duminică, 5 martie 2017

Amical: CS Sporting Cluj (juniori A1) - AMEFA 5-1 (3-1)

Întrucât AMEFA a trebuit să stea în această etapă, a 20-a, s-a perfectat un meci amical cu echipa de juniori A1 a CS Sporting Cluj, care joacă pentru Viitorul ”Mihai Georgescu” în Liga a 4-a de juniori, fiind momentan pe locul 2. La invitația celor de la Sporting (cărora le mulțumim cu această ocazie), partida s-a desfășurat pe terenul sintetic din complexul sportiv ”Dan Anca” din cartierul Gheorgheni (Cluj-Napoca), duminică, 5 martie 2017, de la ora 15.
Pentru AMEFA s-au prezentat doar 13 jucători, dintre care doar 12 apți de joc, Raul Tat fiind accidentat. Au fost și doi jucători noi - Tibor Razman (fundaș central) și Ovidiu Mateuț (mijlocaș), plus Andrei Dicu, care a mai jucat în amicale, dar încă nu s-a reușit legitimarea sa. Se va încerca legitimarea acestor trei jucători până la următorul meci oficial, duminica viitoare, 12 martie, cu Iris Cluj-Napoca (în deplasare, la Pata).
AMEFA s-a prezentat așadar cu: Tudor Herlea - Andrei Dicu, Tibor Razman, Rareș Mocan, Robert Rus - Cosmin Hetea, Cătălin Palfi, George Cotuț, Bogdan Puskas - Adrian Oltean, Radu Neag. În a doua repriză a jucat și Ovidiu Mateuț. Pe bancă: Radu Mureșan (antrenor), Raularian Rusu (președinte).
Prima parte a primei reprize a fost net dominată de AMEFA, care putea avea un avantaj comfortabil. Radu Neag a deschis scorul după o pasă a lui Cosmin Hetea (min. 8), dar apoi Cosmin Hetea a ratat două ocazii uriașe din careu, un gol al lui Radu Neag a fost anulat pe motiv de offside, Adrian Oltean a ratat la rândul său.
Juniorii de la Sporting, care practic nu au trecut de centrul terenului în prima jumătate de oră, au egalat la prima acțiune mai consistentă în careul advers, prin Dorogy Robert, care a profitat de o nesincronizare între Adrian Oltean și portarul Tudor Herlea: 1-1 (min. 32). În min. 44, Darius Vescan a trimis un șut de la jumătatea terenului, Tudor Herlea fiind ieșit din poartă: 2-1. În min. 45+2, la o ieșire greșită la offside a defensivei AMEFA, Andrei Moldovan a scăpat singur spre poartă și a stabilit scorul pauzei: 3-1.
În a doua repriză, condiția fizică superioară a echipei gazdă și schimbările pe care le-au avut la dispoziție au făcut diferența. Jucătorii de la AMEFA, deși au continuat să aibă ocazii (inclusiv o bară, din lovitura liberă executată de George Cotuț), și-au pierdut de cele mai multe ori luciditatea în fața porții, ratând situații foarte clare, în vreme ce gazdele au mai punctat de două ori, pe contraatac, prin Raul Vădan (min. 64) și Paul Chezan (min. 84). În min. 90+8 arbitrul a indicat penalty pentru AMEFA dar, faza fiind contestată, George Cotuț a preferat să-i paseze portarului advers, în spirit de fair-play.
În ciuda scorului categoric, se poate afirma că a fost un amical util, care a scos în evidență multe din carențele de pregătire (în special fizică) a jucătorilor de la AMEFA, în comparație cu niște juniori, mult mai puțin experimentați, dar care au un regim de pregătire bine pus la punct. AMEFA nu a știut să-și valorifice potențialul tehnic și tactic teoretic superior, o parte din jucători fiind depășiți fizic, iar alții au abordat cu (prea) multă lejeritate meciul, ca fiind unul fără miză.
Urmează însă o serie lungă de meciuri cu miză, în care ar fi bine ca echipa să-și revină, în special în compartimentele defensiv (cu mari lacune) și ofensiv (unde se ratează în doru' lelii). Este adevărat că la acest meci amical au lipsit o parte dintre titularii obișnuiți; sperăm că acesta nu este un semn prevestitor al absenteismului la meciurile oficiale.