marți, 28 martie 2017

Un nou succes în deplasare: Viitorul Poieni - AMEFA 1-3 (0-2)

AMEFA a obținut cea de-a patra victorie în deplasare din acest sezon după un joc cu unele emoții spre sfârșit, duminică, 26 martie, de la ora 15, la baza sportivă din Poieni. Gazdele, Viitorul Poieni, au trecut rareori de centrul terenului în prima repriză dar și-au revenit în cea de-a doua parte, iar pe final au fost aproape de a egala. AMEFA a făcut un joc bun în primele 60 de minute dar apoi s-a lăsat tot mai clar dominată de o echipă gazdă mai proaspătă fizic.
În fața a aproximativ 20 de spectatori, pe o vreme schimbătoare, cu vânt (care a influențat jocul), și pe un gazon bunicel pentru Liga a 5-a, au evoluat formațiile:
Viitorul Poieni (portocaliu): Tudor Vasile - Flaviu Corchiș, Raul Negru, Dan Todoruț, Alin Potra (cpt.) - Florian Marica, Sebastian Cotruță, Vlad Popa, Alexandru Tereu - Andrei Zanc, Fănel Ilea. Antrenor: Sorin Vulturar. În a doua repriză au intrat: Ovidiu Abrudan, Youssef Khallouki, Bogdan Giurgiuman, Bogdan Pașcalău. Pe banca de rezerve au mai fost: Mircea Dumitraș, Alin Lung, Paul Giurgiu.
AMEFA (roșu-negru): Paul Șofron - George Deac, Tibor Razman, Emil Trifan, Robert Rus (66 Lucian Macri) - Rareș Ciprian Câmpan - Cosmin Hetea, Lucian Dodea, Adrian Oltean, Bogdan Puskas - Rareș Suciaghi. Antrenor: Radu Mureșan. Rezervă neutilizată: Tudor Herlea. Pe bancă au mai fost: Raularian Rusu, George Cotuț (suspendat), Mihai Bența (cameraman).
Au abitrat: Petru Vlad Inoan la centru, Elena Roxana Mazilu și Bogdan Săbăduș - asistenți (toți din Cluj-Napoca). Observator AJF: Claudiu Rusu (Cluj-Napoca).
Încă din primele minute, AMEFA s-a instalat în jumătatea adversă de teren și a presat constant poarta adversă. În min. 10, la un corner de pe dreapta executat de Lucian Dodea, Rareș Suciaghi (revenit la echipă după un an de absență) s-a înălțat în careu și a trimis imparabil mingea cu capul, bară-gol: 0-1.

Rareș Suciaghi (nr. 16, în dreapta) deschide scorul cu o lovitură de cap după un corner executat de Lucian Dodea: 0-1 (min. 10)

În ciuda golului, meciul a continuat în aproximativ aceleași coordonate, cu oaspeții atacând hotărât la poarta lui Tudor Vasile. După o ratare uriașă a lui Cosmin Hetea (min. 26), a venit firesc și golul desprinderii: Rareș Suciaghi a pătruns în forță pe partea stângă și i-a pasat perfect în careu lui Adrian Oltean, care a șutat plasat, cu latul: 0-2 (min. 35).

Adrian Oltean (în dreptul barei laterale) plasează mingea cu latul din 6 metri din pasa lui Rareș Suciaghi: 0-2 (min. 35).

Singura fază mai controversată a primei reprize s-a produs în min. 45, când arbitrul a sancționat un fault în atac asupra lui Emil Trifan (ultimul apărător), la o fază la care atacanții din Poieni ar fi scăpat singuri cu Paul Șofron.
În repriza a doua, vântul a fost de partea gazdelor, dar meciul a fost dominat tot de AMEFA în primul sfert de oră, Adrian Oltean, Rareș Suciaghi și Bogdan Puskas ratând ocazia de a face 0-3. Viitorul Poieni a avut prima oportunitate mai serioasă în min. 58, când Paul Șofron a respins un șut din careu la colțul scurt. Faza meciului s-a produs în min. 60, mingea lovind bara transversală la lovitura liberă executată de Emil Trifan de la 40 de metri.

Mingea trimisă din lovitură liberă de Emil Trifan lovește bara transversală în dreptul vinclului (min. 60)

Imediat, pe contraatac, Viitorul ar fi putut înscrie dar Paul Șofron a ieșit la timp din poartă pentru a stopa acțiunea gazdelor. Au urmat 15 minute de foc, cu faze de atac tot mai periculoase ale ambelor echipe. Youssef Khallouki a scăpat singur dar a șutat în afara cadrului porții (min. 65) în vreme ce Adrian Oltean a trimis peste poartă la o fază la care Tudor Vasile era deja învins (min. 71).
În ultimele 20 de minute, presiunea celor de la Viitorul Poieni s-a accentuat, în vreme ce jucătorii de la AMEFA, tot mai obosiți, au renunțat încetul cu încetul la faza de construcție și la posesie, mulțumindu-se să se apere și să bubuie mingile. Jocul cu mingi ”la bătaie” a părut să convină gazdelor, cu jucători mai înalți și mai bine făcuți, dar care n-au știut să profite de acest avantaj, fiind trădați mai ales de tehnică, la finalizare.

O dispută aeriană pentru minge între Adrian Oltean și portarul Tudor Vasile.
Sursa: pagina de Facebook a AS Viitorul Poieni.
Abia în ultimul minut de joc, și absolut din întâmplare, gazdele au reușit să reducă din diferență: la o centrare venită de pe partea dreaptă, Emil Trifan a intervenit prin alunecare și a deviat balonul la colțul scurt, în propria poartă, de unde Paul Șofron tocmai plecase pe centrare: 1-2 (min. 90).
Arbitrul a indicat 3 minute de prelungire, astfel că gazdele s-au aruncat în atac, iar la cele două cornere a participat și portarul Tudor Vasile. Paul Șofron a scos providențial o minge de sub bară iar pe contraatac, în ultimul minut de prelungiri, Rareș Suciaghi a scăpat spre poarta goală a celor din Poieni și a stabilit scorul final: 1-3 (min. 90+3).

Rareș Suciaghi (aici la minge, în prima repriză) a revenit la AMEFA după o absență de un an și a avut o contribuție decisivă la obținerea celor trei puncte

În ciuda faptului că Viitorul Poieni a dominat partida de prin minutul 60, în ansamblu AMEFA a jucat mai bine și a meritat victoria. Prezența a doar 14 jucători la acest meci (dintre care 2 portari și un jucător suspendat) scoate în evidență o problemă mai veche a echipei, și anume absenteismul la anumite meciuri din deplasare. Degeaba ai 27 de jucători în lot dacă nici măcar jumătate nu participă la meci. Degeaba vin câte 20 de jucători la meciurile de acasă, dacă în deplasare abia se strâng de un prim 11. Accidentarea lui Robert Rus din minutul 66 a forțat efectuarea singurei schimbări posibile a unui jucător de câmp în acel minut, iar din acel moment și până la final fotbaliștii au fost nevoiți să rămână pe teren și să strângă din dinți, să joace, indiferent de starea de oboseală sau de eventualele accidentări, fiindcă nu au mai fost alții pe banca de rezerve.
În aceste condiții, se poate spune că rezultatul este unul foarte bun. AMEFA a avut în general probleme în deplasări în această ediție de campionat, pierzând nescontat la echipe din a doua jumătate a clasamentului - cum a fost de exemplu la Pata, cu Iris Cluj-Napoca, în urmă cu două săptămâni. Victoria vine după o perioadă de ”secetă” și sperăm ca ea să fie prima dintr-o serie pe care o dorim cât mai lungă. Următorul meci va fi duminică, 2 aprilie, de la ora 17, pe teren propriu, cu Progresul Vlaha.