sâmbătă, 16 martie 2024

Se spune că 2-0 e cel mai periculos scor: AMEFA - Școala de Fotbal Dan Matei 2-2 (1-0)

Duminică, 10 martie, de la ora 15.30, pe terenul 2 (sintetic) din Parcul Sportiv Universitar ”Prof. Dr. Iuliu Hațieganu”, a avut loc un mic derby clujean al Ligii a 5-a, zona Cluj, între AMEFA și Școala de Fotbal Dan Matei. În tur, Școala de Fotbal Dan Matei s-a impus la limită, 5-4, pe terenul de la baza sportivă ”Unirea” din cartierul Mănăștur, pe o vreme ploioasă. De data aceasta, pe o vreme relativ bună, cele două echipe au încheiat la egalitate, 2-2, un joc în care gazdele au condus cu 2-0, dar oaspeții, cu jucători mult mai tineri (majoritatea juniori) și cu condiție fizică superioară, au revenit pe final și au egalat și, dacă meciul ar mai fi durat, ar fi putut chiar să întoarcă cu totul rezultatul și să câștige. AMEFA s-a văzut cam repede cu ”sacii în căruță” și a adoptat o tactică eminamente defensivă în a doua repriză, iar unii dintre jucătorii care au intrat nu au reușit să se adapteze la ritmul destul de intens al atacurilor oaspeților.

Cele două echipe, AMEFA (în roșu-negru) și Școala de Fotbal Dan Matei (în alb), și arbitrii înainte de startul jocului. Foto: Raularian Rusu

Antrenorul oaspeților, Dan Matei, a stat în afara terenului, din cauza unei suspendări, împreună cu un număr destul de mare de suporteri, alcătuit predominant din părinți, rude și prieteni ai jucătorilor de la Școala de Fotbal Dan Matei.

AMEFA a jucat cu: Paul Șofron (46 Cătălin Dodea) - Andrei Lakatos (79 Horațiu Huruban), László Dénes (58 Mirel Mureșan), Emil Trifan, Robert Rus (70 János Szabó) - Rareș Ciprian Câmpan (70 Sebastian Chiș), Andrei Nemeș - Felix Halbedel (46 Denis Alexandru), Rareș Suciaghi, Adrian Blendea - Lucian Baciu. Alături de echipă au mai fost Raularian Rusu și Gabriel Suciaghi.

A arbitrat o brigadă clujeană, cu Iulian Székely la centru, ajutat de asistenții Alin Rus și Darius Bota. Observator din partea AJF a fost domnul Cristian Cosmin Brașovean (Cluj-Napoca).

Cartonașe galbene: Andrei Nemeș (min. 77), respectiv Andrei Bogdan Adolean (min. 55) și Flaviu Gabriel Rusu (min. 68).

Încă din prima repriză, Școala de Fotbal Dan Matei a dominat teritorial jocul, a menținut perioade lungi de timp posesia mingii, a încercat să construiască acțiuni ofensive, dar rareori a reușit să pună în pericol poarta apărată bine de Paul Șofron. Defensiva AMEFA a funcționat foarte bine, cu relativ puține scăpări, fiind ajutată consistent și de linia de mijloc, care a frânat considerabil avântul tineresc al oaspeților. Cu greu se pot găsi 2-3 faze mai importante de poartă ale celor de la Dan Matei, în ciuda dominării exhaustive. Au fost câteva șuturi care nu și-au atins ținta, câteva intervenții salutare ale lui Paul Șofron în careu, câteva faze la care tinerii jucători ai oaspeților s-au pierdut în momentul pasei decisive sau al finalizării. Poate cea mai interesantă fază, și din perspectiva a ceea ce a urmat în repriza a doua, a fost o lovitură de la colț executată de pe partea stângă, direct pe poartă, mingea depășindu-l pe Paul Șofron și fiind respinsă de pe linia porții de László Dénes.

De cealaltă parte, AMEFA a încercat să dea replica pe contraatac, având în Rareș Suciaghi un adevărat ”piston” care mereu a pus la lucru linia ofensivă, cu lansări pe cele două benzi pentru Adrian Blendea (pe stânga, în special) și Felix Halbedel, dar și pe centru, unde Lucian Baciu a avut mult de furcă cu masivii fundași centrali adverși. Cele mai promițătoare acțiuni le-a purtat Adrian Blendea, pe stânga, dar nu a reușit nici măcar odată să creeze cu adevărat pericol, greșind pasa decisivă sau șutând în afara spațiului porții (cel mai apropiat fiind în plasa laterală). Cele câteva șuturi pe poartă nu l-au testat cu adevărat pe portarul oaspeților. Și tocmai când credeam că la pauză va fi din nou 0-0 (ca și la precedentele două meciuri din această primăvară), Lucian Baciu, coborât spre linia de mijloc, a găsit o pasă perfectă peste apărarea adversă pentru Rareș Suciaghi, care, scăpat singur cu portarul, nu avea cum să rateze: 1-0 (min. 44).

Golul, venit chiar înainte de pauză, a adus un plus la moralul gazdelor, care au început și repriza a doua la fel de bine și, după o fază oarecum similară cu cea de la primul gol, s-a făcut 2-0. Andrei Nemeș a trimis o pasă lungă peste apărarea adversă, găsindu-l liber pe Lucian Baciu în banda stângă, acesta s-a desprins de fundași și a trimis o scăriță peste portarul advers, mingea lovind și transversala înainte de a intra în poartă: 2-0 (min. 50).

Putea fi chiar 3-0 dacă Adrian Blendea nu ar fi ratat dintr-o poziție foarte bună în minutele următoare. Cert este că AMEFA părea pe val, iar oaspeții păreau ”la pământ” și meciul jucat. O interpretare cât se poate de greșită.

Școala de Fotbal Dan Matei a revenit în joc în urma unei faze fixe, o lovitură de colț de pe partea stângă. A fost executată în același fel, înalt și pe colțul lung, practic pe poartă; Cătălin Dodea a fost depășit, iar Dacian Horia Rus, pe fază, a reluat cu capul de pe linia porții: 2-1 (min. 66).

Din acest moment, oaspeții au preluat controlul partidei, dominând tot mai autoritar meciul, în vreme ce AMEFA a renunțat aproape complet la ofensivă, bazându-se aproape exclusiv pe defensivă. Câteva schimbări mai puțin inspirate au ”șubrezit” însă și mai mult apărarea, dându-le oaspeților ocazia de a zburda efectiv prin jumătatea adversă, ratând tot mai multe ocazii, unele uriașe.

Inevitabilul avea să se producă în cele din urmă, și, la o ieșire neinspirată din dispozitiv a fundașilor AMEFA, o pasă filtrantă l-a lansat pe Rareș Mihnea Șutea pe centru, ușor stânga, direct spre poartă, iar acesta a profitat de ocazie și l-a învins pe Cătălin Dodea cu un șut la colțul lung: 2-2 (min. 82).

Finalul a fost unul incandescent. AMEFA s-a trezit din adormire și a încercat să reia atacurile, dar Rareș Suciaghi, Adrian Blendea sau Lucian Baciu erau prea obosiți pentru a mai reuși ceva. Oaspeții, în schimb, păreau ca scoși din cutie și alergau la fel ca în primul minut, punând cu adevărat în pericol poarta apărată de Cătălin Dodea.

Nu s-a mai înscris, astfel că meciul s-a încheiat cu un scor egal, 2-2, care probabil nu mulțumește niciuna dintre tabere, dar pe de altă parte reflectă într-o bună măsură ceea ce s-a întâmplat pe teren.

AMEFA se vede egalată din nou după ce a condus, la Jucu cu 1-0, iar de data asta cu 2-0, dar nu degeaba se spune că 2-0 este cel mai periculos scor. Să sperăm că din astfel de experiențe se vor trage învățămintele de rigoare. Următorul meci al AMEFA va fi duminică, 17 martie, tot de la ora 15.30 și tot pe teren propriu, cu ACS Pădureni Chinteni.