unul ușor, mai ales că exista o oarecare presiune în rândul gazdelor de a obține în sfârșit o victorie, după cinci etape în care s-au înregistrat trei înfrângeri și două egaluri. În cele din urmă, AMEFA a reușit să ”spargă gheața” în această primăvară și să obțină trei puncte muncite, în fața unui adversar care a ținut aproape și care a avut unele șanse de a reveni în meci. Jocul a fost parțial afectat și de ploaia care s-a dezlănțuit mai ales în a doua parte a primei reprize, având la un moment dat și caracter torențial. Terenul a făcut însă bine față.

Cele două echipe, AMEFA (în alb) și ACS Pădureni Chinteni (în roșu-negru), și brigada de arbitri, înainte de startul partidei. Foto: Raularian Rusu

AMEFA a evoluat cu: Paul Șofron - Andrei Lakatos, Horațiu Moldovan (83 Sebastian Chiș), Emil Trifan, Roberto Rus - Rareș Ciprian Câmpan (69 Rareș Chesăuan, 83 Cristi Cifor), László Dénes, Rareș Suciaghi (83 Alex Molnar) - Adrian Blendea (69 Denis Alexandru), Lucian Baciu, Darian Soporan (59 Felix Halbedel). Antrenor-jucător: Emil Trifan. Alături de echipă au mai fost Raularian Rusu și Gabriel Suciaghi.

A arbitrat o brigadă clujeană, cu Cătălin Mihai Muntean la centru, ajutat de Alin Rus și Tudor Horea Punteaș - asistenți. Observator din partea AJF a fost domnul Mircea Ciglenean (Cluj-Napoca).

Cartonașe galbene: Emil Trifan (min. 75), respectiv Ioan Șumblea (min. 44), Daniel Florin Nedelcu (min. 57) și Cosmin Roșu (min. 80).

Meciul a început foarte bine pentru AMEFA, care a deschis repede scorul. Emil Trifan a trimis o minge lungă peste apărarea oaspeților, pe banda stângă, unde Darian Soporan s-a desprins în viteză de adversarul direct, a mai driblat un fundaș și, rămas singur cu portarul, l-a învins pe acesta cu un șut din apropiere: 1-0 (min. 7).

Gazdele au cedat apoi inițiativa, iar oaspeții nu s-au lăsat invitați de două ori, atacând cu insistență, dar fără să reușească să depășească defensiva AMEFA, foarte bine organizată. Cea mai mare ocazie i-a aparținut lui Darius Șumblea, care l-a depășit inclusiv pe portarul Paul Șofron, dar a intrat într-un unghi închis și nu a mai putut să finalizeze (min. 39). Ploaia torențială a îngreunat la rândul său construcția ofensivă a echipei din Chinteni.

De cealaltă parte, AMEFA a replicat prin contraatacuri viguroase, purtate în special pe benzi, de Darian Soporan și Adrian Blendea, dar și pe centru, unde au excelat Lucian Baciu și Rareș Suciaghi. Pe un astfel de contraatac, AMEFA s-a desprins pe tabela de marcaj. Acțiunea a curs fluent pe banda dreaptă, pe traseul Adrian Blendea - Rareș Suciaghi - Lucian Baciu, acesta din urmă centrând în careu, de unde Darian Soporan a reluat precis cu capul, la colțul din stânga portarului: 2-0 (min. 43).

După pauză, întrucât și ploaia a încetat, meciul a fost și mai interesant și ocaziile s-au înmulțit la cele două porți. Darian Soporan a ratat o ocazie uriașă chiar în debutul reprizei, iar după o altă acțiune personală pe banda stângă a fost faultat dur în careu de Daniel Florin Nedelcu (min. 57). Arbitrul a acordat penalty, transformat de data aceasta de Rareș Suciaghi: 3-0 (min. 58). Darian Soporan însă nu a mai putut continua jocul, fiind înlocuit de Felix Halbedel (min. 59).

În următoarele câteva minute, scorul s-a mai modificat de două ori. Mai întâi, Darius Șumbea a ”răzbunat” toate ocaziile ratate până atunci de oaspeți, cu un șut puternic, de la marginea careului, sub transversală: 3-1 (min. 61). Aproape imediat după reluarea jocului de la centrul terenului, Rareș Suciaghi a fost faultat la 25 de metri de poartă, ușor lateral stânga, iar Andrei Lakatos a executat perfect lovitura liberă, în vinclu: 4-1 (min. 62).

El a fost imitat 17 minute mai târziu de același Darius Șumblea, care la rândul său a executat impecabil o lovitură liberă din afara careului, stabilind scorul final: 4-2 (min. 79).

Trebuie menționat că în a doua repriză ambele echipe au ratat o sumedenie de ocazii, una mai mare decât cealaltă, doar norocul / ghinionul și intervențiile celor doi portari determinând ca scorul să se mențină în niște limite rezonabile.

Pentru AMEFA este o victorie importantă, prima din retur, care dă încredere echipei și pentru meciurile următoare. În acest joc a debutat la echipă și Alex Molnar, vârf de atac, student la Facultatea de Geografie. AMEFA ar fi trebuit să dispute următorul meci de campionat duminică, 24 martie, dar meciul s-a amânat deoarece adversarii, Juniorul Cluj, au jucat (și au câștigat) în acea zi finala Cupei României - zona Cluj. De asemenea, meciul nu se poate disputa nici pe 31 martie, deoarece se sărbătorește Paștele catolic și reformat. Din fericire, cei de la Juniorul Cluj au găsit o soluție, și astfel partida se va desfășura miercuri, 3 aprilie, de la ora 20, pe terenul mare de la Baza Sportivă ”Unirea” din cartierul Mănăștur.