sâmbătă, 24 februarie 2018

Amical: Viitorul Gârbău - AMEFA 5-5 (4-2)

Sâmbătă, 24 februarie, AMEFA a disputat ultimul amical înaintea începerii sezonului de primăvară, în deplasare, cu Viitorul Gârbău, colegă de serie în Campionatul Județean Cluj, zona Cluj (Liga a 5-a). Meciul a început la ora 14 pe o temperatură destul de scăzută (în jurul punctului de îngheț) iar frigul a făcut probabil ca doar 11 jucători de la AMEFA să facă deplasarea, la care îi putem adăuga pe Tudor Herlea (accidentat), Bogdan Chiorean (bolnav) și Raularian Rusu, care au privit partida de pe margine, alături de aproximativ 20 de localnici, în mare parte oficiali ai echipei din Gârbău.
AMEFA a evoluat în prima repriză cu: Cosmin Hetea - Ionuț Pintilie, Eugen Ciobanu, Horațiu Moldovan, Marius Someșan - Victor Iovănescu - Andrei Lakatos, Horațiu Brici, Rareș Ciprian Câmpan, Lucian Baciu - Giuseppe Perelli.
AMEFA a început foarte bine partida și a deschis scorul în min. 2 prin Lucian Baciu, cu un șut imparabil din lateral stânga. Peste 10 minute, în min. 12, Horațiu Brici a majorat diferența cu un șut plasat lângă bară din marginea careului. Gazdele au revenit puternic în joc, în special în a doua parte a primei reprize, au reușit să reducă din diferență în min. 24, și au profitat în finalul reprizei de câteva erori din defensiva celor de la AMEFA, punctând de 3 ori în 4 minute (min. 42, 43 și 45), astfel că la pauză se consemna avantajul celor de la Viitorul Gârbău: 4-2.
În a doua repriză, la AMEFA s-au făcut câteva modificări în ceea ce privește poziția în teren a unor jucători, astfel: Victor Iovănescu i-a luat locul în poartă lui Cosmin Hetea, acesta a trecut în poziția lui obișnuită de mijlocaș dreapta, Andrei Lakatos a fost retras fundaș stânga, în vreme ce Marius Someșan a jucat mijlocaș defensiv (la închidere).
AMEFA a jucat mult mai bine în această formulă iar portarul de ”ocazie”, Victor Iovănescu, aproape că nu a avut ce apăra în a doua repriză, care a fost destul de clar dominată de oaspeți, în condițiile în care gazdele au efectuat mai multe schimbări. AMEFA a revenit pe tabelă destul de repede: în min. 54 Marius Someșan a trimis un șut splendid în vinclu de la 20 de metri, iar în min. 60 Lucian Baciu a egalat după o fază prelungită de atac. Gazdele au mai avut o răbufnire de orgoliu și au preluat conducerea în min. 66 la una din puținele faze la poarta lui Victor Iovănescu, dar scorul final a fost stabilit de același Lucian Baciu, cu o execuție de mare subtilitate, în min. 80: 5-5.
Să mai notăm că, pe lângă cele 10 goluri, au fost și numeroase alte ocazii la ambele porți, în prima repriză mai ales gazdele s-au întrecut în ratări (au avut și o bară), iar în a doua repriză mai ales oaspeții, cărora li s-au anulat și două goluri pe motiv de offside, ambele fiind ”marcate” de Giuseppe Perelli.
În ciuda prezenței ”la limită”, echipa s-a prezentat nesperat de bine, ceea ce ne dă speranțe pentru campionatul ce stă să înceapă. Prima etapă va avea loc duminică, 4 martie, probabil de la ora 15, iar AMEFA va juca în deplasare, cu Ardealul Cluj-Napoca, la baza sportivă din cartierul Someșeni. Până atunci mai trebuie însă rezolvate și alte chestiuni administrative, legate de transferuri, asimilări, vize.