duminică, 19 martie 2017

S-au jucat doar 44 de minute: AMEFA - Bradul Mărișel 3-3

Duminică, 19 martie, de la ora 15, în Parcul Sportiv Universitar ”Iuliu Hațieganu”, AMEFA a primit vizita liderului, Bradul Mărișel. Pe o vreme bună pentru fotbal, cele două echipe au oferit un spectacol fotbalistic agreabil, cu 6 goluri marcate în primele 44 de minute. Din păcate, în min. 44, incidentele create de comportamentul huliganic al unui jucător al echipei din Mărișel l-au determinat pe arbitrul partidei să pună capăt partidei mai devreme, cazul urmând să fie analizat mai departe de Comisia de Disciplină a AJF și, eventual, alte comisii abilitate.
Au evoluat echipele:
AMEFA: Paul Șofron - Cosmin Hetea, Rareș Mocan, Emil Trifan, Robert Rus - Adrian Oltean, Lucian Dodea, Rareș Ciprian Câmpan, Marius Bolda - George Cotuț, Radu Neag. Antrenor: Radu Mureșan. Rezerve: Tudor Herlea - Lucian Macri, Vlad Pop, Rareș Suciaghi, Cătălin Palfi, Bogdan Puskas.
Bradul Mărișel: Vasile Mariș - Istvan Okos, Laurian Iepure, Viorel Coman, Marius Alin Dodea - Alexandru Purcel, Mihai Pașca, Vasile Prigoană, Paul Deneș - Nicolae Sfârlea, Vasile Petrișor. Antrenor-jucător: Vasile Petrișor. Rezerve: Alexandru Purcel (senior), Sergiu Marinca, Ovidiu Ionuț Ghior, Radu Roșu.
Arbitrajul a fost asigurat de o brigadă clujeană, cu Dan Florin Dreve la centru, ajutat de asistenții Paul Bogdan Pojar și Ionuț Bogdan Moldovan.
Cele două formații au început meciul ”în trombă”, marcându-se trei goluri în primul sfert de oră. Oaspeții au deschis scorul: Nicolae Sfârlea l-a angajat pe Vasile Petrișor în careu, printre fundașii centrali ai AMEFA, și acesta a punctat pe lângă Paul Șofron: 0-1 (min. 8). Gazdele au egalat după trei minute: George Cotuț i-a pasat în marginea careului lui Adrian Oltean, acesta nu i-a retrimis la un-doi, ci a șutat suprinzător sub tranversală: 1-1. În min. 14, Vasile Prigoană a executat un corner de pe partea dreaptă, iar Vasile Petrișor a reluat cu capul la colțul scurt: 1-2.
În următorul sfert de oră, meciul s-a mai liniștit. AMEFA a încercat să atace dar a găsit cu greu calea spre gol. Singura acțiune mai consistentă s-a încheiat cu un șut al lui Rareș Ciprian Câmpan în afara cadrului porții (min. 28).
În schimb, oaspeții s-au arătat periculoși pe contraatac. În min. 30, Paul Deneș, scăpat pe banda stângă, a fost faultat în marginea careului de Emil Trifan iar arbitrul a acordat penalty, transformat de același Vasile Petrișor (hat-trick): 1-3. Oaspeții au avut două șanse mari de a se distanța și mai mult pe tabela de marcaj, dar Nicolae Sfârlea a fost blocat de Paul Șofron (min. 34) iar Vasile Petrișor a greșit ținta din careu (min. 35).
AMEFA a revenit în schimb în joc, utilizând exact armele adversarului: contraatacul și fazele fixe. În min. 36, Lucian Dodea, din apropierea propriului careu, îl lansează pe George Cotuț, plecat din propria jumătate de teren, și care, ajuns singur cu portarul advers, nu greșește: 2-3. În min. 41, la un corner executat de pe partea dreaptă de Lucian Dodea, Adrian Oltean a reluat cu capul la colțul scurt: 3-3 - fază aproape identică cu cea de la golul doi al oaspeților.
Tocmai pe când echipele se pregăteau de pauză, și cei aproximativ 50 de spectatori se gândeau la ce urma să se întâmple în a doua repriză, jucătorul echipei oaspete, Viorel Coman, a avut o ieșire nervoasă. Eliminat de pe teren, acesta a continuat să se comporte violent, fapt ce l-a determinat pe arbitrul partidei să pună capăt unui joc care, până în acel moment, fusese foarte frumos și lipsit de incidente.
Iată că, din păcate, deznodământul acestei partide nu a putut fi stabilit pe teren, ci va fi decis de Comisia de Disciplină a AJF.