sâmbătă, 2 martie 2024

Returul începe cu o înfrângere la limită: AMEFA - Someșul Gilău 1-2 (0-0)

Returul a început mai devreme decât de obicei, duminică, 25 februarie, fapt care a avut unele implicații în privința pregătirii, dar și a transferurilor, care au trebuit încheiate înainte de startul oficial al competiției. Vremea a fost însă favorabilă pentru fotbal pe parcursul întregii luni februarie, neașteptat de caldă, și ziua meciului nu a făcut excepție. Partida dintre AMEFA și Someșul Gilău a început la ora 15:30 și s-a desfășurat pe terenul 2 (sintetic) din Parcul Sportiv Universitar ”Prof. Dr. Iuliu Hațieganu” din Cluj-Napoca, în prezența unui număr mai mare de spectatori decât de obicei. Meciul a fost unul echilibrat, cu ocazii la ambele porți. Oaspeții au marcat primii, iar echilibrul numeric s-a rupt la jumătatea reprizei secunde, când Andrei Nemeș (AMEFA) a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene. Cu toate acestea, rezultatul a stat sub semnul întrebării până la final. Oaspeții s-au desprins la două goluri diferență, dar AMEFA a reușit să înscrie, chiar și în zece, însă cei de la Someșul Gilău au știut să apere avantajul fragil de un gol până la ultimul fluier al arbitrului.

AMEFA a evoluat cu: Cătălin Dodea - Andrei Lakatos (76 Sebastian Chiș), Horațiu Moldovan, Emil Trifan, Robert Rus (76 János Szabó) - László Dénes (85 Horațiu Huruban), Rareș Ciprian Câmpan (68 Felix Halbedel), Andrei Nemeș - Lucian Baciu (68 Adrian Blendea), Rareș Suciaghi (85 Marius Bolda), Darian Soporan. Alături de echipă au mai fost: Gabriel Suciaghi, Paul Șofron (bolnav, nu a putut juca) și István Karikás (cameraman).

Meciul a fost arbitrat de o brigadă clujeană, cu Dan Florin Dreve la centru, ajutat de Cătălin Hanga și David Mate - asistenți. Observator din partea AJF a fost domnul Alexandru Pop (Dej).

Cartonașe galbene: Andrei Nemeș (min. 32 și 65), respectiv Mihai Vele (min. 65).

Cartonaș roșu: Andrei Nemeș (min. 65) - pentru cumul de cartonașe galbene.

Prima repriză a fost una echilibrată, ambele echipe având câteva ocazii bune de a înscrie. Someșul Gilău a avut mai mult posesia, încercând să controleze mijlocul terenului, dar AMEFA a replicat foarte bine, în special pe contraatac, profitând de viteza și tehnica jucătorilor din linia ofensivă, Darian Soporan, Rareș Suciaghi și Lucian Baciu, care, de altfel, au ratat și cele mai mari șanse de a puncta. Cea mai bună oportunitate din prima repriză i-a aparținut lui Darian Soporan, care a fost foarte bine lansat cu o diagonală peste fundașii adverși, dar șutul său a fost deviat de portar în bară. Oaspeții au avut și ei două ocazii importante, dar Cătălin Dodea s-a remarcat și a apărat foarte bine, astfel că scorul la pauză a fost 0-0.

Repriza secundă a debutat cu o nouă ocazie foarte bună a gazdelor, de data aceasta Lucian Baciu scăpând în banda stângă singur cu portarul, însă șutul său la colțul scurt nimerește plasa laterală. Oaspeții au continuat să mențină posesia perioade mai lungi de timp, atacând calculat și organizat, și în cele din urmă au deschis scorul dintr-o fază simplă. Mihai Vele a centrat de pe partea dreaptă și Gabriel Ionuț Marinca a reluat cu capul, demarcat, din 6 metri: 0-1 (min. 60).

Peste doar 5 minute, Andrei Nemeș comite un fault la aproximativ 20 de metri de poartă asupra lui Mihai Vele, și este sancționat cu al doilea cartonaș galben. AMEFA rămâne așadar în zece oameni din minutul 65, iar sarcina egalării devine și mai dificilă.

Cu toate acestea, chiar și în zece, AMEFA a avut câteva oportunități de a egala, inclusiv un șut în bară al lui László Dénes, preluând inițiativa în anumite momente, în condițiile în care oaspeții au preferat să se apere organizat și să conserve rezultatul. Schimbările, în special intrarea lui Adi Blendea și a lui Felix Halbedel (debutant într-un meci oficial la AMEFA), au dinamizat compartimentul ofensiv.

Someșul Gilău a replicat mai mult pe contraatac, profitând de faptul că jucătorii de la AMEFA au fost nevoiți să se orienteze mai mult spre ofensivă, și, având și un om mai puțin pe teren, au fost destul de vulnerabili în apărare, unde oaspeții au beneficiat de mai multe spații libere decât înainte de deschiderea scorului. În cele din urmă, golul a venit tot din partea oaspeților, jucătorii implicați fiind aceiași. Mihai Vele a primit o minge în apropierea careului și i-a pasat pe jos, printre fundașii centrali, lui Gabriel Ionuț Marinca, aflat la limita offside-ului, iar acesta a preluat și a trimis mingea pe lângă Cătălin Dodea: 0-2 (min. 84).

AMEFA nu a renunțat însă la luptă și în ultimul minut regulamentar de joc a reușit să reducă din diferență. Emil Trifan a recuperat foarte bine o minge la centrul terenului, l-a lansat pe Darian Soporan, care a încercat să pătrundă printre fundașii adverși, a fost blocat de aceștia la intrarea în careu, astfel încât i-a întors mingea printr-o pasă cu călcâiul lui Adrian Blendea, aflat la marginea careului, în poziție centrală, iar acesta a șutat puternic și plasat la colțul din stânga al porții, lângă bară, făcând inutilă intervenția portarului: 1-2 (min. 90).

AMEFA înscrie golul de onoare prin Adrian Blendea (cu spatele, nr. 20) cu un șut plasat lângă bară, pe care portarul nu reușește să-l pareze. Sursa foto: István Karikás

În cele 5 minute de prelungiri acordate de arbitru, AMEFA a încercat să egaleze, dar oaspeții au reușit să conserve rezultatul, câștigând jocul și cele trei puncte.

Următorul meci al AMEFA va fi duminica următoare, 3 martie, de la ora 15, în deplasare la Jucu de Sus, cu Speranța 2 Jucu.