sâmbătă, 17 septembrie 2022

AMEFA devine lider după un nou succes, 3-1 (1-1) pe teren propriu cu Someșul Gilău

În etapa a 2-a a campionatului Ligii a 5-a, zona Cluj, AMEFA a jucat pe teren propriu cu Someșul Gilău, o echipă care în mare parte a preluat lotul echipei Someșul II Gilău, campioana din sezonul trecut (2021-2022) a Ligii a 5-a, zona Cluj. Meciul s-a disputat duminică, 11 septembrie, cu începere de la ora 17, pe o vreme bună, cu soare, pe terenul 2 (sintetic) din Parcul Sportiv Universitar ”Iuliu Hațieganu”.

AMEFA (în roșu și negru), brigada de arbitri și Someșul Gilău (în albastru) înainte de startul partidei. Foto: Raularian Rusu.

AMEFA a evoluat cu: Paul Șofron - Andrei Lakatos, Horațiu Moldovan, Emil Trifan (cpt.), Norbert Costiniuc - Andrei Nemeș - Marius Vlad Ciortea (75 János Szabó), Rareș Suciaghi, Rareș Ciprian Câmpan, Darian Soporan - Rareș Chesăuan (56 Vlad Miron). Pe bancă au mai fost prezenți Raularian Rusu și Gabriel Suciaghi.

Au arbitrat: Octavian Trenca (Cluj-Napoca) la centru, Laurențiu Stoianovici (Turda) și Andrei Doduț (Cluj-Napoca) - asistenți. Observator din partea AJF a fost domnul Cornel Florea (Cluj-Napoca).

Ca niciodată, nu s-au acordat cartonașe de niciun fel.

Gazdele au început foarte bine, beneficiind de o gafă imensă a portarului de la Gilău, care i-a pasat greșit lui Darian Soporan, în careu, iar acesta nu a stat mult pe gânduri, l-a driblat pe portar și a înscris la colțul lung: 1-0 (minutul 1). A fost probabil cel mai rapid gol înscris de AMEFA, mai exact în secunda 28 a partidei.

Reușita aceasta a dat aripi gazdelor, care au continuat să preseze, și i-a descumpănit în bună măsură pe gilăuani, a căror evoluție a fost destul de ștearsă în primul sfert de oră. AMEFA nu a reușit să profite, ratând câteva ocazii de gol.

De pe la jumătatea reprizei, oaspeții au echilibrat vizibil jocul și au avut câteva incursiuni periculoase, în special în banda dreaptă, ratând și ei o ocazie. Golul egalizator a venit însă pe centru, după o pasă filtrantă a unui mijlocaș, care l-a găsit foarte bine pe vârful de atac al oaspeților, infiltrat între fundașii centrali de la AMEFA, și acesta a pătruns în careu și a punctat cu un șut în stânga lui Paul Șofron: 1-1 (min. 28).

Finalul primei părți a fost destul de echilibrat. Someșul Gilău a avut mai mult posesia, dar AMEFA a dat o replică destul de viguroasă pe contraatac.

Echilibrul s-a menținut și în repriza secundă. Oaspeții au încercat fără succes să depășească defensiva AMEFA, iar atunci când aceasta a fost depășită, portarul Paul Șofron a apărat foarte bine. Intrarea lui Vlad Miron în locul atacantului central Rareș Chesăuan a schimbat puțin așezarea tactică a gazdelor, Rareș Suciaghi trecând în postură de vârf, în vreme ce Darian Soporan a venit în postura de coordonator, iar Vlad Miron a jucat în banda dreaptă. Aceste schimbări aveau să dea roade mai ales spre finalul jocului.

Oaspeții au ratat cea mai mare oportunitate de a prelua conducerea în min. 78, când o centrare de pe partea dreaptă a găsit doi atacanți demarcați în careul gazdelor, dar aceștia s-au încurcat reciproc și Paul Șofron a reușit să intervină salvator.

Doar două minute mai târziu, AMEFA a înscris: Darian Soporan l-a lansat foarte bine pe Rareș Suciaghi spre careul advers, acesta a scăpat în viteză de adversarii direcți și a șutat la colțul lung, fără speranță pentru portarul advers: 2-1 (min. 80).

Deși oaspeții au încercat să dea replica și să egaleze, tot AMEFA a avut de fapt cele mai mari ocazii pe final, beneficiind de spațiile largi lăsate în defensivă de cei de la Someșul Gilău. Rareș Suciaghi a mai scăpat odată singur spre poartă, într-o situație chiar mai clară decât la gol, dar portarul advers a reușit să salveze miraculos (min. 89).

Scorul final a fost stabilit în prelungirile partidei, după o fază prelungită de atac a gazdelor. János Szabó a șutat din careu, mingea a fost respinsă în lateral de portar, a ajuns la Rareș Suciaghi în partea dreaptă, acesta a centrat puternic în fața porții, și un fundaș al oaspeților a trimis fără să vrea în proprie poartă: 3-1 (min. 90+2).

Cu această victorie, AMEFA acumulează 6 puncte din tot atâtea posibile, și se instalează în premieră în fotoliul de lider al Ligii a 5-a, zona Cluj, la egalitate perfectă cu Speranța 2 Jucu, atât ca număr de puncte, cât și la golaveraj (6-2).

Următoarea etapă se va desfășura abia pe 25 septembrie, când AMEFA va juca tot pe teren propriu, cu Voința Sâncraiu. Până atunci însă vor avea loc partidele din primul tur al Cupei României - faza județeană, unde sorții au făcut ca AMEFA să întâlnească, din nou, la doar o săptămână distanță, pe Someșul Gilău. Meciul se va juca duminică, 18 septembrie, de la ora 17, tot pe terenul 2 (sintetic) din Parcul Sportiv Universitar ”Iuliu Hațieganu”.