sâmbătă, 24 septembrie 2016

Norma de șapte goluri: AMEFA - Iris Cluj-Napoca 7-1 (3-1)

După o etapă (a treia, intermediară) de pauză pentru AMEFA, care a stat, în etapa a 4-a, duminică, 18 septembrie, de la ora 17, echipa noastră a întâlnit pe teren propriu, în Parcul Sportiv Universitar ”Iuliu Hațieganu”, pe Iris Cluj-Napoca, în singurul derby local clujean al Ligii a V-a, Zona Cluj. Pe o vreme de început de toamnă, și cu puțină ploaie la final, AMEFA a obținut un nou succes categoric, cam în aceleași coordonate cu cele din partida precedentă de la Dezmir: o deschidere rapidă de scor, o egalare neprevăzută și unele emoții, și apoi desprinderea, decisivă în a doua repriză. Singura diferență a fost că, de data aceasta, Iris nu a mai înscris și golul al doilea, precum cei de la Viitorul Dezmir, deși au avut unele oportunități.

Rândul de sus: Radu Mureșan (antrenor), Ciprian Câmpan, Tudor Herlea, Horațiu Brici, Călin Pop, Lucian Macri, Radu Neag, Robert Rus, Raul Tat, Cosmin Gorga, Vlad Pop, Bogdan Chiorean, Raularian Rusu.
Rândul de jos: Tiberiu Cirebea, Marius Bolda, Horațiu Moldovan, Eugen Ciobanu, Victor Iovănescu, Cosmin Hetea, Marius Someșan.

AMEFA a evoluat cu: Bogdan Chiorean - Horațiu Moldovan, Mircea Eugen Ciobanu, Călin Pop (63 Marius Someșan), Robert Rus (55 Victor Iovănescu) - Tiberiu Cirebea, Horațiu Brici (74 Vlad Pop), Rareș Ciprian Câmpan, Cosmin Hetea (60 Radu Neag) - Cosmin Gorga (69 Raul Tat), Marius Bolda. Antrenor: Radu Mureșan. Pe bancă au mai stat: Tudor Herlea, Lucian Macri (rezerve neutilizate), Vlad și Alex Rednic (accidentați) și o parte din membrii conducerii asociației și ai staff-ului tehnic - Raularian Rusu, Răzvan Bătinaș, Dan Zaharia și Adrian Macavei.
Partida a fost arbitrată de Bogdan Popa - la centru, Alin Cristian Mureșan și Cristian Blaga - asistenți (toți din Cluj-Napoca), iar observatorul partidei a fost domnul Martin Lorand Anton Ioan (Cluj-Napoca).
Cartonașe galbene: Horațiu Moldovan (min. 25) și Rareș Ciprian Câmpan (min. 80), respectiv Andrei Claudiu Borza (min. 25), Călin Dascăl (min. 57) și Andrei Cristian Deușan (min. 77).

AMEFA a deschis repede scorul: Robert Rus l-a angajat în banda stângă pe Marius Bolda, acesta și-a depășit adversarul și a lobat mingea peste portarul advers, ieșit în întâmpinare: 1-0. Părea să fie un meci ușor dar oaspeții au replicat pe contraatac, prin Andrei Claudiu Borza, care a reușit să finalizeze cu un șut înșelător, la colțul scurt, după o impetuoasă incursiune în banda dreaptă: 1-1 (min. 19). Peste doar două minute, același jucător, Borza, a trimis o centrare din partea dreaptă, mingea a luat o traiectorie ciudată și a lovit bara laterală a porții lui Bogdan Chiorean! De altfel, portarul nostru a avut câteva intervenții salvatoare, fără de care meciul ar fi putut lua o altă turnură. Cert este că în min. 28 AMEFA a revenit în avantaj: Robert Rus a centrat, portarul oaspeților a scăpat mingea în față, iar Marius Bolda, pe fază, a înscris: 2-1. Peste cinci minute, Cosmin Gorga a deposedat un fundaș advers chiar în careu și l-a servit ideal pe Tiberiu Cirebea, singur în fața porții: 3-1 (min. 33).

În repriza a doua, ținând cont și de scor, și de numeroșii jucători care acuzau accidentări, antrenorul Radu Mureșan a efectuat toate cele cinci schimbări permise de regulament la acest nivel. AMEFA a controlat jocul cu autoritate, chiar dacă și oaspeții au avut la rândul lor câteva șanse de a marca, inclusiv o a doua bară. Fotbalul se joacă însă pe goluri! Iar acestea au fost marcate doar de către AMEFA. Mai întâi, în min. 55, Horațiu Brici a marcat primul său gol oficial pentru AMEFA, dintr-o lovitură liberă de la aproximativ 20 de metri. În minutul 60 a intrat și Radu Neag, golgeterul echipei, care nu a dorit să joace de la început, din cauza unei accidentări ușoare. În minutul 69 el a și punctat, cu călcâiul, din pasa lui Cosmin Gorga, în fața porții. A venitși rândul unui alt nou intrat, Raul Tat, să înscrie în minutul 78, cu capul, după o centrare de pe partea stângă: 6-1. Scorul final l-a stabilit Radu Neag în minutul 83, cu un șut din careu: 7-1.

Diferența de pe tabelă este ușor exagerată față de realitatea din teren, dar ea a fost făcută și de evoluțiile portarilor: Bogdan Chiorean s-a evidențiat pozitiv, în vreme ce ambii portari ai oaspeților (la pauză s-au schimbat) au greșit flagrant la mai multe goluri.
Urmează pentru AMEFA o perioadă foarte dificilă, cu adversari mai puternici. Chiar duminică, 25 septembrie, AMEFA va întâlni în deplasare, la Gilău, pe Bradul Mărișel, liderul momentului, cu 4 victorii în cele 4 etape de până acum. Și AMEFA are doar victorii, însă numai trei (deoarece a stat în etapa a treia). Rezultă așadar că partida poate fi descrisă ca un adevărat derby al momentului. Pentru AMEFA este și șansa unei revanșe, după înfrângerea, 2-5, din primul tur al Cupei României.
Performanța echipei noastre a fost reflectată și în presa locală, mai exact în ziarul ”Făclia” de joi, 22 septembrie. Iată link-ul spre versiunea online a articolului:
Credem că în mare măsură articolul se bazează și pe informațiile pertinente și ”la zi” pe care le prezintă pe website-ul echipei AMEFA jucătorul Robert Rus, căruia trebuie să-i mulțumim încă odată pentru menținerea acestui site: asamefa.webs.com.