luni, 5 septembrie 2016

Eliminați din Cupă: AMEFA - Bradul Mărișel 2-5 (0-3)

În primul tur al Cupei României, faza județeană, AMEFA a întâlnit pe teren propriu pe Bradul Mărișel, echipă reînscrisă din acest an în Campionatul Județean, Zona Cluj (Liga a V-a). Meciul s-a desfășurat duminică, 21 august, de la ora 17, pe terenul 2 (sintetic) din Parcul Universitar ”Iuliu Hațieganu” din Cluj-Napoca.
Fiind încă vacanță pentru mulți dintre componenții lotului, AMEFA s-a prezentat într-o formulă fără mulți titulari: Tudor Herlea - Vlad Pop (46 Horațiu Moldovan), Alex Rednic (65 Lucian Macri), Emil Trifan, Robert Rus - Cosmin Hetea, Raul Tat, Lucian Dodea, Marius Bolda - Cosmin Gorga, Vlad Rednic (35 Rareș Ciprian Câmpan). Antrenor: Radu Mureșan. Alături de echipă a fost și Adrian Macavei.
Partida a fost arbitrată de Mihai Paul Vasile Lucaciu (la centru), Csaba Antal și Vlad Ban (asistenți) - toți din Cluj-Napoca iar observatorul partidei a fost domnul Vasile Ielciu (Cluj-Napoca). Cartonașe galbene: Horațiu Moldovan (min. 59) și Raul Tat (min. 60) - ambii pentru proteste, respectiv Daniel Gheorghe Semerean (min. 90) de la oaspeți.
Bradul Mărișel a început foarte bine partida și, profitând de greșelile gazdelor în apărare, în special de pasul greșit la ofsaid, s-au detașat decisiv la 3-0 în prima repriză. AMEFA a încercat să revină în joc, dar Cosmin Gorga și Cosmin Hetea au ratat importante ocazii de a puncta.
După schimbările efectuate, AMEFA a dominat jocul în a doua repriză dar a ratat în continuare foarte mult. Surprinzător, tot oaspeții au înscris după un corner, ducând scorul la un neverosimil 0-4. AMEFA a reușit să marcheze în sfârșit prin Marius Bolda (cel mai bun jucător al echipei în acest joc), cu un șut la colțul lung din pasa lui Cosmin Gorga. După 5 minute, gazdele au avut șansa de a reduce din handicap, arbitrul acordând penalty la un fault în careu asupra lui Raul Tat, care a jucat vârf din minutul 35. Cosmin Hetea a ratat însă și penalty-ul (pe lângă alte ocazii). În minutul 80, oaspeții au înscris pe un nou contraatac, după ce atacantul de la Mărișel l-a driblat inclusiv pe Tudor Herlea, ieșit în întâmpinare. În ultimele minute, același Marius Bolda a stabilit scorul final, cu o reluare simplă din careu din pasa lui Raul Tat.
Scorul ridică multe semne de întrebare, mai ales că echipa din Mărișel s-a înscris recent în campionat și astfel nu se poate pune problema vreunei diferențe de pregătire sau de experiență. Apărarea a dat mari semne de slăbiciune, oaspeții dejucând în prea multe rânduri jocul la ofsaid, care s-a dovedit ineficient în condițiile în care mijlocașii nu au pus suficientă presiune pe adversari și aceștia au putut pasa nestingheriți. Este la fel de adevărat că atacul nu a funcționat nici el la parametri optimi. Ocaziile nu au lipsit, dar au fost ratate cu prea multă ușurință, lipsa de concentrare la finalizare fiind de altfel o meteahnă veche.
Eliminată atât de devreme din Cupa României, AMEFA a avut astfel o perioadă de pauză de două săptămâni până la următorul meci oficial, duminică, 4 septembrie, pe teren propriu, cu Avântul Bradu Luna de Sus. În această perioadă, s-au realizat mai multe transferuri benefice pentru echipă, absolut necesare pentru acoperirea posturilor deficitare.