duminică, 18 februarie 2018

Amical: AMEFA - Inter Dezmir 3-3 (2-2)

Duminică, 18 februarie, de la ora 14, pe terenul sintetic din Parcul Sportiv Universitar ”Iuliu Hațieganu”, AMEFA a disputat un nou meci amical cu partenerul obișnuit în perioada de pregătire, Inter Dezmir. Partida a fost puternic influențată de condițiile meteorologice nefavorabile, mai exact din cauza ninsorii căzută pe tot parcursul zilei, inclusiv în timpul meciului, și în particular datorită stratului de zăpadă de pe teren, care a transformat disputa într-una preponderent fizică.
AMEFA a avut la dispoziție 21 de jucători, o parte dintre aceștia fiind în curs de legitimare sau în probe. Astfel, în cele două reprize s-au putut alinia două formule aproape complet diferite.
În prima repriză, s-a jucat cu: Tudor Herlea - Andrei Lakatos, Horațiu Moldovan, Eugen Ciobanu, Emil Trifan - Victor Iovănescu - Cosmin Hetea, Marius Someșan, Rareș Suciaghi, Bogdan Puskas - Giuseppe Perelli.
AMEFA a început foarte bine jocul și a punctat de două ori chiar la început: în min. 2, Emil Trifan a executat un corner de pe partea stângă, pe jos, iar Giuseppe Perelli a reluat în poartă: 1-0; iar în min. 4 Rareș Suciaghi a recuperat o minge în preajma careului și a finalizat cu aplomb: 2-0.
Oaspeții au revenit și încetul cu încetul au pus stăpânire pe joc, reducând din diferență în min. 15, în urma unui penalty, și în min. 41, când Tudor Herlea (care în rest a apărat foarte bine) a scăpat inexplicabil o minge în poartă.
În repriza a doua, la AMEFA au rămas pe teren doar portarul Tudor Herlea (în absența unei rezerve de portar) și antrenorul-căpitan Emil Trifan, deoarece Rareș Ciprian Câmpan, deși prezent, nu a dorit să evolueze, acuzând o ușoară accidentare. AMEFA a jucat cu: Tudor Herlea - Narcis Cetean, Vlad Pop, Emil Trifan, Robert Rus - Francisc Feyer, Cosmin Gorga, Horațiu Brici, Lucian Baciu, Sergiu David - Ionuț Pintilie.
AMEFA a preluat conducerea în min. 54, când Cosmin Gorga l-a angajat în careu pe Horațiu Brici, iar acesta nu a ratat ținta.
Oaspeții au ratat numeroase ocazii, remarcându-l în mod deosebit pe portarul Tudor Herlea, și au reușit în cele din urmă egalarea, în min. 79, printr-o lovitură de cap în urma unei centrări, dintr-o poziție suspectă de offside.
Scorul final, 3-3, este mai puțin important, ceea ce contează este ca echipa, cu mulți noi-veniți, să câștige omogenitate iar jucătorii să fie bine puși la punct cu condiția fizică înainte de startul sezonului de primăvară, care va avea loc peste două săptămâni.
Până atunci însă, este posibil ca AMEFA să mai joace un amical, în week-end-ul următor.