miercuri, 12 aprilie 2017

A doua victorie consecutivă în deplasare: ACS Aghireșu - AMEFA 3-5 (1-2)

Duminică, 9 aprilie 2017, AMEFA s-a deplasat la Aghireșu-Fabrici pentru a întâlni echipa locală, ACS Aghireșu, una din codașele clasamentului. Cu toate acestea, rezultatele contradictorii ale AMEFA din ultima perioadă au făcut ca meciul să fie abordat cu multă seriozitate, un nou eșec fiind considerat ca inacceptabil. Cu George Cotuț revenit pe teren și totodată antrenor în lipsa ”principalului” Radu Mureșan, AMEFA a făcut un joc bun și s-a distanțat decisiv pe tabelă după pauză. Gazdele au redus din proporțiile scorului în final și, în general, au jucat cu multă ambiție, având de partea lor și un public foarte gălăgios, un grup de circa 30-40 de suporteri adevărați. Vremea a fost frumoasă, soare, cer senin, fără a fi excesiv de cald. Gazonul s-a prezentat în condiții bune.

Au evoluat echipele:
ACS Aghireșu (galben-negru): Cosmin Țap - Ionuț Badiu, Bogdan Puki, Vlad Chira, David Bakos - Vlad Pleș (cpt.), Sorin Csucsulya, Robert Pașcalău (62 Alex Eduard Costea), Horică Lehene - Andrei Sârb (78 Alexandru Gavriș), Mugurel Neag. Antrenor: Constantin Costea.
AMEFA (roșu-negru): Tudor Herlea - George Deac (78 Lucian Macri), Tibor Razman, Emil Trifan (cpt.), Bogdan Puskas - Cosmin Hetea (64 Marius Someșan), George Cotuț, Rareș Ciprian Câmpan (74 Robert Rus) - Adrian Oltean, Rareș Suciaghi, Marius Bolda. Antrenor-jucător: George Cotuț. Echipa a mai fost însoțită de Raularian Rusu (președinte), Adrian Macavei, Cosmin Țurcă (cameraman).
Arbitri: Petru Vlad Inoan - la centru, Elena Roxana Mazilu și Szilveszter Imre Szász - asistenți (toți din Cluj-Napoca). Observator: Ioan Maja (Cluj-Napoca).
Cartonașe galbene: Bogdan Puki (min. 50), David Bakos (min. 76), Vlad Chira (min. 88) - toți de la ACS Aghireșu.

AMEFA a început foarte bine, deschizând scorul repede: George Cotuț a executat repede o lovitură liberă din preajma careului, surprinzând defensiva gazdelor cu o pasă pentru Rareș Suciaghi, care a driblat portarul și a marcat: 0-1 (min. 7). Același Rareș Suciaghi putea mări avantajul în min. 18 dar cei care înscriu sunt gazdele, prin Mugurel Neag, scăpat singur cu Tudor Herlea, la o fază suspectă de offside: 1-1 (min. 23). AMEFA a controlat destul de autoritar restul primei reprize și, după câteva ratări ale lui Marius Bolda și Rareș Suciaghi, acesta din urmă reușește să finalizeze după o fază prelungită de atac în careul gazdelor, portarul Cosmin Țap respingând inițial un șut, dar nu și pe al doilea: 1-2 (min. 36).

Imediat după pauză, oaspeții s-au detașat, deși prima ocazie a aparținut celor de la ACS Aghireșu, Tudor Herlea reușind să pareze mingea trimisă de Mugurel Neag (min. 50). Imediat după această fază, Rareș Suciaghi este lansat spre poartă iar Bogdan Puki comite henț în marginea careului, primind și cartonaș galben. Lovitura liberă este executată cu măiestrie de George Cotuț, care plasează mingea lângă bară: 1-3 (min. 51). Peste doar două minute, Emil Trifan trimite o minge de urmărire în atac, Rareș Suciaghi îi depășește în viteză pe fundașii adverși, driblează și portarul și... e 1-4 (min. 53). Scorul ia proporții în min. 67, când Rareș Suciaghi îi pasează pe poziție viitoare, printre fundași, lui Marius Bolda, acesta intră în careu și punctează cu dezinvoltură: 1-5.
În ultimele 20 de minute, concentrarea la finalizare a mai scăzut, astfel oaspeții au ratat câteva oportunități foarte clare de a înscrie, trimițând de două ori și mingea în bară, prin Marius Someșan și Rareș Suciaghi, plus o șansă uriașă a lui Marius Bolda, singur cu portarul.
În finalul jocului, în uralele tribunei, gazdele au reușit să înscrie din două acțiuni în care au dejucat pasul la offside al AMEFA. Prima dată, același Mugurel Neag, principalul marcator al gazdelor, s-a desprins din marcaj, l-a driblat și pe Tudor Herlea, și a înscris: 2-5 (min. 90). Aproape imediat, și Alex Costea a scăpat spre poartă pe partea dreaptă, plecând dintr-o poziție dubioasă (de offside, nesemnalizat însă), și a finalizat cu aplomb: 3-5 (min. 90+1), scor cu care s-a și încheiat meciul.
A fost o partidă frumoasă, cu multe goluri, și cu o învingătoare clară - AMEFA, care a dominat aproape tot jocul. Antrenorul George Cotuț a folosit în premieră sistemul de joc 4-3-3, adaptându-se la jucătorii pe care i-a avut la dispoziție. De notat că doar 14 fotbaliști de la AMEFA au făcut deplasarea la Aghireșu, comparativ cu cei 19 care au fost prezenți la ultimul meci de pe teren propriu, înfrângerea cu Progresul Vlaha la același scor, 3-5.
Următorul meci pentru AMEFA va fi pe teren propriu, sâmbătă, 15 aprilie, de la ora 17, cu noul lider, Unirea II Jucu. Programarea meciului sâmbătă se datorează faptului că duminică este sărbătoarea Paștelui.