duminică, 10 martie 2024

Primul egal din actualul sezon: Speranța 2 Jucu - AMEFA 1-1 (0-0)

Duminică, 3 martie, pe o vreme bună pentru fotbal, de la ora 15, pe terenul din Jucu de Sus s-au întâlnit Speranța 2 Jucu și AMEFA. După un meci echilibrat, în care ambele echipe au avut numeroase ocazii, oaspeții ratând inclusiv un penalty, scorul final a fost 1-1, reflectând într-o anumită măsură realitatea din teren. Pentru echipa gazdă, Speranța 2 Jucu, este al doilea rezultat de egalitate consecutiv, după cel înregistrat în etapa precedentă în deplasarea de la Școala de Fotbal Dan Matei, dar pentru AMEFA este primul egal din întreg sezonul, dar totodată și primul punct obținut în returul de campionat.

AMEFA a evoluat cu: Paul Șofron (46 Cătălin Dodea) - Andrei Lakatos, László Dénes, Emil Trifan, Robert Rus (73 Denis Alexandru) - Rareș Ciprian Câmpan (81 Rareș Chesăuan), Andrei Nemeș, Lucian Baciu - Felix Halbedel (73 Sebastian Chiș), Rareș Suciaghi, Adrian Blendea. Rezervă neutilizată: János Szabó. Alături de echipă au mai fost: Raularian Rusu, Gabriel Suciaghi și István Karikás.

Meciul a fost arbitrat de o brigadă clujeană, cu Călin Paul Toșa la centru, ajutat de asistenții Bogdan Rus și Andrei Lucian Feher. Observator din partea AJF a fost domnul Lucian Mandi (Florești).

Cartonașe galbene: Bogdan Oltean 47, Adrian Anca 75, Bogdan Andrei Mureșan 90, Vasile Petru Pop 90+4 - Emil Trifan 27, Rareș Suciaghi 40, 90, Andrei Nemeș 68, Sebastian Chiș 84.

Cartonaș roșu: Rareș Suciaghi (min. 90) - pentru cumul de cartonașe galbene.

Speranța 2 Jucu (în galben), brigada de arbitri și AMEFA (în roșu) înainte de startul partidei. Foto: Gabriel Suciaghi

Meciul s-a desfășurat cam în aceeași logică de la început până la sfârșit, cele două echipe alternând perioadele de dominare, lupte grele fiind date în special la mijlocul terenului, de unde și numărul destul de mare de cartonașe galbene. Totodată, au fost și destule decizii controversate ale brigăzii de arbitri, jucătorii ambelor echipe protestând destul de des, dar în general fără folos. Oaspeții au avut totuși ocaziile mai mari.

Prima decizie controversată a brigăzii de arbitri a venit în min. 12. După o acțiune bine construită pe banda stângă, Rareș Suciaghi este bine angajat în careu de Rareș Câmpan, reușește să ia fața fundașului, dar acesta pare să-l faulteze, ambii căzând. Arbitrul decide însă că a fost fault în atac.

Gazdele au la rândul lor câteva bune oportunități, dar se precipită în fața porții. Cea mai mare ocazie a reprizei aparține însă tot oaspeților. În primul minut de prelungire al primei reprize, Adrian Blendea îl lansează foarte bine pe Rareș Suciaghi, care scapă spre poartă pe centru, dar șutează mult alături (min. 45+1).

Chiar în debutul reprizei secunde, AMEFA are din nou o șansă uriașă de a deschide scorul. Rareș Ciprian Câmpan execută o lovitură liberă de pe partea stângă, László Dénes reia cu capul, Andrei Nemeș încearcă să-i paseze lui Adrian Blendea, care este tras de tricou în fața porții. Arbitrul nu mai ezită de data aceasta și acordă penalty, și totodată cartonaș galben lui Bogdan Oltean (min. 47). Penalty-ul este executat de Rareș Suciaghi, dar portarul gazdelor intuiește direcția șutului și apără. Mingea sare la Felix Halbedel, care însă trimite cu capul alături (min. 48).

În continuare, ocaziile abundă la ambele porți. Gazdele caută golul, împing jocul spre poarta apărată de Cătălin Dodea în a doua repriză, dar portarul AMEFA se remarcă prin intervenții bune. AMEFA dă replica mai mult pe contraatac. Se joacă chiar pe contre, oricare echipă pare să fie capabilă să deschidă scorul. Jucanii cer un penalty după o intrare prin alunecare a lui Emil Trifan, aproape de linia de aut de poartă, în careu, pe ideea că mingea l-ar fi lovit în mână, dar arbitrul nu se lasă impresionat și face semn ca jocul să continue. Emil Trifan îi pasează lui Rareș Suciaghi, iar acesta lui Adrian Blendea, care se desprinde de fundașii adverși și finalizează cu aplomb, cu un șut la colțul lung: 0-1 (min. 70).

La acest scor, Speranța 2 Jucu atacă și mai furibund, dar AMEFA pare să facă față presiunii impuse de adversar. Doar până în min. 82, însă. Alexandru Mihai Teodorescu șutează de la marginea careului, lovindu-l în plin pe Rareș Ciprian Câmpan, care se resimte. Se cere din nou henț, arbitrul face însă semn ca jocul să continue. Balonul îi revine aceluiași Alexandru Mihai Teodorescu, care, nemarcat la fel de atent, de data aceasta trimite cu efect, la vinclu, surprinzând pe toată lumea cu o execuție rar văzută, mingea atingând transversala și bara laterală înainte de a intra și apoi a ieși din poartă: 1-1 (min. 82).

Finalul e ”care pe care”, ambele echipe forțând victoria. Tensiunea atinge cote maxime, iar Rareș Suciaghi vede al doilea cartonaș galben, fiind eliminat (min. 90). Cu un om în minus, AMEFA se apără în minutele de prelungire, conservând rezultatul de egalitate până la fluierul final al arbitrului.

Pentru AMEFA, următorul meci va fi duminică, 10 martie, de la ora 15.30, pe teren propriu, cu Școala de Fotbal ”Dan Matei”.