sâmbătă, 8 aprilie 2017

A rămas tot așa: AMEFA - Bradul Mărișel 3-3 (3-3)

Meciul dintre AMEFA și Bradul Mărișel s-a reluat vineri, 7 aprilie, de la ora 18, în Parcul Universitar ”Iuliu Hațieganu”. Formațiile s-au prezentat în aceeași componență ca și la meciul precedent, ambele echipe efectuând câte o schimbare la început, ceea ce a fost considerat ca fiind minutul 44. La AMEFA, Rareș Suciaghi a intrat în locul lui Rareș Mocan, care evoluase fundaș central și nu a putut fi prezent la acest joc. Rolul lui Rareș Mocan a fost preluat de Lucian Dodea, care, deși accidentat, a strâns din dinți și a făcut față cu brio pe poziția de fundaș central, iar Rareș Suciaghi a jucat mijlocaș dreapta, având în principal sarcini ofensive.
Astfel, luând în calcul așezarea în teren de la primul meci, AMEFA a jucat cu: Paul Șofron - Cosmin Hetea (87 Marius Someșan), Rareș Mocan (44 Rareș Suciaghi), Emil Trifan, Robert Rus - Adrian Oltean, Lucian Dodea, Rareș Ciprian Câmpan, Marius Bolda - George Cotuț, Radu Neag. George Cotuț a fost eliminat în min. 44 iar la rejucare a venit în calitate de antrenor, în lipsa antrenorului principal, Radu Mureșan. Ambele echipe au evoluat în 10 oameni la rejucare, din cauza eliminărilor.
La oaspeți, pe lângă schimbarea ”oficială”, Fekete Norbert a luat locul în poartă lui Valentin Vecerzan și a apărat bine.
Brigada de arbitri (cu Dan Florin Dreve la centru) și observatorul din partea AJF (domnul Barbu Dorin) au fost aceiași. S-au acordat două cartonașe galbene, pentru Vasile Petrișor și Laurian Iepure (ambii de la Bradul Mărișel).
Meciul a început în minutul 44; s-a jucat un minut plus două minute de prelungire din prima repriză, apoi s-au schimbat terenurile.
În repriza a doua, ambele echipe au evoluat destul de prudent, comparativ cu meciul precedent. Vântul a jucat și el un rol, deviind traiectoria mingilor înalte.
Chiar și așa, fiecare echipă a avut câte trei ocazii mari de a înscrie, și alte câteva mai mici. Mai întâi, Vasile Petrișor nu l-a putut învinge pe Paul Șofron din 6 metri. Apoi, Radu Neag, scăpat singur cu portarul advers, a trimis mingea în bara laterală. Oaspeții au avut o nouă oportunitate, dar jucătorul lor a trimis puțin pe lângă poartă din poziție ideală. După o acțiune prelungită de atac, Rareș Suciaghi a centrat de pe dreapta iar Radu Neag a reluat mingea cu capul, din câțiva metri, în... bara transversală. La bare a fost 3-0 deoarece la o lovitură liberă din lateral stânga, executată de Lucian Dodea, mingea a șters din nou bara transversală a oaspeților. Și cei de la Mărișel au mai avut o bună șansă de a decide meciul în careul gazdelor, dar nu au reușit să finalizeze.
Pe final, AMEFA a forțat mai mult și au fost câteva faze promițătoare în careu, care însă n-au avut niciun rezultat pe tabelă.
Așadar, meciul s-a încheiat cu același rezultat, cu care se ”încheiase” în urmă cu mai bine de două săptămâni. Pentru AMEFA a fost o experiență hilară, pe care nu o mai dorim repetată. Pe lângă unele aspecte organizatorice care au implicat totuși costuri suplimentare, au mai fost și negocierile și presiunile permanente din partea celor de la Bradul Mărișel de a modifica foaia de joc inițială, care ne-au stârnit sentimente destul de contradictorii. Faptul că până la urmă foaia de joc a fost modificată demonstrează că la AJF Cluj se acceptă ca echipele să fie tratate diferențiat, unele echipe fiind de ”șmecheri” iar altele, cum e cazul AMEFA, de ”fraieri”, care trebuie mereu să înghită nesimțirile altora și să accepte (vrând-nevrând) compromisuri pentru ca ”totul să iasă bine” - nu știm exact pentru cine.