luni, 30 aprilie 2018

Seria pozitivă continuă: Voința Pata - AMEFA 2-4 (1-2)

AMEFA a reușit să obțină un nou rezultat pozitiv duminică, 22 aprilie, în deplasarea de la Pata, unde, de la ora 17, a jucat cu echipa locală Voința. Cele două echipe se prezentau la meci după rezultate diferite: gazdele, după mai multe înfrângeri, iar AMEFA, după o serie de meciuri bune și foarte bune. Deși Voința încă mai avea trei puncte avans față de AMEFA înaintea acestui meci, acest avantaj a fost anulat, oaspeții controlând partida aproape în totalitate și impunându-se destul de clar.
Pe o vreme frumoasă, caldă, și în fața a circa 25 de suporteri înfocați ai gazdelor, au evoluat formațiile:
Voința Pata: Sergiu Daniel Corpodean (46 Aurel Rus) - Sorin Lucian Adelean, Daniel Ardelean, Daniel Petrică Șter (58 Marcel Ovidiu Farcaș), Gheorghe Marian Grebenișan (78 Vasile Dan Bob), Gabriel Emil Marian, Grigore Ludovic Boroș, Ștefan Bohan (65 Ballok Marton), Ioan Petruț (75 Vlad Emil Baciu), Teodor Opriș (43 Muszka Attila), Alin Gabriel Farcaș.
AMEFA: Tudor Herlea - Marius Someșan, Mircea Eugen Ciobanu, Emil Trifan, Robert Rus (58 Rareș Mocan) - Victor Iovănescu (76 Vlad Pop) - Cosmin Hetea (58 Horațiu Moldovan), Rareș Suciaghi, Horațiu Brici, Lucian Baciu (81 Ionuț Pintilie) - Giuseppe Perelli. Antrenor-jucător: Emil Trifan. Rezervă neutilizată (accidentat): Bogdan Chiorean. Au mai însoțit echipa: Raularian Rusu, Gabriel Suciaghi, Adrian Macavei.

Voința Pata (alb-roșu) și AMEFA (roșu-negru) la startul partidei. AMEFA (de la stânga la dreapta): Emil Trifan, Tudor Herlea, Marius Someșan, Rareș Suciaghi, Robert Rus, Mircea Eugen Ciobanu, Lucian Baciu, Victor Iovănescu, Horațiu Brici, Giuseppe Perelli, Cosmin Hetea.
Partida a fost arbitrată de o brigadă clujeană, cu Cătălin Aurelian Flonta la centru, Ionuț Sebastian Zătilă și Cosmin Mateuț - asistenți. Observator din partea AJF a fost domnul Mircea Ciglenean (Cluj-Napoca). Cartonașe galbene au primit doar gazdele, respectiv Sorin Lucian Adelean (min. 41), Ballok Marton (min. 85) și Alin Gabriel Farcaș (min. 88). Ballok Marton a văzut și cartonașul roșu după încheierea partidei pentru injurii și amenințări la adresa brigăzii de arbitri.
AMEFA a început bine meciul și a deschis repede scorul: Marius Someșan a aruncat de la margine pentru Horațiu Brici, care a preluat scurt și a trimis o boltă de la 25 de metri, care l-a surprins pe portarul gazdelor: 0-1 (min. 9). Voința Pata a replicat imediat, Teodor Opriș profitând de o neînțelegere caraghioasă între Mircea Eugen Ciobanu și portarul Tudor Herlea la o minge lungă și aparent ușoară: 1-1 (min. 11). AMEFA a fost echipa mai bună pe parcursul primei reprize, dominând cu autoritate centrul terenului și creându-și numeroase ocazii la poarta gazdelor, portarul Sergiu Corpodean având câteva intervenții spectaculoase în fața lui Horațiu Brici, Giuseppe Perelli, Rareș Suciaghi sau Lucian Baciu. În cele din urmă, insistența a dat roade și, la una din ultimele faze ale reprizei, după un corner, Lucian Baciu a centrat de pe partea stângă iar Giuseppe Perelli a reluat simplu, cu capul, din 6 metri: 1-2 (min. 45).
În repriza a doua, Voința Pata a încercat să se apropie mai mult de poarta adversă dar a reușit rareori să-și creeze oportunități de a înscrie. Tot AMEFA a fost echipa mai periculoasă, iar ratările s-au înmulțit spre finalul meciului. În min. 80, Rareș Suciaghi a pătruns în dribling în careu, i-a pasat lui Giuseppe Perelli în fața porții, acesta a reluat în transversală, mingea a revenit în teren la Horațiu Brici, care a finalizat: 1-3. Cum nu este parcă niciodată posibil să existe un final de meci fără ceva suspans, Voința Pata a redus din handicap în primul minut de prelungire arătat de arbitru: Vasile Dan Bob a executat magistral o lovitură liberă din lateral dreapta, la colțul scurt și s-a făcut 2-3. Emoțiile au fost repede risipite de Rareș Suciaghi, care a pătruns din nou în dribling printre fundașii adverși, și de data aceasta a finalizat el însuși, stabilind scorul final: 2-4 (min. 90+3).
Cu această victorie, AMEFA își ia revanșa pentru înfrângerea nedreaptă din tur și urcă pe locul 12, la egalitate de puncte cu Progresul Sânnicoară (locul 10) și Voința Pata (locul 11), dar cu golaveraj mai slab.
Urmează un meci foarte dificil, pe teren propriu, cu liderul Viitorul Sânpaul. Meciul a fost programat inițial duminică, 29 aprilie, de la ora 17, dar la insistențele oaspeților și ale conducerii AJF, partida a fost reprogramată pentru miercuri, 2 mai, de la ora 20 (în nocturnă).
Meciul dintre Voința Pata și AMEFA a fost filmat integral și poate fi văzut pe pagina de Facebook a echipei AMEFA, la următoarele linkuri:
Repriza 1 (min. 1-31)  Repriza 1 (min. 31-45)  Repriza a 2-a (min. 46-77)  Repriza a 2-a (min. 77-80)  Repriza a 2-a (min. 80-90+4)