duminică, 25 septembrie 2022

Revanșa, în Cupa României: AMEFA - Someșul Gilău 2-4 (2-2)

Sorții au făcut ca, doar la o săptămână după ce AMEFA a întâlnit pe teren propriu pe Someșul Gilău în campionat, aceleași două echipe să joace din nou una cu cealaltă în primul tur al Cupei României, faza locală (zona Cluj). Astfel că duminică, 18 septembrie 2022, cu începere de la ora 17, pe terenul 2 din Parcul ”Iuliu Hațieganu”, pe o vreme rece, cu câteva reprize de ploaie (în special în a doua repriză), oaspeții de la Someșul Gilău au avut șansa să-și ia revanșa pentru înfrângerea cu 3-1 din campionat și să câștige, meritat, tot la două goluri diferență, calificându-se în turul următor al Cupei României.

AMEFA (în roșu-negru), brigada de arbitri și Someșul Gilău (în albastru) înainte de începerea jocului. Foto: Raularian Rusu

AMEFA a evoluat cu: Paul Șofron - Andrei Lakatos, Horațiu Moldovan, Andrei Nemeș, Robert Rus - Vlad Miron (55 Rareș Ciprian Câmpan) - Norbert Costiniuc (77 János Szabó), Cosmin Hetea (63 Antonio Sălăjan), Darian Soporan, Marius Vlad Ciortea (46 Emil Trifan) - Mihnea Jurca. Rezerve neutilizate (accidentați): Tudor Herlea - Lucian Macri. Pe bancă au mai fost prezenți Raularian Rusu și Gabriel Suciaghi.

Meciul a fost arbitrat de Iulian Szekely (Cluj-Napoca) la centru, ajutat de asistenții Vlad Alin Latiș (Florești) și Cristian Adrian Câmpean (Cluj-Napoca). Observator din partea FRF a fost domnul Petre Rus (Cluj-Napoca).

Jocul a fost unul foarte deschis, cu multe ocazii și multe goluri. Oaspeții, într-o formulă aproape complet diferită față de cea de săptămâna trecută, au deschis repede scorul, după o pasă lungă în adâncime, care l-a găsit demarcat pe vârful lor de atac, acesta l-a driblat și pe Paul Șofron și a înscris în poarta goală: 0-1 (min. 11). Replica gazdelor a fost imediată: la un atac purtat în banda dreaptă de Norbert Costiniuc, Mihnea Jurca a fost faultat în careu de un fundaș, înainte de a primi mingea, iar arbitrul a acordat penalty pentru AMEFA, transformat fără ezitări de Darian Soporan: 1-1 (min. 15).

După câteva minute, Someșul Gilău a revenit în avantaj, după o fază oarecum similară cu cea de la primul gol: o pasă în adâncime, care a găsit în careu doi atacanți gilăuani, în fața unui singur fundaș de la AMEFA (Andrei Lakatos), iar jucătorii de atac au știut cum să profite de avantajul numeric și unul dintre ei a punctat din apropiere: 1-2 (min. 22). Din nou, AMEFA a dat replica imediat: Norbert Costiniuc a pătruns în careu pe banda dreaptă și a șutat cu piciorul stâng la colțul lung: 2-2 (min. 25).

Până la sfârșitul primei reprize, în ciuda câtorva bune oportunități de gol la ambele porți, nu s-a mai marcat.

A doua repriză a început la fel de vijelios, cu ambele echipe axate pe ofensivă. Oaspeții au fost cei care au punctat, atacantul central reușind un șut de senzație din afara careului, care a scuturat vinclul porții: 2-3 (min. 53). Jucătorii de la AMEFA nu apucaseră să-și revină, când jucătorii de la Someșul Gilău au marcat din nou, în urma unui atac bine construit pe banda stângă, care l-a lăsat în postură de unu contra unu pe mijlocașul de bandă cu Paul Șofron, în careu, și golul nu a mai putut fi evitat: 2-4 (min. 55).

Oaspeții au știut foarte bine cum să conserve acest avantaj de două goluri până la sfârșitul jocului, deși AMEFA a încercat din răsputeri să revină. Cea mai mare ocazie a fost ratată de Mihnea Jurca, lansat foarte bine de Darian Soporan, al cărui șut din unghi a lovit bara laterală (min. 61). Din păcate, până la final, în ciuda eforturilor și a ocaziilor, AMEFA nu a mai reușit să marcheze. Oaspeții s-au apărat bine și au contraatacat periculos, putând chiar să-și mărească avantajul pe tabelă.

Partida s-a încheiat cu o victorie pe deplin meritată a celor de la Someșul Gilău. AMEFA a făcut un meci slab, s-au comis multe erori, atât în defensivă, cât și la faza de construcție.

Pentru AMEFA urmează un meci dificil în campionat, pe teren propriu, cu Voința Sâncraiu.