miercuri, 5 aprilie 2017

Învingătoarea s-a decis în prima repriză: AMEFA - Progresul Vlaha 3-5 (1-5)

AMEFA a înregistrat al doilea eșec pe teren propriu în această ediție de campionat duminică, 2 aprilie, când, de la ora 17, a întâlnit pe Progresul Vlaha în Parcul Sportiv Universitar ”Iuliu Hațieganu”. Deși sunt în a doua jumătate a clasamentului, oaspeții au făcut un meci foarte bun, în special în prima repriză, când au profitat de găurile imense din defensiva AMEFA pentru a duce scorul la un neverosimil 1-5 la pauză. În a doua repriză, gazdele au mai ”dres busuiocul”, reușind însă doar să mai reducă din handicap.
AMEFA a evoluat cu: Tudor Herlea - George Deac, Tibor Razman, Rareș Mocan (89 Cătălin Palfi), Robert Rus (46 Horațiu Moldovan) - Cosmin Hetea (52 Marius Bolda), Cosmin Gorga, Lucian Dodea (70 Rareș Ciprian Câmpan), Adrian Oltean (57 Bogdan Puskas) - Rareș Suciaghi, Radu Neag. În condițiile în care antrenorul principal, Radu Mureșan, a lipsit, echipa a fost condusă de pe margine de antrenorul secund, George Cotuț (suspendat pentru acest joc), care a fost ajutat și de președintele Raularian Rusu. Rezerve neutilizate: Lucian Macri, Vlad Pop, Marius Someșan. Pe bancă au mai fost Adrian Macavei (comisar de ordine la acest meci), Cosmin Țurcă și  Dragoș Conț (cameramani).
Progresul Vlaha: Alin Bărăian - Horațiu Neamț, Ioan Timiș, Sebastian Cherteș (46 Iosif Bocoș), Arnold Varadi (59 Flaviu Victor Fodorean) - Molnar Lászlo, Popa Mihai, Sorin Acatrinei, Flaviu Maxim - Samu Tibor Gebe (52 Csaba Szakács), Rareș Morea (65 Márton Krasznai). Antrenor: Krasznai Márton.
Au arbitrat: Horațiu Popa - la centru, Anghel Todea și Székely Zsolt - asistenți (toți din Cluj-Napoca). Observator: Cornel Florea (Cluj-Napoca).
Cartonașe galbene: Cosmin Hetea (min. 2), Lucian Dodea (min. 49) și Cosmin Gorga (min. 52) respectiv Arnold Csaba Varadi (min. 11).

Progresul Vlaha, înaintea începerii meciului cu AMEFA.
Sursă: pagina de Facebook a echipei Progresul Vlaha / Magyarfenesi Haladás

Meciul a început catastrofal pentru AMEFA, care a încasat trei goluri în mai puțin de 20 de minute. În min. 6, Richard Molnar a slalomat cu dezinvoltură pe banda dreaptă a atacului celor din Vlaha, a intrat în careu și a finalizat fără probleme: 0-1. În min. 17, Florin Mihai Popa a scăpat spre poarta lui Tudor Herlea, acesta a reușit în primă fază să se opună golului, dar a scăpat mingea de sub control, și, datorită neatenției fundașilor, Florin Popa a înscris din marginea careului: 0-2. Peste doar un minut, Richard Molnar reușește o nouă acțiune în viteză pe partea dreaptă, cu driblinguri succesive, care lasă șah-mat toată apărarea de la AMEFA: 0-3.
Cam la acest scor încep și gazdele să dea primele semne de viață, și, după ce Radu Neag și Adrian Oltean au ezitat să șuteze din careu în debutul partidei, se consemnează și cele mai mari ocazii ale AMEFA, ratate de Cosmin Hetea și Rareș Suciaghi, care, scăpați singuri cu portarul advers, nu pot să-l învingă.
Nici Progresul Vlaha nu slăbește ritmul în ofensivă iar Rareș Morea ratează și el două ocazii rarisime, la care s-a remarcat Tudor Herlea. Totuși, masivul atacant al oaspeților își ia revanșa în min. 35, când scorul devine 0-4, după o acțiune colectivă foarte frumoasă.
În min. 40, Cosmin Gorga centrează pe jos de pe partea dreaptă și Radu Neag reia spectaculos, din 6 metri, la colțul scurt, sub bară: 1-4. Euforia gazdelor nu durează nici măcar 4 minute. La o lovitură liberă de pe partea dreaptă, mingea este centrată în careul celor de la AMEFA, de unde Sorin Marinel Acatrinei reia nestingherit cu capul: 1-5 (min. 44), totodată scorul pauzei.
În a doua repriză, AMEFA a jucat ceva mai bine, mai legat. Schimbările efectuate de cele două echipe au părut să aibă efecte contrarii: gazdele au evoluat ceva mai bine, oaspeții ceva mai slab. Progresul Vlaha a părut mulțumită cu rezultatul de pe tabelă și a încercat să conserve avantajul, replicând mai ales pe contraatac. AMEFA a atacat mai mult și a mai înscris de două ori, insuficient însă pentru a egala, dar... și scorul contează la ”impresia artistică”.
În min. 62, Bogdan Puskas, recent introdus pe teren în locul accidentatului Adrian Oltean, a reluat în plasă din careul mic după un atac prelungit al gazdelor: 2-5. Speranțele AMEFA ar fi putut fi spulberate încă din min. 70, când oaspeții au beneficiat de un penalty, dar Krasznai Márton a șutat alături. În min. 73, George Deac centrează de pe dreapta, Radu Neag preia pe piept la 16 metri și șutează năpraznic: 3-5.
Din păcate, în cele aproape 20 de minute rămase până la final, AMEFA nu a mai reușit să finalizeze vreuna din acțiunile la poarta adversă. Și-a spus cuvântul și oboseala, și faptul că, odată cu fiecare minut care trecea, șansele de a egala scădeau exponențial.
Pe lângă înfrângere, este posibil ca AMEFA să fi pierdut pentru următoarele meciuri un om de bază, Lucian Dodea, care s-a accidentat în min. 70 și este suspect de entorsă.
Progresul Vlaha a câștigat meritat un meci în care a evoluat peste așteptări și a știut să speculeze la maxim erorile din defensiva gazdelor. AMEFA pierde încă un meci cu o echipă din a doua jumătate a clasamentului și are de jucat două partide în acest week-end: vineri, 7 aprilie, rejucarea cu Bradul Mărișel, pe teren propriu de la ora 18, din min. 44 și de la scorul 3-3; și duminică, 9 aprilie, de la ora 17, în deplasare la Aghireșu, cu antepenultima clasată, ACS Aghireșu.