sâmbătă, 14 aprilie 2018

Aproape de o revenire în a doua repriză... în zece: Progresul Sânnicoară - AMEFA 5-4 (4-1)

Meciul dintre Progresul Sânnicoară și AMEFA, din etapa a 23-a, chiar de Paști, a fost programat cu acordul ambelor echipe miercuri, 11 aprilie 2018, de la ora 17.30, pe stadionul ”Vasile Moga” din Apahida, unde Progresul Sânnicoară joacă mai nou partidele de pe teren propriu. A fost un meci cu o desfășurare dramatică, în care gazdele au ”defilat” în prima repriză, conducând la pauză cu 4-1, pentru ca AMEFA, rămasă în zece după eliminarea lui Paul Șofron în min. 15, să revină spectaculos în a doua repriză, egalând la 4-4 în min. 89, doar pentru a pierde în prelungiri, când gazdele au înscris golul victoriei!
Pe o vreme frumoasă, cu soare în prima repriză, și cu nori dar fără ploaie în a doua repriză, circa 20 de spectatori au asistat la un joc viu disputat, cu multe goluri. Au evoluat formațiile:
Progresul Sânnicoară: Dumitru Dănuț Mirică, Mihai Ilie Lorincz, Mihai Valentin Gavriluță, Cătălin Prisăcariu, Alex Răzvan Prisăcariu, Andrei Mirel Pascu (58 Alexandru Vlad Florian), Vasile Alin Antal (75 Octavian Onica), Cornel Nichiteanu, Gabriel Popan, Alex Păcurar, Andrei Ionuț Nichiteanu. Antrenor: Doru Păcurar.
AMEFA: Paul Șofron - Marius Someșan (56 Rareș Ciprian Câmpan), Mircea Eugen Ciobanu, Emil Trifan (46 Andrei Lakatos), Horațiu Moldovan - Cosmin Hetea, Andrei Dicu (75 Victor Iovănescu), Horațiu Brici, Bogdan Puskas (46 Lucian Baciu) - Rareș Suciaghi, Giuseppe Perelli (16 Bogdan Chiorean). Rezervă neutilizată. Tudor Herlea. Antrenor-jucător: Emil Trifan. Au mai însoțit echipa: Raularian Rusu și Janos Szekely.
Arbitrajul a fost asigurat de o brigadă clujeană, cu Cristian Maghiar la centru, Paul Bogdan Pojar și Paul Vereș - asistenți. Observator din partea AJF a fost domnul Dorin Barbu (Cluj-Napoca). Cartonașe galbene: Alex Răzvan Prisăcariu (min. 64) și Alex Păcurar (min. 90+4) - ambii de la gazde. Cartonaș roșu: Paul Șofron (AMEFA) - min. 15.

De altfel, AMEFA a început prost meciul, adaptându-se cu dificultate la terenul cu iarbă naturală, foarte tare, din Apahida. Gazdele au profitat din plin și au lovit pe contraatac, mai întâi când Andrei Ionuț Nichiteanu a finalizat simplu, din careu, la colțul scurt, la firul ierbii, o pasă venită din banda dreaptă: 1-0 (min. 5). Apoi, în min. 15, la o minge de urmărire aruncată spre careul oaspeților, portarul Paul Șofron a ieșit neinspirat, sub traiectorie, și l-a faultat (tras de tricou) în afara careului pe același Andrei Ionuț Nichiteanu, care altfel scăpa singur spre poartă. Arbitrul a acordat lovitură liberă și cartonaș roșu pentru Paul Șofron, aflat (la 32 de ani) la prima sa eliminare din carieră! În poartă a intrat Bogdan Chiorean, care astfel (re)debutează la AMEFA în actuala stagiune, fiind schimbat vârful de atac Giuseppe Perelli. Din păcate, debutul n-a fost tocmai unul fericit deoarece gazdele au majorat diferența chiar din lovitura liberă rezultată, executată bine de Alex Păcurar: 2-0 (min. 17).

N-a trecut mult și, la o nouă minge aruncată peste apărarea oaspeților, care a ieșit greșit la ofsaid, Andrei Ionuț Nichiteanu a scăpat din nou singur spre poartă, l-a driblat și pe portar și a punctat pentru 3-0 (min. 24).

La acest scor, a reușit și AMEFA o fază de atac mai cursivă, la capătul căreia Rareș Suciaghi a fost faultat în colțul careului, arbitrul acordând penalty, transformat de același Rareș Suciaghi: 3-1 (min. 28).

Speranțele oaspeților au fost însă curmate de o nouă execuție foarte bună din lovitură liberă, a lui Gabriel Popan, care a trimis din lateral dreapta la colțul scurt, la vinclu, surprinzându-l pe Bogdan Chiorean: 4-1 (min. 35), scor cu care s-a intrat și la pauză.

Încă din a doua parte a primei reprize, AMEFA a trecut, în disperare de cauză, la un sistem cu trei fundași centrali, Horațiu Moldovan, Mircea Eugen Ciobanu și Emil Trifan, în vreme ce Marius Someșan a înaintat pe postul de fundaș defensiv, în fața apărării. Și în a doua repriză s-a jucat tot așa, un 3-5-1, care a dat rezultate nesperate, pe fondul unei căderi inexplicabile a echipei gazdă, care a avut un om în plus încă din min. 15. Schimbarea decisivă a fost însă intrarea lui Lucian Baciu la pauză, ca mijlocaș stânga, el reușind două goluri și aducând scorul la 4-3. Prima dată, după o pasă primită de la Horațiu Brici, Lucian Baciu a depășit fundașii adverși și a finalizat cu aplomb: 4-2 (min. 61).

Peste câteva minute, Rareș Suciaghi a încercat să treacă în dribling de mai mulți fundași adverși, a fost faultat, mingea a ajuns la Lucian Baciu, arbitrul a lăsat avantaj, pe bună dreptate, deoarece acesta a și înscris: 4-3 (min. 68).

Finalul meciului a fost unul apoteotic. AMEFA, în zece jucători, a dominat clar, presând constant poarta adversă. În cele din urmă, în min. 89, la un corner executat de pe partea dreaptă de Horațiu Brici, Eugen Ciobanu s-a înălțat și a trimis cu capul, mingea strecurându-se în poartă pe lângă bară: 4-4!

Gazdele, în frunte cu portarul și cu antrenorul Doru Păcurar, au acuzat un presupus henț al lui Eugen Ciobanu, dar arbitrul nu s-a lăsat impresionat și a acordat golul... și 4 minute de prelungire. În al doilea minut de prelungiri, Progresul a reușit să înscrie, prin Alex Păcurar, care a executat foarte bine o lovitură liberă din lateral stânga (poziție similară cu cea de la golul de 4-1), și l-a învins din nou pe Bogdan Chiorean, stabilind scorul final: 5-4!

AMEFA a fost foarte aproape de un punct, care ar fi fost foarte bun mai ales la moral, după o ”remontada” (este la modă!) reușită până la un punct, dar care n-a fost dusă până la final. Oricum, dăruirea și ambiția cu care echipa s-a luptat până la final, în inferioritate numerică, este demnă de a fi apreciată și lăudată, chiar dacă rezultatul este unul negativ.
Duminică, 15 aprilie, de la ora 17.30, pe teren propriu, în Parcul ”Iuliu Hațieganu”, AMEFA întâlnește pe Avântul Bradu Luna de Sus, într-un meci pe care îl dorim ca o revanșă pentru aspra înfrângere din tur (9-1), foarte similară oarecum ca desfășurare din punct de vedere al inferiorității numerice cu ceea ce s-a întâmplat la Apahida, doar cu un rezultat mult mai drastic la final.
Meciul dintre Progresul Sânnicoară și AMEFA a fost filmat integral și poate fi urmărit pe pagina de Facebook a AS AMEFA Cluj-Napoca, la următoarele linkuri:
Repriza 1 (min. 1-33) Repriza 1 (min. 33-45) Repriza a 2-a (min. 46-78) Repriza a 2-a (min. 78-90+5)