joi, 1 septembrie 2022

Sezonul s-a încheiat cu o înfrângere categorică: AMEFA - Progresul Vlaha 0-5 (0-4)

Ultima etapă a sezonului 2021-2022 a Ligii a 5-a, zona Cluj, s-a disputat duminică, 19 iunie. AMEFA a avut meci pe teren propriu cu Progresul Vlaha, dar, ca urmare a unor amintiri plăcute legate de niște sărbători de sfârșit de an sau de sezon la Vlaha, respectiv și ca urmare a invitației echipei din Vlaha de a juca pe terenul lor acest meci și de a-i însoți la masa de după meci, AMEFA a acceptat ca acest meci, inițial programat pe terenul 2 din Parcul Sportiv Universitar ”Iuliu Hațieganu”, să se dispute pe terenul din Vlaha începând cu ora 11 (pentru a fi timp și de masă, după joc). Până la urmă ideea nu s-a dovedit cea mai fericită, echipa din Vlaha câștigând categoric, astfel că masa nu prea le-a priit celor de la AMEFA. Ar mai trebui adăugat și faptul că jucătorii de la AMEFA, obișnuiți mai degrabă cu terenul sintetic, au demonstrat încă odată în acest retur că jocurile pe gazon (natural) reprezintă o problemă pentru ei, aceasta fiind a treia înfrângere consecutivă pe gazon, după 0-3 la Borșa și 0-3 la Jucu. De data aceasta, starea gazonului a fost chiar una bună, în ciuda temperaturilor caniculare din ultima vreme, și care s-au resimțit și pe timpul desfășurării meciului.

AMEFA în roșu și negru (în plan apropiat), Progresul Vlaha în albastru și brigada de arbitri înainte de începerea meciului. Foto: Raularian Rusu

AMEFA a evoluat cu: Paul Șofron (46 Alex Marchiș) - Andrei Lakatos (63 Denis Alexandru), Horațiu Moldovan, Emil Trifan, Robert Rus - Sebastian Chiș, Rareș Ciprian Câmpan (68 Antonio Sălăjan) - Mihnea Jurcă, Rareș Suciaghi, Adrian Blendea (37 Cosmin Hetea) - Rareș Chesăuan. Rezervă neutilizată: Tudor Herlea. Alături de echipă au mai fost Raularian Rusu și Gabriel Suciaghi.

Meciul a fost arbitrat de o brigadă clujeană, cu Adrian Teodor Roman la centru, ajutat de asistenții Bogdan Claudiu Stoica și Teo Alexandru Șomlea. Observator din partea AJF a fost domnul Ovidiu Fărăgău (Cluj-Napoca).

AMEFA a început neașteptat de bine și, după un corner de pe partea dreaptă executat de Rareș Ciprian Câmpan, Robert Rus a șutat în portar din careul mic (min. 2). Progresul Vlaha a dat o replică foarte viguroasă, ratând două ocazii mari în următoarele 5 minute, Paul Șofron intervenind salvator de fiecare dată. Portarul de la AMEFA nu a mai putut face nimic însă la o fază care nu anunța mare lucru: o angajare în adâncime a atacantului Daniel Claudiu Safta, care a profitat de faptul că Horațiu Moldovan a alunecat, și astfel a scăpat singur spre poartă și a înscris: 1-0 (min. 9).

AMEFA a reluat jocul cu mult entuziasm, sperând într-o egalare rapidă, dar portarul celor de la Vlaha s-a dovedit de neînvins. Rareș Suciaghi l-a luat la țintă pe portar cu un șut din careul mic (min. 16).

Încetul cu încetul, entuziasmul clujenilor s-a mai diminuat, și Progresul Vlaha a revenit la cârma jocului, ratând o importantă oportunitate (min. 27). AMEFA s-a dovedit foarte vulnerabilă la cornerele executate de adversari, oferindu-le acestora câteva șanse clare de gol.

Ultimele 10 minute din prima repriză au fost cele care au decis în cele din urmă soarta meciului. Arbitrul a interpretat drept fault o intervenție a lui Andrei Lakatos în propriul careu, dictând destul de ușor penalty (deși nu a fost clar cine a faultat pe cine). Rareș Morea a transformat penalty-ul: 2-0 (min. 35).

Câteva minute mai târziu, Raul Denis Vădan a executat impecabil o lovitură liberă de la 30 de metri, direct în vinclu: 3-0 (min. 38).

Finalul primei reprize a fost favorabil celor de la Vlaha, care au prins aripi după aceste reușite, și au beneficiat de căderea morală a celor de la AMEFA. La un corner executat de pe partea stângă, pe colțul scurt, Daniel Claudiu Safta a reușit să ia fața fundașilor și portarului Paul Șofron, stabilind scorul pauzei: 4-0 (min. 43).

În a doua repriză, Progresul Vlaha a mai slăbit un pic ”turația motoarelor”, și a mai punctat o singură dată, prin Horațiu Georgian Neamț, care, lansat pe partea stângă, a trecut ca prin brânză de toată defensiva AMEFA, inclusiv de portarul Alex Marchiș, pentru a înscrie în poarta goală: 5-0 (min. 62). Progresul Vlaha a mai avut câteva ocazii, dar Alex Marchiș a apărat bine și astfel a micșorat proporțiile dezastrului.

AMEFA a încercat să marcheze măcar golul de onoare, dar n-a fost să fie. Sebastian Chiș, aflat în zi de șut, l-a încercat de mai multe ori de la distanță pe portarul de la Vlaha, fără succes. Cosmin Hetea a trimis puțin pe lângă poartă (min. 68), apoi în brațele portarului, din lovitură liberă (min. 82). Rareș Suciaghi (min. 88) și Mihnea Jurcă (min. 90) nu au reușit să prindă spațiul porții din poziții favorabile.

Una peste alta, scorul de 5-0 a părut cam dur în raport cu realitatea din teren, dar înfrângerea este înfrângere și din astfel de situații trebuie învățat câte ceva. Progresul Vlaha, cu această victorie, și profitând de celelalte rezultate, a reușit să termine pe locul 3; AMEFA a terminat abia pe locul 7 această ediție de campionat, cu 24 de puncte, având 6 victorii, 6 egaluri și 8 înfrângeri în cele 20 de meciuri disputate, golaveraj 39-51 (stricat în ultimele 4 etape).

Interesant de remarcat este faptul că noul sezon, care va debuta în curând, pe 4 septembrie, programează în prima sa etapă exact meciul dintre Progresul Vlaha și AMEFA, de data aceasta cu cei de la Vlaha în postura oficială de gazde. Meciul va începe de la ora 17.