sâmbătă, 10 septembrie 2022

Noul sezon începe bine: Progresul Vlaha - AMEFA 1-3 (1-2)

După înfrângerea categorică (0-5) înregistrată tot la Vlaha în ultima etapă a campionatului precedent, existau unele temeri cu privire la acest joc. Acestea s-au dovedit în cele din urmă nefondate. Exact la fel ca și în debutul sezonului 2018-2019, AMEFA s-a impus la Vlaha, și chiar cu același scor, 3-1, luându-și revanșa pentru eșecul anterior. Meciul a avut loc duminică, 4 septembrie, cu începere de la ora 17, pe o vreme bună, în fața a circa 30 de spectatori.

Ambele echipe au părut să aibă probleme de lot la debutul sezonului, dar se pare că AMEFA a reușit să rezolve mai bine aceste probleme, și cei trimiși pe teren au făcut diferența. Astfel, AMEFA a jucat cu: Paul Șofron - Andrei Lakatos, Emil Trifan, Andrei Nemeș, Robert Rus - Mirel Mureșan (56 Vlad Miron) - Marius Vlad Ciortea (cpt.), Rareș Suciaghi, Rareș Ciprian Câmpan, Norbert Costiniuc (76 Denis Alexandru) - Rareș Chesăuan (82 János Szabó). Antrenor-jucător: Emil Trifan. Pe bancă au mai fost: Raularian Rusu și Gabriel Suciaghi.

Brigada de arbitri, Progresul Vlaha (în albastru) și AMEFA (în roșu-negru) înainte de începerea meciului. Foto: Raularian Rusu.

Meciul a fost arbitrat de o brigadă clujeană, cu Mihai Mureșan la centru, ajutat de asistenții Darius Bota și Dragoș Ionuț Mureșan. Observator din partea AJF a fost domnul Lucian Mandi (Florești).

Încă de la început, a fost evident că gazdele nu mai sunt la nivelul de la sfârșitul campionatului precedent, când au dominat destul de categoric disputa. De data aceasta, jocul a fost destul de echilibrat, cu un plus pentru AMEFA, care a avut mai multe ocazii și a știut să fructifice câteva dintre ele, câștigând meritat.

Chiar din primele minute, oaspeții și-au arătat intențiile ofensive, și portarul celor de la Vlaha a trebuit să se întrebuințeze serios pentru a scoate de sub transversală un șut puternic de la distanță al lui Robert Rus (min. 2). În continuare, meciul s-a desfășurat mai mult la mijlocul terenului, fără prea multe faze semnificative de poartă.

Jocul s-a mai animat în a doua parte a reprizei. Norbert Costiniuc (care a debutat cu bine la AMEFA) a reușit să-și depășească adversarul pe partea stângă, a intrat în careu, dar portarul i-a blocat șutul. O altă soluție ar fi fost o pasă la Rareș Chesăuan, demarcat în centrul careului. Câteva minute mai târziu, gazdele au avut cea mai mare ocazie a lor, unul din atacanți penetrând defensiva oaspeților, depășindu-l și pe Paul Șofron în careu, dar șutând în afara cadrului porții (min. 34).

La faza imediat următoare, AMEFA a deschis scorul, cu o fază parcă trasă la indigo cu cea a lui Norbert Costiniuc de mai devreme. De data aceasta, Rareș Suciaghi a pătruns pe partea stângă, a ajuns în careu față în față cu portarul, dar i-a pasat lui Rareș Chesăuan în centrul careului și acesta a îndeplinit o simplă formalitate: 0-1 (min. 35).

Mai mult, AMEFA a reușit să se desprindă pe tabelă 5 minute mai târziu. Rareș Suciaghi a interceptat o pasă moale, superficială, a unui fundaș advers către portarul propriu, și a punctat în poarta goală: 0-2 (min. 40).

Progresul Vlaha a reușit să reducă din diferență în ultimul minut al reprizei, cu un șut puternic din afara careului: 1-2 (min. 45). Jucătorii de la AMEFA au protestat deoarece faza s-a petrecut după un fault asupra lui Rareș Suciaghi, nesancționat de arbitru.

În a doua repriză, gazdele au încercat să egaleze și să revină în joc, dar s-au lovit de o apărare foarte bine pusă la punct, iar Paul Șofron a avut mai multe intervenții salvatoare, astfel că AMEFA a rămas în avantaj. Mai mult, oaspeții au practicat un fotbal foarte bun, cu lansări numeroase pe contraatac, care au condus la oportunități de gol, portarul celor de la Vlaha având la rândul său mult de apărat.

Golul care a tranșat în cele din urmă disputa a venit în urma unei faze foarte asemănătoare cu cea de la prima reușită a zilei. Rareș Suciaghi a primit un balon în partea stângă, a trecut în viteză de fundașii adverși, a pătruns în careu, și, din apropierea liniei de fund, a pasat spre centru, de data aceasta Marius Vlad Ciortea fiind cel care a finalizat: 1-3 (min. 74).

În ultimul sfert de oră, deși au mai fost faze de poartă, acestea nu au mai avut impact pe tabelă. Victoria celor de la AMEFA a fost parțial umbrită de cartonașul roșu acordat lui Denis Alexandru în minutele de prelungire ale jocului, pentru o încercare de execuție spectaculoasă în careul advers, care s-a soldat însă cu lovirea unui fundaș de la Vlaha ce a intervenit cu capul. Inițial arbitrul a acordat cartonașul galben, fiindcă nu era vorba de vreo intenție, dar, impresionat probabil de îngrijirile medicale acordate jucătorului de la Vlaha, s-a consultat și cu unul din arbitrii asistenți, și a decis în cele din urmă să anuleze cartonașul galben și să arate cartonașul roșu mijlocașului de la AMEFA.

Astfel, AMEFA a rămas cu un om mai puțin în cele 4 minute de prelungire pe care arbitrul le-a acordat după această fază. Gazdele s-au avântat în atac, au și reușit să trimită mingea pe spațiul porții, dar Paul Șofron a apărat și astfel rezultatul a rămas de 3-1 pentru AMEFA.

La final, ar trebui notat debutul la echipă a noilor achiziții Norbert Costiniuc și János Szabó, precum și revenirea lui Andrei Nemeș, a cărui evoluție în centrul apărării a fost excelentă. Toți jucătorii de la AMEFA au jucat însă foarte bine, fără excepție. Dacă ar fi totuși să luăm în calcul un titlu de genul ”omul meciului”, acesta a fost neobositul Rareș Suciaghi, cu gol și două pase decisive de gol.

Duminică, AMEFA va juca tot de la ora 17, pe teren propriu, cu Someșul Gilău. Nu știm precis dacă e vorba de campioana din sezonul trecut, Someșul II Gilău, sau echipa care a evoluat anul trecut în Liga a 4-a, sau o combinație dintre acestea două. Someșul Gilău a renunțat în acest an să se mai înscrie în Liga a 4-a, și astfel evoluează în Liga a 5-a, având o singură echipă, în loc de două, cum am fost obișnuiți până acum. Cert este că se anunță un meci foarte dificil, pe care AMEFA trebuie să-l pregătească cu mare atenție.