vineri, 2 februarie 2018

AMEFA s-a clasat pe locul 3 la turneul organizat de Inter Dezmir

Sâmbătă, 27 ianuarie, pe o vreme bună pentru această perioadă a anului, Inter Dezmir a organizat pe terenul sintetic de dimensiuni reduse de la Liceul cu Program Sportiv din Cluj-Napoca un turneu de fotbal (8+1), cu participarea echipelor Progresul Sânnicoară, Avântul Bradu Luna de Sus, AMEFA și echipa organizatoare, Inter Dezmir. Meciurile s-au desfășurat în deplină sportivitate și au avut o durată de 50 de minute (două reprize a câte 25 de minute). În caz de egalitate, s-au executat lovituri de departajare.
S-au înregistrat rezultatele:
Ora 12: Inter Dezmir - AMEFA 3-1
Ora 13: Avântul Bradu Luna de Sus - Progresul Sânnicoară 5-2
Ora 14: AMEFA - Progresul Sânnicoară 5-2
Ora 15: Inter Dezmir - Avântul Bradu Luna de Sus 2-2, Inter Dezmir a câștigat la penalty-uri.
AMEFA a făcut un turneu bun, pierzând la mare luptă primul meci și câștigând cu o oarecare lejeritate pe cel de-al doilea (finala mică). În meciul cu Inter Dezmir, AMEFA a ratat foarte multe ocazii, iar scorul a fost 2-1 până aproape de final, când Inter s-a detașat după o eroare de portar. Singurul gol al AMEFA a fost marcat de Dan Zaharia.  În finala mică, AMEFA a dominat destul de clar și jucătorii au fost mai eficienți la finalizare. Au punctat: Rareș Suciaghi (de două ori), Horațiu Brici și Dan Zaharia (de două ori).
În ambele partide, au fost folosiți 12 jucători, care s-au rotit pe teren, cu excepția portarului Tudor Herlea, care a rămas permanent între buturi; trei jucători au fost rezerve. Așadar, au jucat: Tudor Herlea - Andrei Lakatos, Marius Someșan, Horațiu Moldovan, Eugen Ciobanu, Cosmin Hetea, Victor Iovănescu, Horațiu Brici, Andrei Dicu, Bogdan Puskas, Rareș Suciaghi, Dan Zaharia. Trebuie evidențiată prezența a doi jucători pe care echipa speră să-i transfere în această iarnă, Eugen Ciobanu și Dan Zaharia.
Sâmbătă, 3 februarie, de la ora 14, AMEFA va susține primul meci amical pe teren ”mare” din această iarnă, în compania echipei ACS Aghireșu, în Parcul Sportiv Universitar ”Iuliu Hațieganu”.