duminică, 4 februarie 2018

AMEFA - ACS Aghireșu 6-8 (1-5) în primul amical al iernii

Primul meci amical pe teren de dimensiuni normale a fost jucat de AMEFA sâmbătă, 3 februarie, de la ora 14, pe terenul sintetic numărul 2 din Parcul Sportiv Universitar ”Iuliu Hațieganu”, în compania echipei ACS Aghireșu, ultima clasată din Campionatul Județean Cluj, zona Cluj. Oaspeții s-au prezentat cu o echipă destul de schimbată față de cea pe care o cunoșteam și au câștigat meritat, mai ales că AMEFA a avut probleme destul de mari în apărare, în special în prima repriză, când au fost încercați și potențialii noi jucători, portarul Cristian Frentz și fundașul central Ionuț Pintilie.
Așadar, AMEFA a început cu: Cristian Frentz - Andrei Lakatos, Horațiu Moldovan, Ionuț Pintilie, Emil Trifan - Cosmin Hetea, Rareș Suciaghi, Rareș Ciprian Câmpan, Andrei Dicu - Marius Someșan - Dan Zaharia. Oaspeții s-au detașat la un moment dat la 5-0, și abia pe finalul reprizei AMEFA a reușit să înscrie prin Dan Zaharia, după ce tot acesta a ratat câteva ocazii monumentale (inclusiv două bare).
În a doua repriză au mai intrat la AMEFA: Tudor Herlea - Eugen Ciobanu, Tiberiu Cirebea, Vlad Pop, Victor Iovănescu, Bogdan Puskas. AMEFA a jucat mai bine, în special în atac, unde au fost finalizate cu mai multă eficiență acțiunile la poarta adversă. Au mai înscris: Dan Zaharia - de încă trei ori și Rareș Suciaghi de două ori, primul gol al său fiind din penalty. AMEFA a mai beneficiat de un penalty la ultima fază a jocului, dar antrenorul-jucător (și căpitan) Emil Trifan a trimis peste transversală. A mai fost o bară (tot a lui Dan Zaharia, din lovitură liberă), precum și alte ocazii.
Una peste alta, în ciuda scorului de polo, a fost un test util înaintea plecării în cantonamentul de la Baru Mare, în perioada 8-12 februarie.