vineri, 16 septembrie 2016

Festival de goluri: Viitorul Dezmir - AMEFA 2-7 (1-2)

Etapa a doua a programat duminică, 11 septembrie, de la ora 17, partida dintre Viitorul Dezmir și AMEFA. Pe o vreme deosebit de caldă (mai ales că suntem aproape de mijlocul lui septembrie), AMEFA a obținut o victorie scontată, la scor, dar care s-a conturat abia în a doua repriză, când gazdele au cedat iar oaspeții au ”defilat” pe teren. S-au marcat 9 goluri dar s-au ratat cel puțin tot atâtea ocazii, cu precădere în partea a doua, când jocul a fost foarte deschis. A contat foarte mult și soarele: în prima repriză, portarul oaspeților a fost cu soarele în ochi, în vreme ce în a doua repriză a fost invers... cu consecințele de rigoare pe tabelă. Gazonul de la Dezmir nu s-a prezentat în condiții prea bune dar asta nu a afectat în mod decisiv rezultatul ci mai degrabă este o explicație pentru anumite execuții ratate.
AMEFA s-a prezentat cu următorii: Paul Șofron (77 Tudor Herlea) - Vlad Pop (46 Marius Someșan), Horațiu Moldovan (68 Lucian Macri), Eugen Ciobanu, Robert Rus - Tiberiu Cirebea, Horațiu Brici, Rareș Ciprian Câmpan, Marius Bolda (46 Cosmin Hetea) - Raul Tat (46 Cosmin Gorga), Radu Neag. Antrenor: Radu Mureșan. Au mai însoțit echipa: Raularian Rusu (președinte), Bogdan Chiorean și câțiva suporteri, prietene și prieteni ai jucătorilor.
Au arbitrat: Mihail Spânu la centru, Petrică Ionuț Câmpeanu și Tudor Horea Punteaș - asistenți (toți din Cluj-Napoca). Observatorul partidei a fost, ca și în etapa precedentă, doamna Monica Rigo (Cluj-Napoca). Nu s-au acordat cartonașe.
În debutul partidei, ambele echipe au ratat câte o ocazie de a deschide scorul, ceea ce s-a și întâmplat în cele din urmă în min. 14: după un corner și un un-doi scurt, Raul Tat a trimis un șut înșelător din banda stângă, care l-a suprins pe portarul advers: 0-1. N-au trecut decât cinci minute și gazdele au egalat, prin Grigore Cosmin Conti, care a primit o minge din dreapta, a reușit să se întoarcă în careu printre mai mulți fundași și să-l învingă pe Paul Șofron: 1-1 (min. 19). AMEFA a atacat mai mult și mai consistent și, după câteva ratări, Radu Neag a pornit într-o cursă impetuoasă pe banda dreaptă, a depășit fundașii și a șutat la colțul scurt, mingea lovind și transversala înainte de a intra în poartă: 1-2 (min. 32). Până la pauză, același Radu Neag putea majora diferența, dar mingea a trecut milimetric pe lângă bară (min. 39).
În repriza a doua s-au marcat goluri și s-au ratat ocazii cât pentru mai multe meciuri. Emoțiile au început să se risipească încă din min. 54, când Radu Neag a reluat simplu, cu capul, din careul mic, o centrare venită din corner, de la Tiberiu Cirebea: 1-3. Au urmat câteva oportunități pe contraatac, în postură de singur cu portarul, ale lui Radu Neag și Cosmin Hetea. În cele din urmă, din pasa lui Cosmin Gorga, Cosmin Hetea a scăpat din nou singur spre poartă și nu a mai ratat: 1-4 (min. 71). Cam din acest moment, gazdele au cedat și fizic, și psihic iar Radu Neag și-a început recitalul, înscriind de încă trei ori, din careu, în minutele 77, 85 și 90+2. Cu cele cinci goluri marcate în acest joc, plus cel din etapa 1, el își depune în mod serios candidatura la titlul de golgeter.
Au fost și alte ocazii clare de gol, atât ale AMEFA (Rareș Ciprian Câmpan și Tiberiu Cirebea le-au ratat pe cele mai mari), cât și ale gazdelor, care au reușit să mai puncteze odată, în min. 89, când Tudor Herlea (intrat în poartă în locul lui Paul Șofron) nu a putut să se opună șutului unui atacant scăpat singur spre poarta sa.
Rezultatul de 7-2 este destul de drastic în raport cu cele întâmplate pe teren dar victoria este una meritată, în mod indiscutabil. AMEFA a făcut din nou un meci bun, Radu Mureșan a făcut toate schimbările posibile și, la fel ca la meciul din prima etapă, jucătorii intrați în a doua repriză au evoluat foarte bine, contribuind decisiv la obținerea celor trei puncte. Dintre titulari, toți merită evidențiați, în mod firesc, dar trebuie subliniat în mod aparte jocul bun al lui Horațiu Brici pe un post atât de dificil precum cel de mijlocaș central, și cel al lui Tiberiu Cirebea pe banda dreaptă.
AMEFA stă în etapa a 3-a (intermediară) dar va juca duminică, 18 septembrie, de la ora 17, pe teren propriu, în Parcul Sportiv Universitar ”Iuliu Hațieganu”, cu Iris Cluj-Napoca, în singurul derby clujean al Ligii a 5-a.