luni, 17 aprilie 2017

Am învins liderul: AMEFA - Unirea II Jucu 4-3 (2-1)

Cu câteva ore înainte de Înviere, sâmbătă, 15 aprilie, de la ora 17, pe terenul sintetic din Parcul Sportiv Universitar ”Iuliu Hațieganu”, AMEFA a întâlnit liderul Campionatului Județean Cluj, zona Cluj, Unirea II Jucu. Evoluând cu multă ambiție și dăruire, băieții de la AMEFA au obținut o victorie binemeritată, făcând un minunat cadou de Paști suporterilor. Oaspeții au avut un final mai bun și au redus din diferență de la 4-1 la 4-3 dar nu au mai reușit și egalarea în minutele de prelungire. Pe o vreme bună și în fața a aproximativ 20 de spectatori au evoluat formațiile:
AMEFA (albastru): Paul Șofron (cpt.) - George Deac, Tibor Razman (66 Horațiu Moldovan), Emil Trifan, Rareș Mocan (85 Lucian Macri) - Adrian Oltean, Rareș Ciprian Câmpan (54 Radu Neag), Lucian Dodea, Bogdan Puskas (69 Marius Someșan) - Cosmin Gorga, George Cotuț. Antrenori: Radu Mureșan și George Cotuț. Rezerve neutilizate: Tudor Herlea, Robert Rus. Pe bancă a mai stat și Raularian Rusu.
Unirea II Jucu (galben): Sergiu Prodan - Darius Voicu, Ionuț Petrican (46 Alin Bogheanu), Lucian Almaș, Mihai Bokretes (72 Alin Anastasie) - Ciprian Chiorean, Cristian Cîmpean, Vlad Pojar, Ovidiu Fișer - Adrian Anca (cpt.), Vasile Pop. Antrenor: Adrian Pojar.
Au arbitrat: Cristian Brașovean - la centru, Zsolt Szekely și Ionuț Bogdan Vescan - asistenți (toți din Cluj-Napoca). Observatorul partidei a fost domnul Claudiu Rusu (Cluj-Napoca).

George Cotuț îi pasează lui Cosmin Gorga pentru golul de 1-0 (min. 7).
Sursa: stop-cadru de pe filmare (cameraman: Tudor Herlea)

Meciul începe cu AMEFA în atac și încă din min. 7 se deschide scorul: George Cotuț îi pasează lui Cosmin Gorga în careu printre fundașii adverși și acesta șutează puternic și plasat din lateral dreapta, la colțul lung: 1-0.

Mingea șutată de Cosmin Gorga la colțul lung izbește plasa porții: 1-0 (min. 7).

După doar cinci minute se produce egalarea, oaspeții dejucând o ieșire greșită la ofsaid. Adrian Anca i-a pasat lui Vasile Pop, care a scăpat singur cu Paul Șofron, l-a driblat și a înscris în poarta goală: 1-1 (min. 12).

Momentul pasei lui Adrian Anca pentru Vasile Pop la golul de 1-1 (min. 12).

Vasile Pop îl depășește și pe portarul Paul Șofron, ieșit în întâmpinare, și înscrie: 1-1 (min. 12)

AMEFA revine în avantaj în min. 24 după o lovitură liberă magistral executată de Emil Trifan de la aproximativ 25 de metri ușor lateral dreapta, la colțul lung: 2-1.

Emil Trifan execută lovitura liberă la golul de 2-1 (min. 24)

Mingea trimisă puternic de Emil Trifan intră în poartă la colțul lung: 2-1 (min. 24).

Până la pauză au mai fost unele oportunități de gol la ambele porți, dar scorul nu s-a mai schimbat.
Gazdele încep foarte decise a doua repriză. În min. 47 Emil Trifan punctează din nou din lovitură liberă, de data asta din marginea careului, și cu ajutorul transversalei: 3-1.

Emil Trifan execută lovitura liberă la golul de 3-1 (min. 47).

Mingea lovește bara transversală și apoi intră în poartă: 3-1 (min. 47)

La faza imediat următoare, AMEFA beneficiază de un corner, executat de Lucian Dodea, iar Tibor Razman, urcat fără marcaj în centrul careului advers, reia nestingherit cu capul: 4-1 (min. 48).

La cornerul executat de Lucian Dodea, Tibor Razman se pregătește să reia cu capul: 4-1 (min. 48).

Euforia s-a instalat destul de devreme în tabăra AMEFA, care se vedeau deja învingători. Jocul curgea, de altfel, în favoarea gazdelor.
Totuși, finalul a fost mult mai tensionat decât s-ar fi putut bănui. Oaspeții au atacat tot mai serios poarta lui Paul Șofron, punându-l tot mai mult la încercare pe portarul de la AMEFA și ratând câteva ocazii mari. Inevitabilul se produce în min. 78: Paul Șofron intervine salvator în fața lui Vasile Pop, dar mingea ricoșează la Vlad Pojar, care o trimite în plasă: 4-2.

Paul Șofron intervine salvator în fața lui Vasile Pop la golul de 4-2 (min. 78).

Mingea ricoșează însă la Vlad Pojar, care ajunge înaintea lui Paul Șofron: 4-2 (min. 78).

În ultimul minut regulamentar de joc, Vlad Pojar îi pasează lui Ovidiu Fișer în careul gazdelor, și acesta șutează cu efect la vinclu: 4-3 (min. 90).

Ovidiu Fișer șutează dintre mai mulți fundași de la AMEFA pentru golul de 4-3 (min. 90).

Mingea trimisă de Ovidiu Fișer scutură plasa porții lui Paul Șofron aproape de vinclu: 4-3 (min. 90).

Arbitrul a arătat 3 minute de prelungire... care până la urmă au fost vreo 5, dar tot nu s-a mai întâmplat nimic și AMEFA își adjudecă cele trei puncte.
În ceea ce privește golurile primite (sau marcate) în ultimele minute, se pare că devine un fel de tradiție în meciurile disputate de AMEFA. Să ne aducem aminte, în tur, de jocurile de acasă cu Avântul Bradu Luna de Sus sau cu Viitorul Poieni, când AMEFA a condus cu 3-1, respectiv cu 3-0, și în final a primit gol sau goluri, și a trebuit să tremurăm pentru victorie până când arbitrul a fluierat finalul și s-a consemnat scorul de 3-2; în retur, la Poieni, unde, la 2-0 pentru AMEFA, gazdele au marcat în min. 90 și apoi în prelungiri au forțat egalarea, dar în loc de 2-2 a fost 1-3 după contraatacul finalizat de Rareș Suciaghi; sau, mai dureros, în tur, când am pierdut la Gilău, gazdele de la Bradul Mărișel întorcând rezultatul de la 1-0 pentru AMEFA la 2-1 pentru ei. Totuși, și AMEFA a avut astfel de reveniri de final. La Liteni, AMEFA a revenit în ultimele minute și în prelungiri, de la 3-1 pentru Avântul Bradu Luna de Sus la 4-3 pentru AMEFA; la Apahida, când am marcat golul victoriei (3-2) cu Inter Dezmir în ultimele minute; sau pe teren propiu, când ne-am distanțat cu Voința Pata de la 4-3 la 6-3 în prelungiri sau cu Viitorul Sânpaul de la 0-0 la 5-0 în ultimele 20-25 de minute.
Este pentru prima dată când AMEFA câștigă în fața celor de la Unirea II Jucu. În precedentele meciuri s-au înregistrat un egal și două victorii ale celor din Jucu. Totodată, este prima dată când AMEFA învinge o echipă aflată pe primul loc (până acum s-au mai consemnat egaluri - 0-0 cu Viitorul Răscruci, în sezonul precedent, 3-3 cu Bradul Mărișel, când aceștia erau pe primul loc).
Înfrângerea Unirii II Jucu, coroborată cu victoria de pe teren propriu a celor de la Bradul Mărișel, a făcut ca liderul să se schimbe din nou, echipa din Mărișel fiind din nou în frunte, cu 2 puncte avans și 2 meciuri în minus față de Unirea II Jucu. AMEFA mai urcă un loc în clasament, ajungând pe poziția a șasea.
Etapa viitoare, duminică, 23 aprilie, AMEFA joacă în deplasare cu Progresul Sânnicoară, ultima clasată, care tocmai a obținnut primul succes din actualul campionat, 3-2 în deplasare cu Viitorul Dezmir.