sâmbătă, 21 aprilie 2018

"Dublă” Hetea și o nouă victorie pe teren propriu: AMEFA - Avântul Bradu Luna de Sus 3-2 (3-0)

AMEFA a obținut o nouă victorie pe teren propriu, a treia din tot atâtea meciuri ”acasă” în 2018, duminică, 15 aprilie, de la ora 17.30, în fața uneia din fruntașele clasamentului, Avântul Bradu Luna de Sus. Înfrângerea dezastruoasă din tur, 1-9, ar fi trebuit să determine jucătorii gazdă să-și dorească mai mult să-și ia revanșa, dar situația a fost destul de diferită: deși AMEFA a început cu același prim 11 în ultimele trei partide (nou record de stabilitate), mai mult de jumătate dintre ”titulari”, mai exact 6 din 11, au lipsit din diferite motive. Este adevărat că și oaspeții au avut câteva absențe importante în lot. În aceste condiții, pe o vreme frumoasă, în fața a circa 25 de spectatori, au evoluat echipele:
AMEFA: Tudor Herlea - Andrei Lakatos, Mircea Eugen Ciobanu, Emil Trifan, Robert Rus (81 Vlad Pop) - Victor Iovănescu (69 Ionuț Pintilie) - Cosmin Hetea, Marius Someșan, Cosmin Gorga, Lucian Baciu - Giuseppe Perelli. Antrenor-jucător: Emil Trifan. Rezerve neutilizate (accidentați): Bogdan Chiorean, Lucian Macri, Horațiu Brici, George Deac. Au mai fost alături de echipă: Raularian Rusu, Răzvan Bătinaș, prof. Florin Moldovan, Cosmin Țurcă, Cosmin Matifălean (cameraman).
Avântul Bradu Luna de Sus: Viorel Mihai Cioară, Albert Nandor Norbert, Ionuț Florin Gabrian, Gonczi Robert Istvan, Alex Cristian Noja, Dorel Pașcalău, Cristian Andrei Petruș, Ionuț Tat, Marius Bolda, Teofil Cristea, Raul Florin Chezan.
Au arbitrat: Sorin Vădana la centru, Cătălin Hanga și Dragoș Ionuț Mureșan - asistenți (toți din Cluj-Napoca). Observator din partea AJF: Szabo Grigore (Cluj-Napoca). Cartonașe galbene:  Cosmin Gorga (min. 32), Robert Rus (min. 42), Mircea Eugen Ciobanu (min. 49) și Tudor Herlea (min. 89), respectiv Gonczi Robert Istvan (min. 33).
Meciul a avut două reprize diametral opuse. În prima repriză, AMEFA a controlat ostilitățile și și-a asigurat un avantaj de trei goluri la pauză, care părea mai mult decât liniștitor. Situația s-a schimbat însă radical și aproape inexplicabil în a doua repriză, când oaspeții au ieșit mult mai curajos la atac și au fost aproape să întoarcă rezultatul, suporterii gazdelor având serioase emoții pe final.
AMEFA a început foarte bine partida și încă din primul minut Giuseppe Perelli a trimis un șut puternic de la distanță, mingea lovind transversala. Până la urmă, gazdele au deschis scorul: Marius Someșan a pătruns spre centrul careului advers, i-a pasat ideal lui Giuseppe Perelli, acesta a șutat în portar, mingea a ricoșat în partea dreaptă a careului la Cosmin Hetea, care nu a greșit ținta: 1-0 (min. 20). A fost de altfel meciul lui Cosmin Hetea, care și-a făcut singur un frumos cadou de ziua lui, prima sa ”dublă” la AMEFA, și asta deoarece a executat perfect o lovitură liberă de pe partea stângă, la colțul scurt, suprinzându-l pe portarul advers: 2-0 (min. 34). Scorul pauzei a fost stabilit de Lucian Baciu, care a primit o pasă ”luminoasă” de la Marius Someșan, a driblat în viteză inclusiv portarul, și a înscris dintr-un unghi foarte închis, aproape de pe linia de fund a terenului: 3-0 (min. 45).
În a doua repriză, resursele fizice ale gazdelor au părut să dispară progresiv iar lipsa mai multor jucători de rezervă a făcut ca AMEFA să se apere cu tot mai multă disperare pe măsură ce se apropia finalul jocului. Portarul Tudor Herlea a salvat echipa în mai multe situații dificile, dar nu i-a putut împiedica pe oaspeți să puncteze în două rânduri, mai întîi prin Raul Florin Chezan (min. 65) iar apoi, în min. 87, prin Teofil Cristea. La scorul de 3-2 meciul a devenit foarte tensionat, dar AMEFA a reușit să mențină fragilul avantaj până la fluierul de final, după câteva minute de prelungiri, în ciuda atacurilor tot mai consistente ale celor de la Avântul Bradu Luna de Sus.
Cu această victorie, ținând cont și de succesul la ”masa verde” în meciul cu Progresul Sânnicoară, și de celelalte rezultate ale etapei, AMEFA urcă o poziție în clasament, de pe locul 14 pe locul 13, după foarte multe etape în care echipa a staționat pe locul 14. Sperăm ca și de acum încolo drumul echipei să fie unul mereu ascendent, spre prima jumătate a clasamentului, unde ne este locul.
Pentru aceasta însă AMEFA trebuie să continue seria de rezultate pozitive. Urmează câteva partide foarte dificile, prima dintre acestea fiind cu Voința Pata, în deplasare, duminică, 22 aprilie, de la ora 17. Voința Pata vine după o serie de înfrângeri, dar probabil, din această cauză, vor fi și mai motivați să învingă, așa cum au fost mereu în meciurile cu AMEFA. Și AMEFA are de luat o revanșă, pentru înfrângerea nemeritată, 1-2, din turul acestui campionat. Se anunță așadar, de pe acum, un meci care va fi aprig disputat. Sperăm însă ca AMEFA să spargă în sfârșit gheața și în deplasare, pe teren, în anul 2018!