duminică, 7 aprilie 2024

Cea mai severă înfrângere din ultimii ani: Juniorul Cluj - AMEFA 11-0 (6-0)

Meciul dintre Juniorul și AMEFA ar fi trebuit să se dispute duminică, 24 martie, dar a fost amânat deoarece exact în acea zi a fost programată finala Cupei României - zona Cluj, pe care Juniorul a și câștigat-o cu Someșul Gilău. Întrucât duminică, 31 martie, s-a sărbătorit Paștele catolic și reformat, meciul Juniorul - AMEFA a fost reprogramat pentru miercuri, 3 aprilie, de la ora 20, pe terenul sintetic mare de la Baza Sportivă Unirea din cartierul clujean Mănăștur. Gazdele au administrat o bătaie soră cu moartea unei echipe, AMEFA, de nerecunoscut.

Cele două formații, Juniorul Cluj (în alb-albastru) și AMEFA (în roșu-negru) și brigada de arbitri înainte de startul partidei. Foto: Raularian Rusu

AMEFA a jucat cu: Paul Șofron - Andrei Lakatos, Horațiu Moldovan (67 Sebastian Chiș), Emil Trifan (46 Rareș Ciprian Câmpan), Robert Rus (46 János Szabó) - Andrei Nemeș, László Dénes (73 Horațiu Huruban) - Adrian Blendea (67 Felix Halbedel), Rareș Suciaghi, Darian Soporan (73 Alex Molnar) - Cristi Cifor (46 Lucian Baciu). Rezervă neutilizată: Vlad Miron. Alături de echipă au mai fost Raularian Rusu și Gabriel Suciaghi.

Meciul a fost arbitrat de o brigadă clujeană, cu Mihai Mureșan la centru, ajutat de asistenții Mihai Anton și Andrei Lucian Feher. Observator din partea AJF Cluj a fost domnul Marius Bălan (Cluj-Napoca).

Nu s-au acordat cartonașe galbene.

La scorul de 11-0 nu mai este în mod normal nimic de spus. Totuși, în acest caz, vom face o mică excepție. Din respect pentru autorii golurilor, îi vom aminti și noi aici. Apoi, din respect pentru adevăr, vom face și câteva precizări, și chiar vom începe cu acestea. Într-adevăr, scorul pare unul neverosimil, și chiar și este, având în vedere că până nu demult (anul trecut) AMEFA era cea care se impunea în meciurile cu Juniorul, iar în tur Juniorul a câștigat în deplasare la limită. De data aceasta însă diferența de pe teren a părut uriașă, în favoarea gazdelor, după cum arată și scorul. Poate la asta a contribuit și faptul că AMEFA s-a dat bătută repede, în sensul că jucătorii, de la un anumit scor în sus, nu au mai fost la fel de motivați să joace, în vreme ce juniorii de la Juniorul nu s-au oprit, cum ar fi făcut probabil alte echipe la scoruri din astea de maidan.

Culmea, AMEFA a început mai bine și a ratat primele ocazii. Adi Blendea a scăpat pe partea dreaptă, a intrat în careu, dar șutul său a fost blocat de un fundaș advers (min. 2). Apoi, Adi Blendea l-a servit ideal pe Darian Soporan, care a driblat inclusiv portarul, dar șutul său din unghi a fost scos de pe linia porții (?) de un fundaș (min. 6).

În minutul 6, Darian Soporan (în roșu, pe jos, stânga) a fost foarte aproape de deschiderea scorului, un fundaș advers salvând de pe linia porții. Foto: captură de pe filmarea video a meciului

După cum se vede pe filmare, este posibil ca fundașul să fi scos mingea de dincolo de linia porții. Evident, arbitrul asistent nu avea cum să vadă, mingea fiind mascată de însuși jucătorul care o lovea, iar arbitrul de centru nu era într-o poziție din care să estimeze cu acuratețe dacă mingea a depășit sau nu linia porții cu toată circumferința. Cert este că golul nu s-a acordat. La scorul final de 11-0 este chiar absurd ca o astfel de fază să fie chiar și luată în considerare, dar, totuși, aceasta s-a petrecut la 0-0, și ar fi putut schimba cu totul desfășurarea meciului. Însă pentru judecarea corectă a unor astfel de faze ar fi nevoie de VAR sau de goal-line technology.

N-a fost 0-1, dar s-a făcut repede 1-0, când Csete Otto Elemer a pătruns ca prin brânză printre mai mulți fundași ai AMEFA și a înscris simplu, pe lângă Paul Șofron: 1-0 (min. 11). Aproape imediat, după o centrare de pe partea dreaptă, Claudiu Rus a reluat spectaculos cu călcâiul, á la Madjer, la colțul lung: 2-0 (min. 14). Meciul practic s-a încheiat când, peste alte două minute, o nouă acțiune în viteză pe partea dreaptă s-a finalizat cu o pasă în centru la același Claudiu Rus care a îndeplinit o simplă formalitate: 3-0 (min. 16).

Coșmarul a continuat însă pentru oaspeți. Claudiu Rus a reușit hat-trick-ul, finalizând cu un șut la colțul lung o acțiune care data aceasta s-a desfășurat pe partea stângă: 4-0 (min. 22). La acest scor, și AMEFA a avut o uriașă ocazie: Andrei Nemeș l-a lansat cu un lob peste fundașii adverși pe Rareș Suciaghi, iar acesta, singur cu portarul, a trimis un alt lob... dar în afara cadrului porții (min. 28).

Mult mai preciși în execuții au fost însă jucătorii gazdă. Csete Otto Elemer a șutat din marginea careului, precis, lângă bară: 5-0 (min. 31). Același Csete Otto Elemer a trimis o pasă filtrantă pentru Hajnal Szilárd, care a preluat dintre fundașii AMEFA și a șutat fără speranțe pentru Paul Șofron: 6-0 (min. 35).

În repriza a doua, AMEFA a reușit în unele momente să mai echilibreze jocul, dar aproape orice atac mai sănătos al gazdelor s-a finalizat cu gol, în vreme ce AMEFA a ratat câteva bune ocazii de a marca măcar golul de onoare.

În minutul 55, Claudiu Rus a înscris cel de-al patrulea gol al său, practic cu poarta goală, profitând de o deviere (ne)fericită a unui șut, mingea ajungând la el în partea centrală a careului: 7-0. Apoi, după o neatenție în defensiva oaspeților, Filep Norbert a scăpat spre careu și a marcat în ciuda opoziției lui Paul Șofron: 8-0 (min. 63). Peste doar trei minute, după un corner, mingea este respinsă greșit de defensiva oaspeților, iar Horst David a profitat de ocazie și a reluat simplu, cu latul, lângă bară: 9-0 (min. 66).

Spre final au lăsat-o și gazdele un pic mai moale, că altfel era posibil să se înregistreze un nou record negativ pentru AMEFA. O acțiune purtată pe partea stângă s-a încheiat cu o centrare pe jos prin fața porții, iar Hajnal Szilárd, venit la întâlnire, a reluat în poartă de la doar câțiva metri: 10-0 (min. 72). Scorul final s-a stabilit cu două minute înainte de fluierul final, Kadar Norbert trecându-se și el pe lista marcatorilor, cu un șut care inițial a lovit bara, a revenit la același jucător, care a doua oară nu a mai ratat: 11-0 (min. 88). Chiar în ultimul minut Juniorul a mai avut o ocazie, dar mingea a lovit din nou bara (min. 90).

Un meci pe care jucătorii de la AMEFA trebuie să-l uite cât mai repede. Prima ocazie se ivește duminică, 7 aprilie, când, de la ora 17.30, AMEFA joacă pe teren propriu cu ultima clasată, Inter Dezmir.