joi, 8 septembrie 2016

Debut cu dreptul în campionat: AMEFA - Avântul Bradu Luna de Sus 3-2 (1-0)

Noul campionat a început duminică, 4 septembrie, iar întâmplarea a făcut ca AMEFA să întâlnească pe teren propriu, de la ora 17, pe Avântul Bradu Luna de Sus, ultima adversară din sezonul precedent, care ne-a și ”suflat” locul 5 în acel joc de pomină, tot de pe teren propriu și încheiat, culmea, tot cu 3-2, dar în favoarea oaspeților. Și cum scorul din tur fusese tot 3-2 pentru cei de la Luna de Sus, se poate spune că se ”întoarce roata” și, iată, AMEFA câștigă cu exact același scor cu care adversarii ne-au învins de fiecare dată în campionatul precedent!
Pe o vreme însorită, caldă, și în fața a aproximativ 40 de spectatori adunați în micuța tribună din Parcul Universitar ”Iuliu Hațieganu”, AMEFA a evoluat cu: Paul Șofron (46 Bogdan Chiorean) - Horațiu Moldovan, Eugen Ciobanu, Călin Pop, Marius Someșan (46 Robert Rus) - Raul Tat (67 Horațiu Brici), Lucian Dodea, Rareș Ciprian Câmpan, Marius Bolda (79 Tiberiu Cirebea) - Cosmin Gorga, Sorin Pop (46 Radu Neag). Pe bancă: Vlad Pop (rezervă neutilizată), Lucian Macri (accidentat), Radu Mureșan (antrenor), Raularian Rusu (președinte), Răzvan Bătinaș (vicepreședinte).
Echipa a făcut un joc bun în fața unui adversar puternic pentru nivelul Ligii a V-a, chiar dacă s-a prezentat parcă puțin mai slab comparativ cu ultima etapă a campionatului precedent.
Partida a fost arbitrată de Ovidiu Ioan Feneșan (la centru), Alin Daniel Revnic și Raul Busuioc (asistenți) - toți din Turda. Observatorul partidei a fost doamna Monica Rigo (Cluj-Napoca).
Meciul a început foarte bine pentru AMEFA. În minutul 8, aflat într-o incursiune în banda dreaptă, Cosmin Gorga a fost faultat în careu de un adversar iar Raul Tat a transformat penalty-ul: 1-0. În continuare, jocul a fost destul de echilibrat, cu ocazii la ambele porți. Oaspeții au avut șanse mai mari de a înscrie, dar s-a opus fie Paul Șofron, fie alți jucători (Raul Tat a salvat o minge foarte dificilă). AMEFA a ratat în special prin Marius Bolda și Cosmin Gorga șansa desprinderii.
Aceasta avea însă să vină în repriza a doua, mult mai animată. În minutul 55, după un corner de pe partea dreaptă, Rareș Ciprian Câmpan l-a servit ideal în careu pe Cosmin Gorga, și acesta nu a mai ratat ținta: 2-0. La acest scor, în tabăra gazdelor s-a instalat automulțumirea, astfel că inițiativa a aparținut din nou, mai mult, oaspeților. După ce Bogdan Chiorean, la debutul său în poarta AMEFA, a scos câteva șuturi grele, inclusiv unul din careul mic, în minutul 70 Avântul reduce din diferență: Ionuț Florin Gabrian este lansat printre fundașii gazdelor, Bogdan Chiorean iese din poartă și degajează chiar în atacantul advers, din acesta mingea sare în direcția porții, astfel că poate finaliza: 2-1.
Emoțiile au durat până în minutul 85 când Radu Neag, excelent angajat pe culoar de Tiberiu Cirebea, l-a învins pe portarul oaspeților (după ce mai avusese șansa aceasta): 3-1.
În ultimul minut regulamentar de joc, oaspeții au beneficiat de un penalty la un contact între Horațiu Moldovan și un atacant advers în careul gazdelor. Arbitrul a interpretat ca fiind fault iar penalty-ul a fost transformat de același Ionuț Florin Gabrian, care a stabilit scorul final: 3-2.
Toți jucătorii care au fost transferați în ultima săptămână au evoluat în acest meci și, în general, au dat satisfacție. Echipa pare să fie mult mai puternică decât în anul precedent și sperăm ca această impresie de început să nu se diminueze pe parcurs și să aibă o materializare concretă în rezultate tot mai bune.